Rezeň musí byť chrumkavý, šťavnatý a voňavý: Vieme, ako to docielite
16. 4. 2019, 11:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:36)

Trochu teórie... Vyznáte sa v tom, ktorý je ktorý a aký je medzi nimi rozdiel?
1. Pravý viedenský wiener schnitzel je z tenko vyklepaného teľacieho mäsa, obalený v trojobale a vysmažený na veľkej panvici v rozpálenom oleji, do ktorého sa niekedy pridáva maslo.
2. Tradičný bravčový či hydinový rezeň má hrúbku podľa chuti, ale zvyčajne nebýva až taký „vyklepaný“. Tiež je obalený v trojobale a vysmažený na oleji alebo, ešte lepšie, na bravčovej masti.
3. Parížsky rezeň sa hovorí takému rezňu, ktorý je obalený v cestíčku bez strúhanky. Môže byť z bravčového alebo hydinového mäsa.
4. Černohorský rezeň je podobný parížskemu, len sa do cestíčka pridávajú strúhané zemiaky.
5. Rezne, ktoré s nimi majú spoločný iba názov, - patria sem prírodné rezne, ktoré sú vlastne steaky alebo rôzne plnené špeciality, napríklad detviansky rezeň (údená šunka, oštiepkový syr) a gordon blue (šunka, syr) a tiež rezne z mletého mäsa či zeleninové rezne.
Viedenský
SUROVINY
- 150 g mäsa na 1 porciu – teľacie, bravčové, kuracie alebo morčacie prsia, vykostené kuracie stehná bez kože
- 2 vajcia (vystačia na 4 – 6 rezňov), 4 lyžice smotany
- hladká alebo polohrubá múka – 1 lyžica na 1 rezeň
- strúhanka – 2 lyžice na 1 veľký rezeň
- soľ, olej alebo masť (maslo)
Postup
1/ Plátky mäsa naklepte – hrúbka záleží na vašej chuti, ale mali by mať okolo pol centimetra. Každý rezeň osoľte a začnite s obaľovaním.
2/ Rozklepnite vajíčka do misy, rozšľahajte so štipkou soli a so smotanou. Múku a strúhanku si pripravte zvlášť, najlepšie na plytké taniere.
3/ Rezeň obaľte v múke, hojne vo vajíčku a položte do strúhanky. Tú do mäsa dobre utlačte, aby pri pečení neodpadávala.
4/ Na panvicu alebo do nízkeho kastróla dajte rozohriať dostatočné množstvo oleja, vložte jeden až dva rezne, aby mali dosť miesta. Opečte z jednej strany, medzitým mierne znížte teplotu (tuk sa nesmie prepaľovať, ale ani teplota príliš klesnúť), potom opečte z druhej strany. Čas prípravy závisí od hrúbky rezňa, ale rozhodne doň nepichajte vidličkou.
Zdravšie sú z plechu
Vyskúšajte rez pripraviť na plechu. Ušetríte množstvo oleja, kalórií i času. Naraz totiž urobíte 6 až 8 rezňov. Rozohrejte rúru, do nízkeho plechu dajte rozohriať tuk – toľko, aby pokryl dno plechu v tenkej vrstve. Obalené rezne položte jednou stranou do plechu a hneď otočte. Ak strúhanka vypije všetok olej, môžete ho trochu pridať. Vložte plech do rúry a pečte rezne asi 10 minút bez hýbania, aby sa strúhanka zospodu dobre opiekla. Potom rezne môžete otočiť a dopiecť aj z druhej strany. Za 15 až 20 minút upečiete rezne pre celú rodinu naraz a miniete maximálne lyžicu oleja alebo masti na jeden rezeň.
Parížsky
SUROVINY
- 400 g mäsa na 4 porcie
- 100 g masti
- 50 ml mlieka
- 2 vajcia
- 50 g hladkej múky
- soľ, mleté čierne korenie, sušené bylinky
1/ Vajíčka rozšľahajte s mliekom, pridajte múku, trochu soli a čierneho korenia (byliniek podľa chuti). Zmiešajte cestíčko. Kto to tak má rád, môže do cestíčka pridať hrášok.
2/ Plátky mäsa (teľacie, bravčové, hydinové) naklepte a osoľte.
3/ Dajte do panvice rozpáliť masť (olej), namáčajte plátky mäsa v cestíčku a ihneď ich vkladajte do panvice. Opečte dozlatista z oboch strán.
BÁJEČNÝ tip!
Cestíčko nemusíte miešať vopred, plátky mäsa obaľujte v múke, potom vo vajíčku a postup ešte raz zopakujte. Potom mäso vyberte z vajec rovno do horúceho tuku.
Černohorský
Stačí pridať k parížskemu cestíčku nastrúhaný zemiak a pretlačený cesnak a už ste na najlepšej ceste k „černohoru“. Plátky mäsa však najprv obaľte v múke, až potom v zemiakovom cestíčku – v zásade sa nelíši od cesta na placky. Upečený rezeň posypte nastrúhaným syrom.
Autor: zp
Foto: Shutterstock.com