Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Rýchla liečba: Na otlaky kyselinou!

Reklama

Mozole sú časté a neatraktívne poškodenia kože, ktoré sa nám objavujú najskôr na nohách. Vedia byť veľmi silné, koža môže prasknúť a byť bolestivá. Aj preto je vtedy náročné nosiť obľúbené topánky. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa o mozole postarať. Najúčinnejšia na ich odstránenie sa zdá byť kyselina.  

Poškodená koža
Otlak vzniká, keď trením a tlakom dôjde k oddeleniu vrchnej vrstvy kože od vrstvy podkožného väziva. Tak sa vytvorí kapsička naplnená tekutinou, ktorá chráni hlbšie uložené tkanivo pred poškodením. Práve vzniku tejto kapsičky sa skúsenejší cestovatelia snažili v minulosti zabrániť napríklad tak, že si chodidlá natierali vazelínou. Je častým problémom bežcov a športovcov, ako sú balerínky, ale aj u žien, ktoré nosia vysoké podpätky.

Mozole môžu byť problematickejšie v zime, pretože kúrenie vysušuje vzduch. Použitie kyseliny salicylovej ako odstraňovača pomôže pri znižovaní suchej, odumretej kože. No ak sa vám robia mozole stále dokola, zmeňte životný štýl, kvôli ktorému vám vznikajú. Nosiť ponožky je dôležitým krokom, aby sa zabránilo ich tvorbe. Uistite sa, že vám ponožky dobre sedia a nemajú šev, ktorý tlačí na nohu po obutí topánok.

Kyslá liečba
Ak teda chcete mozole odstrániť rýchlo a agresívne, môžete použiť kyslé produkty, ktoré pomáhajú odstrániť odumretú kožu. Môžete si kúpiť náplasti, ktoré obsahujú 40-percentnú kyselinu salicylovú. Môžete si tiež zakúpiť tekuté odstraňovače obsahujúce kyselinu, ak je váš mozoľ väčší. Postupujte vždy podľa pokynov výrobcu, hlavne v tom, ako dlho nechať produkt na nohách, aby ste si kožu nepoškodili.

Varovanie
Ak vám mozoľ bolestivo praská alebo krváca, poraďte sa so svojím lekárom. Ak máte cukrovku, alebo zlý krvný obeh v dôsledku akéhokoľvek ochorenia, kyselina vám môže vypáliť dieru do kože, ktorú nebudete cítiť kvôli zníženej citlivosti nervov.

Dnes je možné k ochrane chodidiel používať veľa účinnejších prostriedkov. Od rýchle sa vstrebávajúceho krému cez lekárske náplasti, až po gélové či silikónové vložky do topánok. Absorbčná gélová náplasť sa ihneď položí na otlak, takže vlhkou vrstvou bráni jeho vzniku. Poprípade už vzniknutý pľuzgier behom troch dní absorbuje a zahojí.

Autor: Lena

Vyberáme pre vás niečo PLUS