Reklama

Stále odkladáte cvičenie? 5 tipov, ako konečne začať

Reklama

Sľúbili ste si, že tento rok (alebo tento mesiac, či tento týždeň, ...) už konečne začnete cvičiť a opäť vaše predsavzatie stroskotalo? Začať pravidelne cvičiť je niekedy naozaj poriadne ťažké, pretože človek sa potrebuje naštartovať a následne si udržať motiváciu, aby cvičenie neskončilo po prvom pokuse. Týchto pár tipov vám pomôže, ako už konečne naozaj začať a aj zotrvať pri pravidelnom cvičení.

1. Vo dvojici to ide lepšie
Nájsť si parťáka na cvičenie môže byť tým najlepším rozhodnutím. Keď do toho idete dvaja, máte hneď človeka, ktorý vás podporí, keď sa vám nebude chcieť, ktorý vás bude „hecovať“ a motivovať. A naopak, vy sa zasa stanete podporou pre neho. Či to bude kamarátka, kolegyňa alebo hoci aj váš partner, na tom nezáleží. Dôležité je, že v tom nebudete sama.

2. Odmeňujte sa
Veľa ľudí si cvičenie spája s nepríjemnou činnosťou. Je to proste drina, niečo, do čoho sa musia nútiť. Takýmto spôsobom však naozaj nemôžete vydržať dlho, pretože si budete neustále hľadať výhovorky, prečo to ešte odložiť alebo skončíte po prvých pokusoch. Aby ste toto prekonali, pomáha urobiť si z cvičenia príjemnú záležitosť a za každé cvičenie, za každú návštevu posilňovne alebo za každé kilo dolu si dopriať malú odmenu. Môže to byť čokoľvek – nový kúsok oblečenia, zaujímavá kniha či nejaký šperk.

3. Necvičte zadarmo
Niekedy si ľudia myslia, že najlepšie je cvičiť doma alebo chodiť behať, alebo jednoducho cvičiť zadarmo. Komu by sa chcelo platiť za vstupy do „fitka“ alebo na plaváreň či hodiny „jumpingu“? Ak ste však človekom, ktorý nedokáže začať alebo vydržať pri cvičení, platenie vám môže pomôcť.

Je dokázané, že ľudia skôr vydržia pri cvičení, za ktoré si zaplatia než pri takom, ktoré je zadarmo. Ideálne je, ak si kúpite permanentku alebo si zaplatíte vopred celý kurz nejakého cvičenia podľa vášho výberu. Už len to, že to máte zaplatené, vás bude motivovať, aby ste tam šli a nevyhovárali sa.

4. Správny výber cvičenia
Dnes je toľko možností, ako cvičiť, že môže byť ťažké vybrať si z toľkých alternatív. Niektoré pohybové aktivity sa vám možno zdajú lákavejšie než iné, niektoré vás však možno priťahujú len preto, že ste ich videli cvičiť nejakú „celebritu“ alebo ich robia vaše kamarátky a podobne. Dôležité je spýtať sa, čo vyhovuje vám, aké cvičenie je vám bližšie.

Niekoho viac láka vyskákať sa na trampolínach, iní si radšej ide zaplávať, niekto radšej behá, a niekomu najviac vyhovujú pokojnejšie aktivity ako napríklad joga. Skúste sa zamyslieť nad tým, aké cvičenie je vášmu srdcu blízke, čo vás baví. Ak nájdete aktivitu, ktorá je vám zároveň potešením, skôr pri nej vydržíte.

5. Kombinujte
Nie každému ale vyhovuje robiť neustále to isté cvičenie dokola. Sú ľudia, ktorí jednoducho potrebujú zmenu a to aj v cvičení. Pokojne skúšajte nové a nové pohybové aktivity, striedajte „fitko“ s plávaním či behaním alebo inými aktivitami, aby ste si cvičenie spravili zaujímavejším a vyhli sa nude.

Zlepšujú či zhoršujú nám diéty spánok?

Pravidelné cvičenie nie je niečo, čo by sme mali brať ako príťaž. Naopak, berte to ako prirodzenú súčasť života, niečo, čo robíte sama pre seba a zo svojho vlastného presvedčenia. Okrem množstva iných pozitív pravidelné cvičenie prispieva k lepšej nálade a posilňuje sebavedomie. Tak do toho!

Autor: Mária