Reklama

Rozmarín vs tymian: Ktorá bylinka je bohatšia na minerálne látky?

Reklama

1. kolo: Horčík


Posilňuje imunitu a nervový systém, podporuje prevenciu alergií, pomáha bojovať s voľnými radikálmi, prispieva k zachovaniu mladosti a sviežosti, bojuje proti únave a je nevyhnutný na aktiváciu enzýmov, napríklad sérotonínu – hormónu šťastia. V 100 g rozmarínu je 91 mg horčíka, v rovnakom množstve tymianu 160 mg. Bod pre tymian.
Stav – 0 : 1

2. kolo: Železo
Pri dlhodobom nedostatku železa sa môže rozvinúť anémia, čiže málokrvnosť. Na pozore by sa preto mali mať ženy v reprodukčnom veku, najmä tie, ktoré majú silnú menštruáciu. Pre správnu krvotvorbu sa odporúča denný príjem 20 mg železa, minimálne však 10-15 mg. V 100 g čerstvého rozmarínu sa nachádza 6,65 mg železa, v rovnakom množstve tymianu 17,45 mg. Opäť bod pre tymian.
Stav – 0 : 2

3. kolo: Mangán
Tento stopový prvok má významnú úlohu pri oxidačných procesoch v ľudskom organizme a spolu so železom a s meďou je dôležitý pre krvotvorbu. Jeho nadbytok môže vyvolať podráždenie centrálnej nervovej sústavy a cirhózu pečene. V 100 g rozmarínu je 0,96 mg mangánu – necelá polovica dennej potreby, v 100 g tymianu 1,72 mg – tri štvrtiny dennej potreby.
Stav – 0 : 3

Víťaz: Tymian
Dúška tymianová je bylinka príbuzná materinej dúške. Vňať okrem spomínaných minerálov obsahuje mimoriadne množstvo vitamínov A a C, riboflavínu, pyridoxínu, vápnika, zinku a draslíka. Používa sa ako korenie na zlepšenie trávenia ťažších mäsových pokrmov. Hodí sa na prípravu baranieho a bravčového mäsa aj diviny. Pridáva sa do sviečkovej omáčky, marinád, ochutí polievky a plnky.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock.com