Priveľa vody ako príčina smrti: Aký pitný režim vás môže zabiť?
22. 3. 2025, 9:00

Zdroj: shutterstock
V Dubline sa konal súd kvôli úmrtiu muža, ktorý vypil príliš veľa vody. Viete, aké množstvo tekutín je už smrteľné?
Sean O’Donnell (59) zomrel na intoxikáciou vodou v januári 2020. V nemocnici ráno podstúpil zákrok, po ktorom mu bolo povedané, aby pil veľa vody. No žiadne bližšie inštrukcie nedostal. Hoci samotná operácia dopadla dobre, otec troch detí zomrel ešte v ten deň večer. Na súde podľa Daily Mail zaznelo, že mu opuchol mozog z nadmiery tekutín.
Zdroj: Shutterstock
Nadmerné pitie môže spôsobiť opuch mozgu.
Tento stav viedol k záchvatu, zástave srdca a následnej smrti. Ako informuje Mirror, nemocnica na súde uznala zanedbanie starostlivosti o pacienta, keďže nikto ani nemonitoroval jeho príjem tekutín, a vyplatila rodine 35-tisíc eur. Tento prípad potvrdzuje, že hoci dostatočný príjem vody je zásadný pre naše zdravie, ani s ňou to netreba preháňať.
Experti varujú, že nepriaznivý stav môže zapríčiniť vypitie 1,4 litra vody za hodinu. Naše obličky totiž dokážu spracovať približne liter tekutiny za hodinu. Pokiaľ opakovane prijmete viac ako liter tekutiny v priebehu hodiny, môže to byť smrteľné. Nadmerné pitie vody môže viesť k stavu nazývanému hyponatrémia, pri ktorom dochádza k zriedeniu sodíka v krvi, čo môže spôsobiť opuch mozgu a vážne zdravotné komplikácie.
Istý väzeň v San Diegu si údajne práve túto metódu zvolil za spôsob samovraždy. V roku 2007 zomrela 29-ročná žena po tom, čo istá rozhlasová stanica vyhlásila súťaž v pití vody a cenou bola hracia konzola. V roku 1995 zomrela 18-ročná Angličanka po tom, čo si vzala tabletku extázy a následne vypila 7 litrov vody v priebehu 1,5 hodiny.