Strašia vás vpáčené bradavky?
11. 6. 2008, 20:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:33)

Zdravé prsia sú pýchou každej ženy. Odhaľujeme ich v hlbokých výstrihoch, posilňujeme, natierame krémami, staráme sa o ne ako treba, ale ani to niekedy nestačí. K vzácnym, no veľmi nepríjemným problémom ženského poprsia patria vpáčené bradavky.
Bradavky vpáčené dovnútra sú zdravotným problémom i kozmetickou chybou, ktorá dokáže poriadne zamávať so psychikou ženy. Bradavka za normálnych okolností reaguje na sexuálne vzrušenie a je kľúčovou časťou tela pri kojení. Je preto pochopiteľné, že takto postihnuté dámy majú obavy, či vpáčené bradavky negatívne neovplyvnia kvalitu ich sexuálneho života alebo rané roky pri bábätku.
Prečo sú vpáčené?
Invertované bradavky sú najčastejšie vrodenou záležitosťou. Lekári odhadujú, že sa vyskytujú približne u troch percent žien. Príčinou sú stiahnuté mliekovody. Niekedy sa môže stať, že k vpáčeniu dôjde až po pôrode a pri kojení.
Formy vpáčenia
Vpáčenie nebýva nevyhnutne trvalé. U dám s najmiernejšou formou vpáčených bradaviek sa tento stav upravuje aj bez zásahu odborníka, napríklad vo chvíli sexuálnej stimulácie či pri prechode do chladného prostredia. Pri prvom stupni vpáčenia nemá stav bradaviek dokonca žiaden vplyv na kojacu mamičku.
Pri strednej forme vpáčenia bradavka nedokáže stvrdnúť spontánne, ale pokiaľ ju budete jemne masírovať rukou, podarí sa vám to. Ide však len o krátkodobé zlepšenie, po čase sa vpáči späť. Pokiaľ kojíte bábätko, pôjde to už síce ťažšie, hoci stále sa to dá.
Najpokročilejšou formou je tretí stupeň vpáčenia, ktorý je možné upraviť len operačne. Tu už nejde iba o chybičku krásy. Vpáčenie totiž môžu sprevádzať zápaly či nebezpečné infekcie. Kojenie tu už vôbec nie je možné.
Ako to riešiť?
S vpáčenými bradavkami si vedia poradiť na oddelení plastickej chirurgie. Celý zákrok prebieha len s podaním lokálnej anestézie, takže nepotrebujete stráviť žiaden čas na nemocničnom lôžku.
Neohrozí operácia kojenie?
Dávnejšie sa pri tomto type operácie narušovali aj mliekovody, takže po zákroku už nebolo možné kojenie ženy v budúcnosti. Lekári však ubezpečujú, že v súčasných podmienkach dochádza omnoho zriedkavejšie k zasiahnutiu mliekovodov, aj to len pri ťažších formách či opakovaných zákrokoch. Obavy z ohrozenia kojenia by teda nemali byť na mieste.
Iné pomôcky
Niektoré mamičky majú dobré skúsenosti s takzvanými „tvarovačmi“ bradaviek. Ide o dve malé „mištičky“ vyrobené zo silikónu. Svojim tvarom perfektne prispôsobia proporciám poprsia, aj ich nosenie je diskrétne a celkom pohodlné. Na každom „tvarovači“ sa nachádza membrána, ktorá tlačí na svalstvo prsných dvorcov, čím dochádza k sťahom a následnej erekcii bradavky.
Autor: Dharma