Reklama

Správne cviky pri padnutej klenbe: Uľavte plochým nohám

Reklama

Nastal čas letných topánočiek. Rozcvičte si chodidlá, nech zbytočne netrpíte. Ak máte ploché nohy, sandálikom a šľapkám sa veru nepotešia, iba ak by mali ortopedickú výstelku na podporu klenby.

Na mieru vyrobené ortopedické vložky sú totiž najlepšou prevenciou plochých nôh. Takisto chodenie naboso po prírodnom povrchu, teda na piesku, štrku či po tráve. Pozor! Chodiť naboso po parketách či mäkkom koberci, to plochým nohám rozhodne neprospieva.

Zacvičte si
1. Nohu zdvihnite z podložky a otáčajte chodidlom. Bedrový, kolenný a členkový kĺb by mali byť v jednej osi. V členku natočte nohu za palcom, akoby ste sa chceli pozrieť na chodidlo. Potom ju natočte do druhej strany za malíčkom.
2. Postavte sa tak, aby ste väčšinu hmotnosti preniesli na vonkajšiu stranu chodidiel. Palce tlačte dovnútra a snažte sa nimi dotknúť podlahy.
3. Sadnite si na stoličku. Medzi palec a druhý prst na nohe uchopte ceruzku a píšte ňou na papier.
4. Počas sedu na stoličke sa snažte prstami uchopiť látku alebo nimi dvíhajte drobné predmety a hádžte ich pred seba.

Vašim plochým nohám pomôže, ak nimi uchopíte tenisovú loptičku a budete ju medzi chodidlami kotúľať. Vhodná je aj chôdza po špičkách, ale pomáha aj skákanie na švihadle. Pozor! Pri však treba doskakovať na špičky.

Báječný tip
Nohám doprajte striedavý kúpeľ v teplej a studenej vode. Zakončite ho masážou chodidiel a lýtkového svalstva. Ak máte ploché nohy, pri cvičení je dôležitá pravidelnosť. Cvičte každý deň a cviky opakujte každou nohou 15-až 20-krát.

Čo za ne môže
Ploché nohy sú výsledkom nielen vrodenej predispozície či nosenia nevhodnej obuvi, ale môžu za ne aj niektoré športy ako súťažný beh, skoky či zjazdové lyžovanie. Zapríčiňuje ich aj dlhodobé státie, nadváha, tehotenstvo či menopauza. Vplyvom hormónov sa totiž uvoľňujú väzivá v tele, teda aj väzivové štruktúry na chodidlách.

Autor: mam
Foto: Shutterstock.com

Vyberáme pre vás niečo PLUS