Psychika: Čo vám spraví s menzesom?

Vynechanie menštruácie je typickým príznakom možného otehotnenia. Môže sa tiež stať, že sa menštruácia omešká následkom stresu, či už obávaného alebo želaného tehotenstva, alebo stresu plynúceho z iných problémov.

Niektoré ženy však nemajú pravidelnú menštruáciu skoro nikdy, prichádza niekedy skôr, inokedy neskôr a niekedy vôbec a preto sa ani na tento príznak nedá spoľahnúť s istotou.

Pri vynechanej menštruácii je potrebné vyhľadať endokrinológa, ktorý najprv urobí krvné testy a potom sa zisťuje, či u ženy vôbec dochádza k ovulácii. Ďalšie možnou príčinou vynechanie menštruácie je vysadenie hormonálnej liečby, alebo hormonálnej antikoncepcie. Sú známe aj prípady, kedy ženy po vysadení antikoncepčných piluliek nedostali menštruáciu celý rok.

Psychika: Čo vám spraví s menzesom?
Každú ženu čakajú veľké zmeny, odkedy sa začne jej prvá menštruácia. Telo prežíva mierny šok, niektoré veľký chaos. Od prvej menštruácie má ženské telo novú funkciu. Krvácanie znamená, že sa z dievčaťa stáva žena.

Už od mladosti nám radili, aby sme si písali menštruačný kalendár. Ten by nám mal pomáhať aj v neskoršom veku odkontrolovať si normálny stav našej menštruácie. Koľko dní trvá, jej prípadné oddialenie či úplné prerušenie. Čo potom s menštruačným kalendárom? Jeho informácie slúžia nielen vám, ale pomôžu zorientovať sa aj ženskému lekárovi, ak by išlo do tuhého.

Ak problémy výrazne nezasahujú do života pacientky, nezvyknú gynekológovia tieto problémy nejako liečiť, upravia sa sami. Žena väčšinou siahne alebo dostane na predpis lieky proti bolesti a keď má stresy, tak na upokojenie. Odhaduje sa, že len 15% žien, že má normálny, zdravý cyklus. Odborníci tvrdia, že za „normálny“ cyklus je možné považovať cykly v rozmedzí 13 až 50 dní. Práve tieto štatistiky ukazujú, že sa ani zďaleka nemusíte stresovať, ak presne nezapadáte do šablóny.

Krátkodobý stres nie je pre telo nebezpečný, znamená zvýšenú aktivitu a spaľuje sa pri ňom mnoho energie. Telo je nabudené, vaše reakcie sú pod vplyvom takéhoto tlaku rýchlejšie a pohotovejšie.

Pozor na zdravie
Avšak nezabúdajme, že dlhodobý stres, pred ktorým nedokážeme utiecť a nájsť uvoľnenie je skrytou hrozbou. Telo totiž so svojimi energetickými zásobami pod stresom zaobchádza veľmi nešetrne, čo spôsobuje následnú únavu či apatiu a navyše veľmi trpí vaša imunita, pretože tá je v stresových situáciách potláčaná ako niečo nadbytočné, čo môže viesť k mnohým ďalším zdravotným problémom.

Autor: Klára