Prvé (čudácke) prejavy duševnej choroby
3. 12. 2013, 5:30

Duševná choroba je choroba, ktorá mení schopnosť jedinca vyrovnať sa s každodennými problémami. Ovplyvňuje myšlienkový proces a správanie. Niektoré skoré varovné príznaky môžu zahŕňať zmeny nálady, osobnosti, nové osobné návyky, motiváciu, koncentráciu alebo sociálne zručnosti.
Duševné ochorenie môže byť dôsledkom vplyvu okolitého prostredia, svoju úlohu tu hrajú aj dedičné faktory alebo biochemická nerovnováha. Ľudia by mali hľadať pomoc, ak si všimnú významné zmeny v nálade a správaní pri každodenných činnostiach u seba či u druhých.
Samotári
Medzi skoré známky duševnej choroby patrí napr. náhle odčlenenie sa od rodiny a priateľov. Dovtedy celkom normálny človek je zrazu tichý, vzdialený a stráca záujem o aktivity, ktoré ho dovtedy tešili. Duševne chorí ľudia sa môžu sťažovať na stratu energie alebo chronickú únavu. Namiesto toho, aby trávili čas s priateľmi, chcú byť sami.
Znížená motivácia a koncentrácia
Znížená motivácia je ďalšie včasné varovanie. Ľudia, ktorí sú v počiatočných fázach duševnej choroby, sa môžu cítiť demotivovaní vôbec vstať z postele, čistiť si zuby, vykúpať sa, ísť do práce, alebo chodiť do školy. Títo ľudia majú málo energie, aby niečo robili, okrem spánku. Strácajú záujem o priateľov. Duševná choroba sa môže rozvinúť od školského veku. Dieťa sa ťažko sústredí, je oneskorené v učení, chápaní a nadmerne choré alebo skôr hypochondrické.
Náladovosť
Duševne chorí jedinci môžu mať náhle zmeny nálad. Môžu byť šťastní, bezstarostní a veselí, zatiaľ čo ďalšiu minútu sa u nich môže objaviť depresia, úzkosť, nepriateľské správanie alebo zlosť.
Zmeny v stravovacích návykoch
Jedným z prvých príznakov duševnej choroby je aj zmena stravovacích návykov. Duševne chorí jedinci sa vedia zo dňa na deň prejedať, alebo na druhej strane hladovať.
Niektorí ľudia s mentálnou chorobou dokážu dokonca nejesť a cvičiť do vyčerpania, aby si trápili telo. Duševne chorí ľudia sa snažia vysvetliť okoliu zmenu stravovacích návykov a hmotnosti tým, že obviňujú za to zlé hormóny alebo stres.
Zmeny spánku
Duševne chorí môžu spať príliš dlho, alebo vôbec nespávať. Tí, ktorí spia dlho sa sťažujú na neustálu únavu a stratu energie. Trávia väčšinu svojho času v posteli bez toho, aby si uvedomili, čo sa okolo nich deje. Iní duševne chorí môžu len ťažko zaspávať alebo prespať celú noc.
Čudné správanie
Duševne chorí sa môžu držať bizarných rituálov, alebo sa správajú zvláštnym spôsobom. Títo jedinci sa môžu domnievať, že majú superschopnosti, alebo sú príliš paranoidní a bezdôvodne podozrievaví. Ich správanie sa môže javiť ako výstredné. Môžu sa rozprávať s ľuďmi, ktorí nie sú v miestnosti, alebo vidieť veci, ktoré neexistujú.
Zázrační ľudia sú "vadní"?
Ezoterika je plná príbehov mystických učencov, ktorí mali nadpriemerné, ba zázračné schopnosti komunikovať napr. so zosnulými alebo silami vesmíru bez toho, aby im bola diagnostikovaná nejaká duševná vada. Skôr naopak, obdivuje a nasleduje ich celý svet aj s ich náboženstvom. Tak si vyberte...
Autor: Lena