Škaredé zuby, za ktoré si môžete sami
30. 1. 2012, 5:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:31)

Zub sa nám môže poškodiť v priebehu času postupnou eróziou, alebo akútnym mechanickým poškodením, napríklad vybitím alebo zlomením skloviny nárazom. Ochorenia zubov vplyvom času môžu byť podmienené dedičnosťou alebo aj životným prostredím.
Dnes štartujeme ďalší špeciál, ktorý vám do konca týždňa urobí akýsi dentálny rýchlokurz, spoznáte zákerné zubné choroby, zistíte, aký spôsob čistenia chrupu je najlepší a či nám bielenie skutočne tak škodí.
História ústnej dutiny
Ochorenia zubov nás trápili už od staroveku. Z pitvy egyptských múmií vieme, že niektorí starí Egypťania zomierali trýznivou a pomalou smrťou kvôli nekontrolovanému ochoreniu zubov, napríklad kazom. V rokoch 1700 až 1800 liečili zuby často aj kováči, a to na verejnosti pred početným publikom.
Príčinou vysokej kazivosti zubov sa po roku 1800 stala konzumácia vysoko rafinovaných potravín, ktoré jedli hlavne v Amerike. Rafinované potraviny predstavovali vyššiu koncentráciu kyslých látok, ktoré narušujú zubnú sklovinu. Keď sa nealkoholické nápoje stali široko ďaleko dostupné, zubné ochorenia vzrástli ešte výraznejšie. Nealkoholický nápoj obsahuje cukor a kyseliny, ktoré môžu znamenať rýchly prielom do skloviny zubov.
Zdroj: kzenon
Patient with Dentist - dental treatment
Fyzická trauma
Fyzická trauma zubu je náhodné poškodenie, ktoré môže byť spôsobené pri športe, alebo zahryznutím do niečoho tvrdého ako kocky ľadu, kedy sa zub zlomí alebo odštiepi.
Zub je veľmi odolný proti začínajúcim chorobným procesom, ale akákoľvek fyzická trauma, ktorá poškodzuje sklovinu, dáva zubným ochoreniam šancu prejsť do útoku, do mäkkých častí zuba.
Tiež všetko, čo je lepkavé ako tvrdé karamelky, alebo dražé náplne, detské zuby alebo uvoľnené dospelé zuby prinúti k vyťahovaniu a väčšiemu kývaniu. Tieto poškodenia potom umožňujú baktériám a nečistotám vniknúť dnu a pustošiť chrup.
Profesie, ktoré môžu poškodiť zuby
Samozrejme, akékoľvek povolanie alebo zamestnanie, môže spôsobiť fyzickú traumu v ústnej dutine. Ale sú profesie, ktoré sa kategorizujú ako rizikovejšie. Profesionálni pretekári, plaveckí inštruktori, boxeristi, u tých všetkých je zvýšené riziko ochorenia zubov.
Pri vodných športoch je dôvodom používanie vysokej úrovne chemických látok v bazénoch. Problémy mávajú aj degustátori vína, pretože z tohto exkluzívneho moku sa nám na zuboch tvorí skôr zubný kameň a sklovina zadržiava farebný pigment. Ľuďom, pracujúcim v továrňach s batériami zase ničí zuby plno kyseliny v ovzduší.
Autor: Darina