Za najčastejšiu príčinu jarnej únavy sa považuje fakt, že v zimnom období ste prijímali podstatne menej prírodných vitamínov a minerálnych látok. Možno ste neraz zabudli na dostatočný pitný režim, menej sa hýbali na čerstvom vzduchu a jedli energeticky výdatnejšie pokrmy. Napravte to a budete opäť fit.

Attractive,Young,Woman,Smiling,And,Pushing,A,Cart,At,Supermarket.
Zdroj: Shutterstock

Vitamín C
Tento vitamín predstavuje až 80 percent dennej spotreby všetkých vitamínov. Ľudské telo si ho nedokáže vyrobiť, preto ho musíte denne dopĺňať. Posilňuje imunitný systém a zlepšuje odolnosť proti rôznym ochoreniam. Nedostatok céčka sa prejavuje únavou, slabosťou, krvácaním ďasien, zlým hojením rán a náchylnosťou na prechladnutie.
 
Top zdroje: paprika, kapusta, kel, brokolica, karfiol, rajčiny, špenát, zemiaky, citrusy, kivi, papája, ananás, bobuľové ovocie

Vitamin,C,In,Fruits,And,Vegetables.,Natural,Products,Rich,In
Zdroj: Shutterstock

Vitamín D
Nedostatkom tohto vitamínu trpí každý druhý človek na svete. Dlhodobý deficit môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je chronická únava, diabetes, artritída, osteoporóza, zápaly čriev i rakovina. Z vedeckých výskumov vyplynulo, že vitamín D funguje ako aktivátor imunitného systému. Navyše podporuje vstrebávanie vápnika a chráni pred osteoporózou.
 
Top zdroje: rybí olej, morské ryby, vajcia, hovädzia pečeň; mlieko a mliečne výrobky, ovocné šťavy a cereálie obohatené o vitamín D