Reklama

Radí výživová poradkyňa: 9x silnejšia imunita!

Reklama

RADÍ výživová poradkyňa podľa TČM Tatiana JELÍNEK.



Tipy a triky podľa tradičnej čínskej medicíny
Tradičná čínska medicína (TČM) v tom má jasno: imunita je taká silná, aký silný je ochranný obal wej-čchi. Ale nevníma ho ako jedinú zbraň na ochranu tela proti vírusom. Veľmi dôležitá je aj harmónia ostatných orgánov v tele, súlad jin a jang, a hlavne zdravie pľúc a sleziny.

Kým pľúca sú prvou ochrannou bariérou proti vonkajším patogénom, slezina v prípade oslabenia produkuje nadmerný hlien. Oboje sa na imunite odrazí. To, že jeden alebo druhý orgán potrebuje vašu pomoc, zistíte pomerne ľahko – prejavia sa typickými príznakmi.

Potrebujú pľúca pomoc?
Nedostatočnú energiu pľúc prezradí:

  • bledá tvár
  • dýchavičnosť
  • slabý hlas
  • neznášanlivosť zimy a chladu
  • kašeľ
  • samovoľné potenie bez námahy

Mám oslabenú slezinu?
Oslabenú slezinu charakterizuje:

  • únava
  • mäkká kašovitá stolica
  • nafukovanie
  • nechutenstvo
  • chuť na sladké

Ak si teda chcete zlepšiť imunitu a byť v chrípkovom období odolná, popracujte na zdravotnom stave hlavne týchto dvoch orgánov. Strava je jedným zo spôsobov, ako to môžete dosiahnuť. S jej pomocou posilníte a vyživíte jednotlivé orgány, čím posilníte aj ich harmóniu a celkovo svoju silu a odolnosť.

Toto vám ju zocelí!

1. V prvom rade znížte príjem ochladzujúcich potravín. Sem patria hlavne: melóny, banány, uhorky, paradajky, celkovo zelenina a ovocie v surovom stave. Najmä citrusové plody, ale aj džúsy a smoothie. Extrémne ochladzujú, čím oslabujú slezinu. Nedivte sa, že začne nadmerne produkovať hlien a vytvorí blokády, ktoré bránia energii tiecť plynulo a tým vás ochrániť.

2. Minimalizujte konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov. Podľa TČM aj ony podporujú tvorbu hlienu a v zimných mesiacoch by ste ich mali obmedziť.

3.
A napokon sa vyvarujte sladkostí a výrobkov s jednoduchými cukrami. Pôsobia hlienotvorne.

4.
V zime je na imunitu najlepšia tepelne upravená strava. Dochuťte ju sušenými a čerstvými bylinkami. Deň začnite teplými raňajkami. Do mrazu je ideálna ovsená kaša so sušeným ovocím, s orieškami, vanilkou a s kardamómom. Ten má výborné odhlieňovacie schopnosti. Na obed si nezabudnite dať polievku. Telu dodá teplo a slezine silu. Večera by mala byť ľahká a opäť teplá. Nikdy v tomto období nevečerajte šalát, ochladil by vás.

5. Medzi bylinky, ktoré skvele odhlienia a zároveň vám posilnia energiu pľúc, patrí hlavne oregano, tymian, šalvia, sladké drievko, mäta pieporná, kardamóm, aníz, šípky, zázvor a kvet bazy čiernej. Používajte ich, koľko sa len dá.

6. Slezinu podporí aj slzovka. Uvarte ju ako krúpy a podávajte ako prílohu k jedlám alebo ako hlavný chod, prípadne ju využite na zahustenie polievok.

7. Športujte. Pre imunitu je dôležitý pohyb, najmä na čerstvom vzduchu. Neznamená to, že musíte behať alebo sa vrhnúť na zimné športy. Úplne postačí, ak sa každý deň polhodinu vonku prejdete.

8. Spite aspoň sedem hodín a vyhýbajte sa prechladnutiu. Keď je veterno, vezmite si šál a čiapku, aby vonkajší patogén neprenikol dovnútra. Oba sú akýmsi pomocným obalom pre wej-čchi.

9. Nikdy nebehajte doma ani vonku s nedostatočne vyfénovanými vlasmi. Dali by ste tým vlhku a chladu šancu preniknúť do organizmu.

Autor: red
Foto: Shutterstock.com

Vyberáme pre vás niečo PLUS