Problém zvaný atopický exém II.
31. 1. 2007, 2:00

Okrem faktu, že väčšinu kožných ochorení, vrátane atopického exému, sprevádza množstvo nepríjemných príznakov ako svrbenie či mokvanie postihnutých miest, je tu ešte aj vizuálna stránka, ktorou sa poškodenie pokožky prejavuje. A tá niektorých pacientov môže trápiť omnoho viac, než sprievodné javy exému. Najmä pokiaľ ide o pokožku, ktorá nezvykne byť pred zrakmi iných ukrytá oblečením, pleť tváre, krku, dlaní, rúk, či pokožku hlavy. Občas sú totiž skúmavé pohľady zamerané na postihnuté miesta nepríjemnejšie, než samotné svrbenie. Ak teda patríte k tým, u ktorých sa sklon ku kožným ochoreniam už prejavil, tu je niekoľko rád, ako si poradiť.
Atopický exém je niekedy ťažké rozoznať od iných. Väčšinou sa však na pokožke prejaví v podobe malých pľuzgierov, vyrážok. Postihnuté miesta zvyknú byť červené aj z dôvodu, že si ich pacient škriabe, a to najmä počas spánku. Krátko po objavení exému sa postihnuté miesta javia vysušené, čo ešte umocňuje ich svrbenie. Jedinou útechou trpiacich je striedanie období, kedy ochorenie ustupuje a kedy sa naplno prejaví. Pre stanovenie správnej diagnózy radšej vyhľadajte skúseného kožného lekára. Pokiaľ ste si už diagnózou istý, môžete pri ľahších formách exému vyskúšať aj prostriedky, ktoré má po väčšine každý z nás bežne dostupné.
Vynikajúcim spôsobom ako predchádzať ochoreniu a zmierniť i prvé príznaky v prípade, že sa objaví, je natieranie pokožky. Použiť pritom môžete krémy, mlieka, mastičky a oleje, ktoré sú voľne predajné v lekárni, ale aj vo vybraných drogériách. Opäť platí, že je potrebné sa informovať priamo v lekárni a nespoliehať sa na to, že zaberie hneď prvý výrobok, ktorý použijete. Preto vám odporúčam vyžiadať si vzorky, najmä pokiaľ ide o drahšie výrobky. Dôležité je vyskúšať si vzorku najprv na menšej časti postihnutého miesta. Nezabúdajte, že okrem premastenia pokožky, je potrebné ju aj hydratovať. Doprajte si občas kúpeľ s pridaním olejov. Tieto je vhodné naniesť aj priamo na pokožku a nechať 10 15 minút pôsobiť. Vyhnite sa príliš parfumovaným a aromatickým mastiam či olejom, uprednostnite skôr tie bez vône. Platia pritom dve univerzálne rady: Čím menej chemikálií, tým lepšie. Nesnažte sa predlžovať čas pôsobenia prípravkov v presvedčení, že účinok bude o to liečivejší, pretože môže platiť opak a dlhým kúpeľom pokožku ešte viac vysušíte.
Čo sa týka každodennej hygieny, vyhýbajte sa vysedávaniu vo vani plnej vody. Ako alternatívu zvoľte radšej krátke sprchovanie. Opäť platí, že aj pri výbere sprchovacích šampónov a mydiel buďte opatrní. Odporúčam navštíviť lekáreň, ale aj v drogériách už nájdete vhodné prípravky, bez prídavku parfumov a mydla.
Pokiaľ zvolíte olejové sprchovacie šampóny, prípadne kúpele, snažte sa po kúpeli poutierať len zľahka, aby oleje ostali pôsobiť na pokožke. Pokiaľ vo vašej kuchyni nechýba olivový olej, môžete vyskúšať aj jeho účinky. Vynikajúco pokožku upokojuje, eliminuje začervenanie a premasťuje ju. Blahodárne účinky má aj termálna voda, ktorú je najideálnejšie nanášať na postihnuté miesta rozprašovačom. Je vhodné použiť aj obklady s liečivými roztokmi ako je napr. bórová voda. Tu je už vhodné poradiť sa s lekárom, prípadne v lekárni. Čo sa týka pokožky všeobecne, môžete jej stavu pomôcť aj zvnútra, a to užívaním zinku ako doplnku stravy. Dokonca sa stretnete aj so zinkovou masťou, ktorá sa nanáša na postihnuté miesta. Vhodných mastí je niekoľko, ich nevýhodou je, že konzistencia je väčšinou hustejšia a po natretí sú postihnuté miesta ešte výraznejšie. Ak sa však budete informovať v lekárni na ďalšie doplnky stravy v podobe minerálov a vitamínov, pamätajte si, že atopický exém môžu aj tie najviac reklamované prípravky zhoršovať. Reakcia na podobné doplnky stravy môže byť u každého rôzna, avšak k výberu ako aj ku kombinácii treba pristupovať opatrne. Aj tu platí pravidlo, že menej je niekedy viac, a preto aj na inak liečivé bylinky a čaje si radšej dajte pozor.
Svrbenie a iné príznaky alergie sa vám môže podariť zmierniť za pomoci antihistaminík. Odporúčam do pozornosti najmä voľne dostupné homeopatické antihistaminikum, ktorého praktické balenie umožňuje, že ho môžete mať stále so sebou.
