Reklama

Spoločnosť, vitamíny? Čo najviac CHÝBA SENIOROM v zime?

Čo najviac chýba seniorom v zime?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Spoločnosť, aktivity pre telo aj mozog a koktail správnych vitamínov na podporu fungovania organizmu. RADÍ psychologička Jana JANIČOVÁ.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Odborník radí, ktoré VITAMÍNOVÉ DOPLNKY si v zime vybrať z ponuky

    Zima sa ešte zďaleka nekončí a pre starších ľudí je vždy veľkou výzvou. Nie je jednoduché zvládnuť tmavé, chladné dni bez ujmy na duševnom zdraví a udržať sa vo fyzickej kondícii, keď vonku je všetko zamrznuté alebo rozmočené.

    Potrebujú pohyb
    Dlhé chladné mesiace znamenajú zvýšené riziko chorôb aj úrazov pre každého, o to viac pre seniorov. Klzké cesty a chodníky sú nebezpečné najmä pre ľudí s krehkými kosťami, napriek tomu nie je dobrý nápad presedieť celú zimu doma. Bez vhodnej pohybovej aktivity a spoločnosti iných ľudí sú ľudia vo vyššom veku práve v tomto období vystavení zvýšenému riziku depresie.

    Zdroj: Shutterstock

    Potrebujú pohyb

    Dvakrát denne
    Aj krátka prechádzka je lepšia ako nič. Ideálne by bolo, keby seniori mali vo svojej dennej rutine dve nenáročné, ale pravidelné pohybové aktivity – napríklad dopoludnia niekoľko jednoduchých cvikov jogy a popoludní prechádzku. Samozrejme, nie po zľadovatenom teréne, ale vždy sa dajú nájsť miesta, kde to ide. Vhodná obuv s protišmykovou podrážkou, prípadne mačky a trekingové palice, ktoré sú nielen oporou, ale pomôžu rozhýbať viac svalov.

    Motivujte ich 
    Výhovorka sa vždy nájde. Nechce sa mi, vonku je zima, šmýka sa... Toto si často hovoria aj ľudia v aktívnom veku, o starších ani nehovoriac. Ak máte nejakého seniora vo svojej rodine, v susedstve či blízkom okolí, skúste ho motivovať, aby išiel na prechádzku spolu s vami. Určite dobre padne aj vám. Motivácia je dôležitá aj pri socializácii, teda stretávaní sa s inými. Nájdite spôsob, ako seniora zapojiť do aktivít s jeho rovesníkmi.

    Komunitné centrá
    Pozitívny vplyv na myslenie starších ľudí majú komunitné miesta. Kluby dôchodcov a rôzne organizácie vytvárajú podmienky na aktívne využitie chvíľ na dôchodku. Centrá voľného času, ale aj kultúrne domy v obciach sú miesta, kam dôchodcovia môžu prísť v určených dňoch. A nepochybne sa stretávajú radi, no treba rešpektovať aj tých, ktorí prichádzajú len ojedinele.

    Zdroj: Shutterstock

    Čo najviac chýba seniorom v zime?

    Pre telo aj ducha
    Pre seniorov sú mimoriadne dôležité aj aktivity rozvíjajúce ducha, myseľ a trénujúce mozog. „Vo všeobecnosti je dôležité udržiavať sa v primeranej aktivite v každom ročnom období. Okrem pohybovej aktivity je kľúčové rozvíjať aj kognitívne, pamäťové schopnosti a činnosti zamerané na podporu motoriky. Na znižovanie sociálnej osamelosti pomáhajú rôzne stimulačné aktivity a terapie, napríklad ergoterapia, arteterapia, muzikoterapia, biblioterapia, kanisterapia, hipoterapia a iné,“ vysvetľuje psychologička Jana Janičová.

    Zdroj: Shutterstock

    Zdravá strava

    Vhodné vitamíny
    U seniorov býva častým problémom plnohodnotná strava, niekedy pre nízky dôchodok, z ktorého si nemôžu dovoliť kupovať viac ovocia či mäsa, alebo aj preto, že varenie je už pre nich náročné. Navyše, pomalší metabolizmus neumožňuje dobre vstrebávať všetky živiny z potravy. Tento problém sa dá vyriešiť vhodným dávkovaním výživových doplnkov, ktoré doplnia to, čo v strave chýba.

    Na podporu zdravia

    • Vitamíny skupiny B: Podieľajú sa na metabolizovaní cukrov a tukov a sú dôležité pre nervovú sústavu.
    •  Vitamín C: Posilňuje imunitný systém, zmierňuje vyčerpanie a únavu, chráni pred infekciami. Odporúčaná denná dávka pre seniora v zime je 100 mg.
    • Vitamín D: Nevyhnutný na vstrebávanie vápnika a fosforu, ale dôležitý aj pre svalstvo, nervovú sústavu, srdce, mozog a obranyschopnosť.
    • Betaglukány: Pozitívne ovplyvňujú zdravie a posilňujú organizmus, zlepšujú prirodzenú obranyschopnosť, urýchľujú liečbu rôznych ochorení.