Signály, že pošva neznáša vaše tampóny
30. 1. 2014, 5:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:18)

Robíte to správne a zdravo? Malé biele zázraky zo stlačenej buničiny vám umožňujú pohodlie, variabilitu, dostupnosť, pocit čistoty a „neviditeľnosti“.V tom je ich najväčšia a nezameniteľná výhoda – ak ju vo vašom prípade nemajú, porozmýšľajte, kde je chyba.
Tampón máme aplikovať bez bolesti a tlaku, ak už je vnútri, nemáte ho cítiť vôbec. To je vlastne jediné správne meradlo. Ak vás štípe, tlačí, bolí, vložili ste ho nesprávne, nemáte vhodný typ alebo vášmu telu nesedí niečo iné.
Pretekanie
Niektoré typy tampónov skrátka na vaše krvácanie nie sú vhodné. Nielen kvôli veľkosti, ale aj pre typ povrchu a hustoty vnútra. Nájdite si vlastnú značku a nedbajte na rady kamarátok a avíza reklám.
Veľkosť
Voľba vhodnej veľkosti pre naše partie je dôležitá, predsa len je to cudzorodé teleso v našom tele v blízkosti citlivej sliznice. Nemali by sme však zabúdať na využívanie viacerých dostupných veľkostí aj vzhľadom na fázy menzesu. Pri slabšom krvácaní treba použiť nižší počet kvapiek na škatuľke, zbytočne používaná veľkosť „super“ spôsobuje vysušovanie či vzduchové upchávanie pošvy.
Hygiena
Niektorí gynekológia sa domnievajú, že tampóny sú hygienickejšie a zdravšie ako vložky. Choroboplodné baktérie majú v určitých štádiách cyklu ideálne podmienky na premnoženie a práve počas menštruácie či okolo nej sa kyslosť pošvy mení, teda to dovoľuje.
Baktérie sú však prítomné až pri vstupe do pošvy, kadiaľ krv vyteká. Tampóny sú ešte však hlbšie, pri správnom používaní sa teda tvorba baktérií dá údajne obmedziť. Používanie tampónu tiež zamedzuje šíreniu baktérií z análneho otvoru, ktoré sa na vložke môžu usadiť. Pri veľkej potrebe tampón samozrejme vyberajte, inak ho telo vytlačí.
Alergia
Aj keď niektoré menštruačné potreby orientovali svoju reklamu práve na vôňu výrobku a na ňu podvedome naviazaný pocit čistoty a sviežosti, práve použité rastlinky môžu dráždiť vaše intímne partie. Veľmi často sa do nich totiž pridáva najmä harmanček, ľudovo nazývaný kamilky, ktorý je však častým alergénom.
Bolesť
Bolesť pri zavádzaní môže byť spôsobená vysušenými pošvovými stenami, najmä v poslednej fáze krvácania. Zvoľte si tampón s ultra hladkým či zvláčňujúcimi výťažkami napusteným povrchom, pokiaľ nie ste na ich obsah alergická.
Tip: Čo vám kozmetička zakáže cez menzes?
Nevoľnosť
Ak pociťujete počas použitia tampónu akúkoľvek zvláštnu nevoľnosť či bolesti hlavy, okamžite ho vyberte a začnite sa sledovať. V malom percente vám pri ich používaní hrozí démonizovaný syndróm toxického šoku.
Pomaly, hlboko, často
Takto by sme mali tampóny zavádzať a používať. Pomaly, aby sme nepoškodili krehké pošvové steny, ideálne v mierne učupenej, „lyžiarskej“ polohe. Tampón nikdy nesmie byť vo vnútri dlhšie ako 8 hodín. Ak to krvácanie vyžaduje a preteká, samozrejme sa interval skracuje, pričom radšej meniť častejšie ako čakať, kým sa krv objaví na nohavičkách.
Ak ho vsuniete nesprávne, môže vás tlačiť. Mali by ste ho aplikovať vždy na dosah prsta do druhých dvoch tretín otvoru, kde ho chráni pošvová klenba a steny sú voči bolesti takmer imúnne, preto ho ani necítite. V tejto pozícií by mal ostať aj pri športovom výkone, iba výnimočne ho vaginálne svaly vytlačia.
Autor: Mirka