Je nevyhnutné zdôrazniť, že pri akútnych stavoch je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a nespoliehať sa na bežne dostupné prípravky. Boj s kožnými chorobami je behom na dlhé trate. Je potrebné korigovať stravovanie a dbať na všetko, s čím príde do kontaktu aj vaša pokožka. Ak ste teda už mnohé recepty vyskúšali a vaše príznaky sa nezlepšili, neostáva vám iné, než navštíviť dermatológa. Čo vám môže predpísať lekár?
Najčastejšie vám naordinuje kortikoidnú masť. Podľa mojich skúseností zaberie takmer každému, avšak pri jej používaní je treba dodržiavať niekoľko zásad, keďže sa predsa len jedná o hormonálnu masť. Naneste si ju na postihnuté miesto v tenšej vrstve len jeden krát denne. Maximálne v akútnejších stavoch dávku zvýšte. Myslite na to, že nie je dobré aplikovať tieto maste dlhodobo, o čom svedčia aj menšie balenia týchto liečiv. Ihneď po zlepšení stavu mastenie postihnutých miest obmedzte a prejdite k bežných krémom na premastenie pokožky. Postihnuté miesta totiž po použití mastí zvyknú byť presušené. Na pokožke sa vytvoria šupinky, ktoré sa postupne odlupujú a pokiaľ liečba zabrala, postihnuté miesta ostávajú "čisté". Ak postupujete správne, nezostávajú na miestach postihnutých atopickým exémom po vyliečení žiadne jazvy. Vyhnite sa teda najmä škrabaniu postihnutých miest, lebo prostredníctvom neho môže dôjsť aj k prieniku iných infekcií. Dôležité je si uvedomiť, že u ľudí, ktorý týmto exémom trpia sa väčšinou pľuzgieriky zjavujú na tých istých miestach.
Platí pravidlo, že masť by vám mal predpísať lekár. Neskúšajte prípravky vašich známych, susedov ani rodinných príslušníkov! A opäť platí, že menej je niekedy viac. Hrubšia vrstva kortikoidnej masti nebude účinnejšia. Buďte opatrní najmä pri natieraní častí tváre, krku, genitálií, podpazušia a jemnej detskej pokožky.
V prípade, že v spolupráci s lekárom nezabralo správne prevedenie liečby prostredníctvom vonkajších liečivých prípravkov, môže lekár predpísať fototerapiu (svetloliečbu). Nie je možné nahradiť túto terapiu pobytom v obyčajnom soláriu. Fototerapiu je potrebné absolvovať niekoľkokrát do týždňa v intervale jedného až troch mesiacov, podľa potreby. Tento spôsob liečby opäť nemusí byť účinný u každého.
Ďalšou možnosťou je užívanie predpísaných liekov opäť sa jedná o hormonálnu liečbu. Tieto lieky však môžu mať nepriaznivé účinky a treba mať neustále na pamäti riziko spojené s ich užívaním vedľajšie účinky. Lieky je potrebné užívať presne podľa inštrukcií lekára a v priebehu užívania musíte absolvovať aj preventívne prehliadky a kontroly ich účinku.
Ako som už spomínala, u ľudí so sklonom k exémom je nevyhnutné venovať pozornosť najmä prevencii. Tá je viac ako polovicou úspechu. Snahu vyhýbať sa faktorom, ktoré exém môžu vyvolať, je potrebné zaradiť do každodenného života. Niektorým faktorom ako je stres, či klíma, zabrániť nedokážeme. Snažte sa vyberať si vhodné oblečenie, ktoré by pokožku zbytočne nedráždilo. Vynechajte zo stravy vyššie spomínané alergény a nezabudnite klásť dôraz najmä na pitný režim. Pozornosť venujte aj prostrediu, v ktorom trávite maximum svojho času, či už pracovného alebo voľného. Nábytok prispôsobte tomu, aby ste v danej miestnosti eliminovali plochy, na ktorých sa usádza väčšie množstvo prachu. Koberce nahraďte ľahko umývateľným povrchom, nezabudnite miestnosti pravidelne vetrať.
V boji s exémom vám držím palce a na záver dodávam jeden postreh: Exémy ako aj iné choroby nie sú poväčšine len prejavom nášho fyzického stavu, práve naopak. U väčšiny je možné pozorovať výrazné zhoršenie najmä v obdobiach zvýšeného stresu, nervozity a vnútorného nepokoja. Ak ste vyskúšali už mnoho receptov a nič nepomohlo, skúste to chytiť za iný koniec. Každé ráno po prebudení si spomeňte aspoň na niečo, čo vám tie prvé minúty, a možno aj celý deň, vylepší. Neduste v sebe hnev a nepodliehajte strachu. Nemyslite na veci, s ktorými ste v živote nespokojní. Sústreďte sa skôr na tie, ktoré vás zahrejú pri srdiečku a vyvolajú úsmev na vašej tvári. Píše či hovorí sa to ľahko, ale realizácia pozitívneho prístupu v súčasnom uponáhľanom svete nám všetkým dáva poriadne zabrať. Myslite však na to, že pokiaľ kvôli tomu prichádzame o zdravie, mali by sme si všímať každý signál, ktorý nám to naznačuje. A jedným z týchto signálov je jednoznačne aj atopický exém.
Autor: Petra Mitaľová