Ruplo vám v lakti? Zisťovali sme, či si ho môžete masírovať
18. 7. 2017, 15:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:26)

Stereotypná práca, ale aj šport či bežná každodenná práca s počítačom môžu byť príčiny, že neviete vystrieť ruku. Predíďte vzniku tenisového a golfového lakťa a buďte fit. Radí fyzioterapeutka
Zuzana Vojteková.
Čo je tenisový lakeť?
Je to zápalové ochorenie určitých šliach a svalov. Tenisový lakeť je poškodenie dlhých vystieračov prstov a ruky v mieste ich úponu na vonkajšiu časť lakťového kĺbu. Postihuje asi 3 percentá ľudí. Ide o ochorenie, pri ktorom sa preťažia šľachy a svaly v okolí lakťa, pretože neustále jednostranne a monotónne hýbete predlaktím.
Príčiny
Prudké pohyby, cvičenie v posilňovni alebo písanie na klávesnici.
Čo sa odohráva v tenisovom lakti?
Skupina svalov na vonkajšej strane lakťového kĺbu vzpriamuje predlaktie. Tieto svaly sa zapájajú aj vtedy, keď niečo dvíhate. Keď sa šľachy jednostranným pohybom podráždia a zapália, vzniká tenisový lakeť.
Ako vám ho fyzioterapeut diagnostikuje?
Najprv sa vás opýta, ako sa bolesť začala. Potom sa zameria na silu svalov a urobí test, pri ktorom musíte vystrieť stredný prst. Potom môže nahmatať konkrétny bolestivý bod na vonkajšej strane lakťa.
Čo je golfový lakeť?
Toto zranenie je podobné tenisovému lakťu, len s tým rozdielom, že bolesť cítite na vnútornej, nie na vonkajšej strane lakťa. Má postupný priebeh a príčinou sú preťažené ohýbače predlaktia.
Príznaky
Bolí vás kosť z vnútornej strany lakťa najmä pri úchopoch. Cítite slabosť a bolesť predlaktia. Zranenie sa vyvíja postupne, začína sa „stuhnutím“ miesta, až nakoniec znemožní vykonávať určitý pohyb.
Príčiny
Za golfový lakeť môže opakované ohýbanie predlaktia, najmä ak vykonávate manuálnu prácu alebo dlhodobo pracujete na počítači.
Ako vám ho fyzioterapeut diagnostikuje?
Opýta sa vás na históriu poranenia, potom sa zameria na silu svalov, konkrétne ohýbačov, čiže flexorov. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie zistí, či ide o natrhnutie alebo zapálenie mäkkých štruktúr.
Prvá pomoc
Nezaťažujte postihnuté miesto. Vyhýbajte sa aktivitám, ktoré vám spôsobujú bolesť. Na postihnuté miesto prikladajte 15 minút ľad, ale s prestávkami – 3 minúty ľad, potom minúta bez ľadu. Opakujte 4- až 6-krát denne.
Tip: Ľad zabaľte do uteráka alebo do papiera, aby sa priamo nedotýkal postihnutého miesta, inak si môžete spôsobiť takzvané ľadové popálenie. Vyskúšajte biolampu. Zvýši prekrvenie šliach a väzov.
Masírujte si lakeť. Keď sa opuch zmierni, môžete to skúsiť sama. Priložte prst druhej ruky na lakeť a zľahka masírujete okolie bolestivého miesta asi 5 minút. Pritláčajte iba jemne, a keď zacítite bolesť, hneď prestaňte. Vyskúšajte dlahu. Aplikácia dlahy na postihnuté miesto podporí uvoľnenie šliach, takže zníži bolestivosť. Podobné účinky má aj metóda nazývaná kineziotejping, pri ktorej sa na postihnuté miesta nalepujú elastické tejpovacie pásky.
Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock