Reklama

Rady pre boľavý chrbát: Iba takto budete v pohode!

Reklama

Medzi najčastejšie ochorenia chrbtice patria poškodenia a degenerácia medzistavcových platničiek, ale aj vysunutie platničky, takzvaná hernia discu. Neustálym preťažovaním sa platnička opotrebúva a degeneruje. Keď zatlačí na nerv, môžu sa objaviť vyžarujúce bolesti:

V driekovej chrbtici – bolesť môžete cítiť až v stehne, lýtku či v prste na nohe.
V hrudnej chrbtici – bolesti smerujú do pleca, lakťa až po prsty na ruke.
Na krčnej chrbtici – prejavom sú migrény, hučanie v ušiach, pocity na vracanie, závraty.

„Častým problémom býva aj zhrubnutie medzistavcových kĺbov, z čoho vznikajú výrastky. Ich príznakom je hlavne obmedzená pohyblivosť,“ hovorí terapeutka Miriama ŠINGLEROVÁ. Ďalším ochorením sú funkčné blokády z preťaženia, keď niektoré svalové skupiny sú oslabené, iné majú zvýšené napätie a tuhnú. Následkom tohto ochorenia je svalová nerovnováha.

XY tipov pre chrbát v pohode
Ťažkosti s chrbtom a chrbticou nie sú len problémom staršej generácie. Objavujú sa už u ľudí pred tridsiatkou. Viete, ako im predchádzať a ostať fit?

Máte správnu podprsenku?

Tento kúsok spodnej bielizne sa môže podpísať pod vaše držanie tela i prípadné bolesti chrbtice. Hlavne, ak máte väčšie prsia. Ramienka by mali mať aspoň šírku palca, nastavte ich tak, aby sa nezarezávali do pokožky. Časť pod prsami by mala byť takisto trochu širšia, aby prsia spoľahlivo podopierala, a mala by byť anatomicky tvarovaná.

Inventúra v kabelke
Nosíte v kabelke nevyhnutné „drobnosti“ – od kozmetickej taštičky cez zápisník, kľúče, dáždnik až po úplné zbytočnosti? Spravte v nej inventúru a odľahčite ju. Čím viac vecí v nej máte, tým je ťažšia, a keďže ju nosíte väčšinou na tom istom pleci alebo v tej istej ruke, nevedome preťažujete jednu stranu chrbta. Ak nesiete v rukách väčší nákup, rozložte si ho do dvoch tašiek približne s rovnakou záťažou a neste ho v oboch rukách.

Na vysokej nohe
Topánky s vysokým podpätkom by ste nemali mať na nohách dlhšie ako 6 hodín, potom by ste mali mať aspoň deň pauzu. Aj šľapky či topánky s plochou podrážkou by ste mali nosiť čo najmenej, vychodené staré topánky rovno vyhoďte. Pre vaše zdravie je najideálnejší širší podpätok vysoký maximálne 3 centimetre.

Choďte plávať
Plávanie je pre chrbát ideálne. Pozor však na štýl prsia, pri ktorom držíte hlavu nad hladinou, tým svojej krčnej chrbtici ubližujete. Plávajte s výdychom do vody pod hladinou alebo znak.

Zdravý spánok
Spať by ste mali na takom matraci, ktorý zachováva prirodzený tvar vašej chrbtice a je pre vás pohodlný. Ráno sa vďaka tomu zobudíte oddýchnutá, nie dolámaná. Snažte sa čo najmenej spať na bruchu, inak sa čoskoro ohlásia bolesti chrbta. Ak spíte na chrbte, podložte si kolená vankúšom, ak na boku, dajte si vankúš medzi kolená, vďaka čomu uvoľníte chrbticu.

Liek váš každodenný...
Potláčate bolesti tabletkami? Možno vám na čas uľavia, no vaše ťažkosti nevyliečia. Rozumnejšie, než zájsť do lekárne po ďalšie balenie liekov proti bolesti, bude, ak vyhľadáte pomoc lekára alebo fyzioterapeuta.

Žihľava a zázvor
Po náročnom dni vášmu chrbtu uľaví relaxačný kúpeľ. V dvoch litroch vody 10 minút povarte dve lyžice nahrubo nastrúhaného zázvoru a tri hrste sušenej žihľavy. Odstavte z ohňa a nechajte prikryté štvrť hodiny odpočívať. Medzitým do vane napustite vodu s teplotou maximálne 39 stupňov Celzia, prilejte odvar a pridajte zopár kvapiek rozmarínového alebo levanduľového oleja. Relaxujte 20 minút, potom sa zabaľte do deky a odpočívajte.

Skúste zemiaky

Unaveným svalom na chrbte pomôže zemiakový zábal. Používali ho už naše staré mamy. V šupke uvarte 4 väčšie zemiaky, ešte teplé nastrúhajte, dajte do väčšieho mikroténového vrecka, pri konci ho zaviažte a roztlačte do jednej roviny. Na chrbát položte tenkú utierku, na to dajte vrecko so zemiakmi, uterák a obmotajte dekou tak, aby nespadlo. Nechajte vychladnúť.

Dostatok magnézia
Táto minerálna látka podporuje správnu funkciu nervov a svalov, uvoľňuje napätie. Do svojho jedálneho lístka zaraďte horkú čokoládu, naturálnu ryžu, slnečnicové semiačka, špenát, sóju či chlorellu.

Zbavte sa kíl navyše
Každé kilo, ktoré máte oproti svojej optimálnej váhe navyše, môže byť záťažou nielen pre sebavedomie, ale najmä pre chrbticu. Nájdite si spôsob, ako sa ich zbaviť.

Obmedzte televíziu
Čo má spoločné sledovanie televíznych programov s vaším chrbtom? Veľa! Zamyslite sa, v akých polohách pri televízii sedíte či ležíte. Veď kto by pri pozeraní seriálu alebo športového prenosu myslel na správne držanie tela. Viac ako dve hodiny denne by ste podľa odborníkov pred televízorom nemali stráviť.

Autor: Alena Jurisová/Báječná ŽENA