Sezóna kliešťov je tu. Takto ich bezpečne odstránite z tela!
10. 4. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Pozor na kliešte! A viete, ako tie prisaté z tela správne vytiahnuť? Lebo takmer polovica z nás to robí zle...
V článku sa dozviete:
+ Kedy je potrebné sa kontrolovať
+ Čo urobiť, ak ste „chytili“ kliešťa
+ Návody, ako kliešťa vytiahnuť
+ Čo robiť so zatrhnutým kliešťom
+ Kedy ísť určite k lekárovi
+ Nájdete návod na prípravu domácich repelentov, ktoré zaručene fungujú
V prírode strašia vďaka neustálemu otepľovaniu už nejaký ten týždeň a keď ste kliešťa ešte tohto roku nemali a rada chodíte do prírody, s veľkou pravdepodobnosťou ho „ulovíte“ počas sezóny aspoň raz.

Zdroj: Shutterstock
Rastúci trend počtu prípadov kliešťovej encefalitídy podľa odborníkov pravdepodobne súvisí s klimatickými zmenami. Kliešte nemajú rady sucho a horúco, preto sa posúvajú smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok.
Ako píše mesačník Zdravie, sezóna kliešťov prichádza skôr, keďže každým rokom sú otužilejšie, zimy sú miernejšie a jar prichádza akosi priskoro. Tak už dávno neplatí, že sa týka iba letných mesiacov, lebo kliešte sa prebúdzajú sa už pri 5°C.
Skontrolujte sa
Drobné parazity živiace sa ľudskou alebo zvieracou krvou sú majstrami maskovania a útočia doslovne zo zálohy. Trpezlivo totiž čakajú na svojich hostiteľov v prízemnej vrstve rastlinného porastu maximálne do výšky jedného metra. Hrozbou teda nie je len tráva, ale aj nízke kríky a dokonca aj opadané lístie.
Zdroj: Shutterstock
Kliešte majú na prisatie rady podpazušie, slabiny a iné "nenápadné" miesta. PO prechádzke v prírode sa však dokonale skontrolujte na celom tele.
Preto ak chcete mať väčšiu istotu, že sa nestanete kliešťovi prechodným domovom, vyhýbajte sa najmä vysokej tráve, pri pohybe v prírode používajte repelent, noste dlhé nohavice a po príchode domov sa vyzlečte, oblečenie dôkladne vytraste a skontrolujte si celé telo.
Zdroj: Shutterstock
Kliešte striehnu všade, kde je vysoká tráva. Ohrozujú vás aj v kríkoch, lebo prirodzená je im výška do jedného metra nad zemou.
Tieto miesta na tele preferujú kliešte najčastejšie:
Kliešte sa radi prisávajú na miestach s jemnou kožou, kde majú relatívny pokoj. Najkritickejšie sú teda napríklad slabiny, miesto pod pazuchami a u mužov aj pohlavné orgány. Ženy by si mali dôkladne prezrieť aj prsia a prípadné zárezy medzi nimi. Menej obľúbeným miestom pre kliešte sú síce stehná a ramená, ale aj tie si zaslúžia dôkladnú kontrolu, podobne ako vlasatá časť hlavy a priestor za ušami.
Zdroj: Profimedia.sk
Kliešte sú prenášačmi viacerých infekcií. Patria sem napríklad lymská borelióza, kliešťová encefalitída, tularémia, babezióza či anaplazmóza. Na Slovensku sú najrozšírenejšie práve prvé dve spomínané, teda lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Našli ste ho?
Zbytočne sa neľakajte, ale ani neotáľajte s jeho odstránením. Platí totiž pravidlo, že čím skôr sa kliešťa zbavíte, tým viac znížite riziko nakazenia. Kliešte sú totiž prenášačmi viacerých infekcií. Patria sem napríklad lymská borelióza, kliešťová encefalitída, tularémia, babezióza či anaplazmóza. Na Slovensku sú najrozšírenejšie práve prvé dve spomínané, teda lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Ako kliešťa vyberiete
„Zaručených“ návodov ako vybrať z tela už zavŕtaného kliešťa nájdete na internete desiatky. Aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie. Ak sa bojíte kliešťa vybrať takýmto spôsobom, vyskúšajte menej invazívnu, ale - pokiaľ ešte nie je kliešť prisatý hlboko, účinnú metódu. Navlhčite odličovací tampón vodou a naneste naň trochu obyčajného mydla. Speňte a jemne priložte na kliešťa. Tampónom krúžte, ale príliš na kliešťa netlačte. Po niekoľkých „kolách“ sa zvyčajne uvoľní sám.
Zdroj: Shutterstock
Sú nenápadne a poriadne nebezpečné. Vyšetrovať protilátky proti lymskej borelióze nemá zmysel v období do štyroch až šiestich týždňov po prisatí, ani ak sa vyskytne začervenanie svedčiace pre prvé štádium lymskej boreliózy.
Stala sa galiba?
Žiaľ aj pri najstatočnejšom počínaní pri odstraňovaní kliešťa sa môže stať, že jeho časť ostane v pokožke. Ak sa aj utrhne nožička alebo hlavička, pokúste sa vybrať ju sterilnou ihlou. Miesto po vybratí ešte raz dezinfikujte a sledujte prípadné začervenanie.
Zdroj: shutterstock
Miesto vpichu môže, ale aj nemusí začervenať.
Deje sa niečo?
