Sťažuje sa na menzes veľa žien?
1. 9. 2009, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:23)

Dĺžka cyklu je 28 dní, plus mínus päť dní. Ak je kratší ako 22 alebo trvá viac ako 35 dní, ide už o poruchu. Nebezpečné je najmä skrátenie cyklu. Zvýšené krvné straty vedú často k málokrvnosti s následkami na celý organizmus.
Žena môže pociťovať slabosť, ľahšie sa unaví, chce sa jej spať, je nervózna, má zrýchlený tep, točí sa jej hlava a býva náchylnejšia na infekcie. Optimálna dĺžka menštruácie je tri až päť dní. Ak žena krváca dlhšie, hodnotíme to tiež ako poruchu.
Poruchy menštruácie patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam. Sú pacientky, ktoré majú „svoje dni“ raz za pol roka, ale i také, ktoré ich majú viackrát za mesiac. Ďalšie zas trápi nadmerné krvácanie či „špinenie“. Počet prípadov je však menší ako v minulosti. Moderné diagnostické metódy včas odhalia mnohé ochorenia. Navyše, veľa žien užíva antikoncepciu, ktorá zabezpečuje pravidelnosť cyklu a predchádza niektorým poruchám.
Poruchy cyklu sa objavujú v ktoromkoľvek období života. Už tínedžerky môže trápiť časté a silné krvácanie. Opakom býva neskorý nástup menštruácie. Keď sa nedostaví do pätnástich rokov, odporúčam vyhľadať gynekológa. V období medzi 16. a 45. rokom sa často vyskytujú silné, dlhotrvajúce menzesy.
Zriedkavé nie sú ani príliš slabé krvácania alebo vynechávanie „mesiačikov“. Okolo menopauzy sa zvyčajne striedajú viactýždňové až viacmesačné periódy bez menštruácie so silnými a dlhými krvácaniami, čo niekedy vyžaduje až operačný zákrok. Po menopauze sa cyklus končí, a ak sa krvácanie znovu objaví, nie je to v súlade „s kostolným poriadkom“.
Čo býva príčinou nepravidelného cyklu? Najčastejšie ho má svedomí stres, zmena prostredia, hormonálne poruchy či nedostatok hormónov v menopauze. Neraz sa takto prejavujú predrakovinové a rakovinové zmeny, ale aj rôzne cysty, myómy, zápalové ochorenia pošvy, maternice, vajcovodov, vaječníkov, endometrióza, polypy krčka a výstelky maternice, polycystické vaječníky, genetické, ale aj sexuálne prenosné ochorenia. Niekedy sú príčinou rôzne negynekologické choroby, napríklad poruchy štítnej žľazy. Nie vždy sa nám podarí presne objasniť príčinu a pacientku liečime symptomaticky, teda iba jednotlivé príznaky.
Kedy by ste mali ísť k lekárovi:
1. Silná alebo dlhá menštruácia – čo najskôr, príčinou môžu byť rôzne ochorenia, od zápalu až po rakovinu.
2. Meškajúci menzes – ak bol váš cyklus doteraz pravidelný, na dvere ambulancie zaklopte po uplynutí dvoch týždňov od dátumu, keď sa malo krvácanie objaviť. V prípade bolestí alebo iných gynekologických problémov aj skôr.
3. Vynechanie menštruácie okolo menopauzy – ak nemáte žiadne ťažkosti alebo podozrenie na tehotenstvo, nemusíte sa ponáhľať – pred prechodom sa cyklus stáva nepravidelnejší. Keď sa však krvácanie nedostaví ani po mesiaci, je čas vyhľadať odborníka.
Autor: Maja