Šampónové rituály alebo manuál umývania vlasov


1. Nie každý deň
Možno máte pocit, že sú stále mastné, a tak si ich umývate denne. Zabudnite na to! Vlasy si neumývajte ani každý druhý deň, ale pokiaľ to je možné čo najmenej. Znie to strašidelne, ale „voľné dni“ predstavujú pre vlasovú pokožku a vlasy dôležitú regeneráciu a neporušenie ich prirodzeného ochranného plášťa. Ak sa neviete zmieriť s mastnými vlasmi, siahnite po suchých šampónoch alebo zvoľte iný účes. Namiesto rozpustených vlasov ich stiahnite do elegantného chvosta alebo si ich zapleťte.

2. Prečesať
Pred každým umývaním si vlasy dôkladne rozčešte. Zauzlené vlasy sú v mokrom stave citlivejšie a náchylnejšie na polámanie.

3. Maska a kúra
Za malý oriešok šampóna stačí naniesť na dlhé aj na krátke vlasy. Šampón sa totiž správne nanáša ku korienkom vlasov. Potom už stačí len ho prstami jemne vmasírovať zo strany na stranu. Nikdy však vlasmi nekrúžte dokola ani príliš nezatláčajte nechty do pokožky hlavy. Zbytočne by ste ju podráždili a vlasy zauzlili. Po opláchnutí je dôležité naniesť do koncov a dĺžok vlasov masku alebo kondicionér. Ideálne, ak si konce vlasov zľahka osušíte uterákom. Maska či kondicionér lepšie vsiaknu do vlasu a nestečú po jeho povrchu do odkvapu.

Šampónové rituály alebo manuál umývania vlasov

4. Vlažná voda
Pravidlo znie: Na umývanie nepoužívajte horúcu vodu. Ideálna je vlažná. Tiež platí, že šampón aj kondicionér si z vlasov vymývajte dvakrát tak dlho, ako ste ich nechali pôsobiť. Na záver im doprajte šok s ľadovou vodou, ktorá uzavrie a vyhladí šupinatý povrch vlasu.

5. Staré bavlnené tričko
Pri najbližšom triedení šatníka nevyhadzujte bavlnené tričká. Pýtate sa prečo? Je to jednoduché, hladký povrch trička je na rozdiel od drsnejšieho uteráka šetrnejší k vlasom. Pri sušení vlasy iba jemne do trička povytláčajte, určite ich nečechrajte hore dole.

6. Koniec turbanu
Ak ste si mokré vlasy zvyčajne zabalíte do turbanu, už to radšej nerobte. Vlasy nechajte voľne vyschnúť, pretože v turbane ich pri korienkoch zbytočne naťahujete a môžete ich poškodiť.

Autor: ema
Foto: archív firiem