Ľahké sčervenanie pokožky okolo miesta vpichu do jedného až dvoch centimetrov a jeho svrbenie, ktoré zmizne do niekoľkých dní, nie je závažné. Ak sa však výrazné a bolestivé sfarbenie zjaví do 48 až 72 hodín, došlo k sekundárnej infekcii ranky a prostredníctvom kliešťa sa pod kožu zaniesli rôzne choroboplodné zárodky. Vtedy sú často na mieste aj celkové antibiotiká. Radšej navštívte lekára.
Sledujte príznaky
To platí aj v prípade, ak spozorujete niektoré z príznakov infekcie z kliešťa aj po dlhšej dobe. Najčastejšie ide o lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu. Miesto prisatia i jeho okolie sledujte v priebehu asi dvoch až troch týždňov. Ak sa s odstupom času vyskytne kruhovité začervenanie okolia vpichu väčšieho priemeru, nesvrbí ani nebolí, prípadne má tendenciu sa rozširovať, navštívte všeobecného lekára.
Zdroj: Shutterstock
Treba ich čo najskôr odstrániť Čím viac kliešť saje vašu krv, tým viac sa zvyšuje riziko prenosu ochorenia. Ak viete, že ste sa pohybovali na miestach, kde by sa tieto potvory mohli vyskytovať, dôkladne si prezrite celé telo. Najlepšie hneď. Kliešť potrebuje asi 3 hodiny, kým nájde na koži vhodné miesto, do ktorého sa zavŕta. V tomto čase ho ešte môžete zmyť z tela sprchovaním.
Najmä u detí sa v tomto štádiu najčastejšie na ušnici môže vyskytnúť sýtočervený alebo modročervený uzlík, ktorý nebolí a nesvrbí. Takzvaný boréliový lymfocytóm je aj prejav prvej fázy boreliózy, kedy sa už nezaobídete bez antibiotík.
Svoj celkový zdravotný stav sledujte aj v prípade chrípkových príznakov ako horúčka, bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Navštívte lekára a spomeňte takzvané ‚zaklieštenie‘.
Možno ste nevedeli:
Vyšetrovať protilátky proti lymskej borelióze nemá zmysel v období do štyroch až šiestich týždňov po prisatí, ani ak sa vyskytne začervenanie svedčiace pre prvé štádium lymskej boreliózy. Vtedy treba podať antibiotiká v správnej dávke a dostatočne dlhom čase. Ani po liečbe nie je sledovanie protilátok nemá zmysel, pretože pretrvávajú dlhodobo a nesvedčia o imunite.
Zdroj: Shutterstock
„Zaručených“ návodov ako vybrať z tela už zavŕtaného kliešťa nájdete na internete desiatky. Aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie.Ale ak si neviete s kliešťom poradiť, zájdite radšej k lekárovi.
Držte si ich od tela
Samozrejme, najlepšie je, ak sa na vás kliešť neprisaje. Do prírody noste vhodné oblečenie, ktoré, aj keď kliešť „pristane“ na oblečení bráni preputovať až na vašu kožu a používajte repelenty.
Tie si môžete poľahky vyrobiť aj doma. Byť vybavení repelentom v podobe krému alebo spreja je veľmi dôležité najmä pre tehotné ženy, malé deti a ľudí s oslabenou imunitou.
Najlepšie je použiť repelent v podobe spreja, ktorý nastriekate na oblečenie, obuv a ponožky. Priamo na pokožku aplikujte radšej prírodné prípravky, ktoré si môžete vyrobiť aj doma. Je dôležité, aby ste dotieravým kliešťom (ale aj komárom) smrdeli.
Domáci repelent proti kliešťom
Potrebujete:
1 l vody
1 lyžica vínneho octu
balíček sušeného tymiánu
Prevarte liter vody s lyžicou vínneho octu a v nej nechajte vylúhovať balíček sušeného tymiánu. Hotový repelent prelejte do fľaštičky s rozprašovačom a máte to!
Klinčeky s levanduľou
Na tento domáci repelent budete potrebovať:
200 ml liehu/alkoholu
40 klinčekov
levanduľa
Zdroj: Shutterstock
Idete do prírody? 3 tipy pre ochranu Oblečte si tričko s dlhým rukávom, pevné topánky s vyšším šnurovaním a nohavice. Zastrčte si ich okraje do ponožiek alebo podkolienok. Kliešť tak má menšiu šancu dostať sa cez vaše nohy vyššie. Ľahšie ho zbadáte na svetlom oblečení. Postriekajte si kožu aj odev prostriedkom proti kliešťom. Parazit nemá oči a vníma nás len prostredníctvom pachu. Ak ho odpudzuje, nepriblíži sa. Ochrana vystačí na 5 až 6 hodín. Večer si dôkladne prezrite celé telo. Kliešte obľub
Do sklenenej nádoby dajte alkohol alebo lieh a pridajte doň 40 voňavých klinčekov. Túto zmes nechajte týždeň vylúhovať (min. 24 hodín). Do výluhu môžete pridať aj čerstvú levanduľu.
Bylinkový repelent
Budete potrebovať:
mätu
medovku
šalviu
bazalku
1 l vody
3 lyžičky jablčný/vínny ocot
Zdroj: Shutterstock
Na výlete do prírody by vám nemal chýbať repelent.
Lístky mäty, bazalky, medovky a šalvie spolu zmiešajte v pomere 1: 1: 1: 1. Asi 250 g tejto bylinkovej zmesi zalejte 1 l vriacej vody, zakryte a nechajte vychladnúť. Potom sceďte, pridajte 3 lyžičky jablčného alebo vínneho octu, pretrepte a nalejte do rozprašovača. Repelent uchovávajte v chladničke.