Doteraz ste nohy schovávali v uzavretých topánkach a nepriehľadných pančuchách či vo vtipných ponožkách. Prišlo však obdobie, keď ich budete vystavovať na obdiv v otvorených sandálikoch a šľapkách. Akú starostlivosť si vyžadujú po zimnom období?

1. Doprajte im kúpeľ
Pomocou 10-minútového kúpeľa nôh vo vlažnej vode s prídavkom kúpeľnej soli nohy nielen zrelaxujete, prehrejete, ale zjemníte aj mozole a zrohovatenú pokožku. Odborníci tvrdia, že stvrdnuté otlaky, kurie oká, popraskané päty či zhrubnutá koža sa vytvárajú na miestach, kde kosť sústavne tlačí na kožu. Príčinou môže byť nevhodne zvolená obuv. Nohy po kúpeli dôkladne osušte a zmäknutú kožu odstráňte pemzou. Nikdy však neodstraňujte priveľa zhrubnutej kože, pretože by narástla o to silnejšia. Pri domácom ošetrení sa vyhnite ostrým pomôckam, britvám, žiletkám, siahnite maximálne po pemze. Ak máte na nohách veľmi zhrubnutú kožu, praskliny alebo bolestivé miesta, je lepšie zveriť svoje chodidlá do rúk profesionálov.

Pri domácom ošetrení sa vyhnite ostrým pomôckam.
Zdroj: Shutterstock
Pri domácom ošetrení sa vyhnite ostrým pomôckam.

2. Úprava nechtov
Každé 3 až 4 týždne venujte pozornosť nechtom na nohách. Sú oveľa tvrdšie ako tie na rukách, preto ich treba pred úpravou nechať zmäknúť vo vodnom kúpeli. Úprava nechtového lôžka pozostáva z jeho očistenia a odstránenia prerastenej kožky. Ak sú nechty dlhé, klieštikmi ich zarovnajte a vždy prejdite pilníkom, aby ste necht zahladili. Nechty nikdy nekráťte do oválneho tvaru, pretože by vám po stranách zrástli s nechtovým lôžkom. Dobrá pedikérka vám tiež povie, že drastické odstraňovanie zarastených nechtov je bolestivé a môže spôsobiť zápal a infekciu.