Reklama

Slovensku hrozí pohroma: Meteorológovia varujú pred javom, ktorý všetkých ŠOKUJE!

Je za vašou zmenou nálady sychravé počasie alebo ňou trpíte už dlhší čas?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Slovensku hrozí, že ho v najbližších dňoch môžu zasiahnuť jedny z najhorších povodní za posledné roky!Výpočty numerických modelov naznačujú nebezpečenstvo a vodohospodári už začali prijímať preventívne opatrenia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TIETO znamenia sú bezcitné a chladné: Je tam aj to vaše?
    Zdroj: Žena

    Na našom území sa očakávajú extrémne zrážky, ktoré sa podľa meteorologického portálu iMeteo už považujú za takmer isté. Nemeckí aj českí meteorológovia varujú pred vážnou situáciou, pričom oficiálne výstrahy sa očakávajú v priebehu najbližších dní. Prípravy prebiehajú aj na strane vodohospodárov, ktorí už začali vypúšťať priehrady u našich susedov.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračná foto

    Začalo to už v lete, keď meteorológovia upozorňovali na neobvykle vysoké teploty vody v Stredozemnom a Jadranskom mori. "Na začiatku septembra dokonca na severe Chorvátska zaznamenali teplotu vody cez +30 °C, čo sa nikdy v histórii nestalo. Veľmi teplé more v tejto oblasti má veľký vplyv na poveternostnú situáciu aj v našej oblasti. Teplá voda je totiž zásobárňou obrovskej energie, ktorá sa do atmosféry dostáva prostredníctvom odparujúcej sa vody. Odpar vody sa zvyšuje v jesenných obdobiach, kedy nad teplý Jadran a Stredomorie nateká chladnejší vzduch, čo sa stane aj teraz," vysvetlili odborníci.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračná foto

    K situácii sa pridáva aj chladný arktický vzduch, ktorý sa presúva na juh a dosiahne teplé vody Jadranu a Stredomoria. "Tým sa zvýši vlhkosť v atmosfére, čo badať už na práve sa prehlbujúcej tlakovej níži v oblasti severného Jadranu. Tá bude až do konca tohto týždňa ovplyvňovať počasie v celej našej oblasti a prinášať k nám bude skutočne extrémne zrážky," varovali meteorológovia.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračná foto

    Obzvlášť nepriaznivým faktorom je sucho, ktoré Slovensko trápi už dlhšiu dobu. Kvôli nízkej pôdnej vlhkosti je povrch zeme tvrdý, čo znamená, že silné zrážky nebudú môcť byť rýchlo absorbované. "Pôda, samozrejme, postupne veľa zrážok absorbuje, no množstvo zrážok, ktoré sa očakáva bude také extrémne, že to pôda neudrží a od soboty budeme zaznamenávať prudké vzostupy vodných hladín v mnohých krajinách," uzatvárajú meteorológovia.

    Ako to bude vyzerať na Slovensku?

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračná foto

    Na Slovensko sa môže prísť povodňová vlna z dvoch smerov – jedna z Moravy a druhá z Álp. V súčasnosti však stále panuje neistota ohľadom presnej lokalizácie a rozsahu, čo bude upresnené v nasledujúcich dňoch. Povodne na Slovensku sú však už prakticky isté. Otázkou ostáva len to, aký rozsah budú mať. Najviac ohrozené sú povodia Váhu, Moravy a, samozrejme, Dunaja. Predpovede zatiaľ naznačujú, že situácia vyzerá veľmi vážne, pričom očakávané úhrny zrážok sú extrémne vysoké.