Reklama

Strašiak s názvom menopauza: Ako bojovať proti nepríjemným príznakom?

Ilustračné foto.

Zdroj: Canva Pro

Reklama

PR článok

Menopauza je obdobie, ktorým si v určitom veku musí prejsť každá žena. Spravidla je spojené s niekoľkými symptómami. K nim sa radí napríklad nadmerné potenie, horúčava alebo priberanie.

Výhodou však je, že sa proti nim dá bojovať viacerými spôsobmi. Ako prežiť menopauzu v pokoji a bez nepríjemných pocitov?

Máte naozaj menopauzu?
Menopauza nastáva vtedy, keď žena nemá menštruáciu minimálne  12 mesiacov  po  sebe. To znamená, že ak vám cyklus vynechá niekoľko mesiacov, no po určitom čase sa vráti, menopauzu nemáte. Pravdepodobne len trpíte nepravidelným cyklom.

Obdobie menopauzy je spojené s viacerými symptómami. To však neznamená, že ich povinne musíte mať. Niektoré ženy ňou prejdú bez väčších komplikácii.

Každé telo je iné. Ak máte symptómy príliš silné, spravíte dobre, keď navštívite  svojho  lekára. Ten vám môže naordinovať lieky zmierňujúce nepríjemné pocity.

Kedy sa menopauza objavuje?
U väčšiny žien sa symptómy menopauzy začínajú objavovať 4  roky  pred  poslednou  menštruáciou. V tomto období si začnete všímať návaly tepla, priberanie, nadmerné potenie a množstvo ďalšieho.

Niektoré ženy môžu symptómy pociťovať  omnoho  skôr. Napríklad 5 - 10 rokov pred posledným cyklom.

Menopauza sa objavuje približne od 45. roku života. Len málo žien sa s ňou stretne ešte pred štyridsiatkou. Ak sa tak stane, označuje sa ako skorá menopauza.

To, kedy sa u vás menopauza objaví, závisí od viacerých faktorov. Najviac ju ovplyvňuje zdravie vaječníkov a genetika.

Vedeli ste, že …
… výskyt menopauzy ovplyvňuje aj počet tehotenstiev, psychický stav alebo dedičnosť?

Prečo sa menopauza objavuje?
Dôvod, prečo sa menopauza objavuje, je úplne prirodzený a jednoduchý. Telo starne a s ním aj všetky orgány vrátane vaječníkov. Tie produkujú menej hormónov dôležitých pre reprodukciu.

Najväčší vplyv na zmeny v organizme majú nízke hladiny ovariálnych folikulov. Ich hlavnou úlohou je uvoľniť vajíčka zo steny vaječníkov. Toto uvoľňovanie má za následok menštruáciu a plodnosť.

Menopauza je prirodzený  proces. Občas je však vyvolaná skôr. Môže to byť z dôvodu poranenia alebo chirurgického zákroku.

Zdroj: Canva Pro

Ilustračné foto.

Obdobie perimenopauzy
Pred samotnou menopauzou sa telo dostáva do obdobia tzv. perimenopauzy. Je to čas, kedy sa hormóny v tele menia a organizmus sa pripravuje na veľkú zmenu.

Perimenopauza trvá od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov. Spravidla začína v štyridsiatke. Nespájajú sa s ňou viditeľné symptómy, a preto o nej nemusíte ani len vedieť.

Počas perimenopauzy sa môže stať, že vám menštruácia bude  meškať. Prípadne vynechá niekoľko cyklov. Práve to je dôvod, prečo si toto obdobie mnohí zamieňajú sa menopauzu.

Zmenu si môžete všimnúť v samotnej  krvi. Jej farba je buď tmavšia alebo bledšia.

Vedeli ste, že …
… niektoré ženy perimenopauzu nemajú? V takýchto prípadoch sa organizmus dostane hneď do obdobia menopauzy.

Tri fázy, ktorými telo ženy prechádza

Telo ženy prejde tromi základnými fázami:

Zdroj: Canva Pro

Ilustračné foto.

Aké sú príznaky menopauzy?
Menopauza sa spája s niekoľkými  príznakmi. Môžete zažívať jeden alebo viacero naraz. Prípadne ani jeden z nich.

Príznaky sú ovplyvnené vaším  životným  štýlom. To znamená, že ak sa stravujete zdravo, pravidelne sa hýbete a netrpíte žiadnou chorobou, nemali by byť príliš silné. Naopak alkohol, fajčenie a nezdravý životný štýl symptómy zhoršujú. Negatívny dopad majú aj choroby.

Zdroj: Canva Pro

Ilustračné foto.

K najčastejším príznakom menopauzy sa radia:

● návaly horúčavy
● nočné potenie
● nespavosť
● zmeny nálad
● bolestivý sexuálny styk
● slabšie kosti a osteoporóza
● priberanie
● depresia
● úzkosti
● ťažkosti so sústredením
● problémy s pamäťou
● znížené libido
● vaginálna suchosť
● suchá pokožka
● bolesti hlavy
● infekcie močových ciest
● bolestivé kĺby
● vypadávanie vlasov.

Netreba zabúdať ani na symptómy  perimenopauzy. Tá je v živote ženy rovnako dôležitá.

K hlavným symptómom sa radia:

● nepravidelná menštruácia
● návaly horúčavy
● nočné potenie.

Postmenopauza príznaky spravidla nemá. Občas sa môže objaviť únava. Inak by ste nemali pociťovať žiadne z pocitov menopauzy alebo perimenopauzy.

Ako zmierniť príznaky?
Príznaky menopauzy sú občas veľmi silné. A to až tak, že ovplyvňujú  bežný  život. Na trhu sa stretnete s viacerými liekmi. Ešte predtým, ako ich kúpite, sa poraďte so svojím lekárom. Povie vám, či sú pre vás vhodné alebo vám ponúkne inú alternatívu.

Okrem liekov existujú iné  možnosti. Ak trpíte návalmi horúčavy alebo nadmerným potením, vyhýbajte sa vrstveniu oblečenia. Doma noste voľné tričká a nohavice. Na noc siahnite po tenšom paplóne. V spálni si nastavte nižšiu teplotu. Nebude vám tak teplo.

Príznaky zlepšuje pravidelný  pohyb  cvičenie. Znížte svoj denný príjem, vyhýbajte sa nezdravým potravinám a každý deň sa hýbte. Nemusíte len cvičiť. Skvelá je turistika, prechádzky alebo rýchla chôdza.

Zdroj: Canva Pro

Ilustračné foto.

V strave by nemali chýbať minerály a vitamíny. Najdôležitejší je vápnik. Ten sa postará o to, aby ste mali zdravé kosti a kĺby. Ďalej dopĺňajte horčík a vitamín D. O výživových doplnkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Pocity depresie, úzkosti alebo smútku riešte s terapeutom alebo psychológom. Obklopte sa priateľmi a blízkymi osobami. Pravidelne sa s nimi rozprávajte.

Suchú pokožku vyriešite kvalitným  hydratačným  krémom. Telo hydratujte aj zvnútra. Každý deň sa snažte vypiť aspoň dva litre vody.

Príznaky zmiernite vyhýbaním sa alkoholu a fajčeniu.

Zhrnutie
Menopauza je prirodzený proces, s ktorým sa stretne každá žena. Rozdiel je v tom, aké symptómy sa s ním spájajú. Niekedy sú silnejšie, inokedy slabšie. Dobrou správou je, že sa proti nim dá efektívne bojovať.

PR článok