Reklama

Streptokok útočí celoročne: Prejavuje sa najmä neutíchajúcim kašľom

Čierny kašeľ sa šíri Európou.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Sezóna streptokokov sa neobjavuje iba počas zimných mesiacov. Nakaziť sa ním môžete celoročne.

Najčastejšie sa prejavuje kašľom. Stojí za mnohými respiračnými ochoreniami, ktoré trvajú celú večnosť. Okrem toho môže mať aj iné symptómy. Najviac ohrozuje seniorov, pretože majú slabšiu imunitu a bojuje sa s ním ťažšie. Viac o tom píše Zdravie:

Seniorov a chronicky chorých ohrozujú respiračné ochorenia aj mimo chladných mesiacov. Ročne ich na Slovensku zomrie viac ako 2500 na následky sezónnych respiračných infekcií.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ktorá bylinka pomôže hojiť rany, zmierniť zápal i svrbenie?

    Ochorenia dýchacej sústavy sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí, hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach a rakovine. V rebríčku najčastejších príčin hospitalizácie sa nielen na Slovensku dlhodobo umiestňuje zápal pľúc - pneumónia.

    Zápal pľúc často spôsobuje baktéria Streptococcus pneumoniae. Je to vážne ochorenie, ktoré môže byť život ohrozujúce. Najviac prípadov ochorenia sa vyskytuje v chladnejšom a sychravom počasí. Pre zníženú obranyschopnosť sa organizmus vtedy nevie tak brániť a jednoduchšie sa šíria aj respiračné ochorenia. Inkubačná doba, teda čas od nákazy po vypuknutie prvých príznakov, sa odhaduje na 1 až 3 dni.

    Ide o infekčné ochorenie, zápal pľúc nedostanete len z prechladnutia. Prechladnutie len dočasne zníži obranyschopnosť tela, ktoré je na rýchlejšie množenie vírusu potom náchylnejšie.

    Streptococcus pneumoniae má významnú úlohu pri vzniku sekundárnej infekcie po ochorení spôsobenom vírusom chrípky alebo inom vírusovom ochorení dýchacích ciest. V prípade chrípky rastie riziko následného vzniku zápalu pľúc vyvolaného pneumokokmi približne stonásobne.

    To, že medzi chrípkou a pneumokokovými infekciami existuje priama súvislosť, potvrdzuje aj fakt, že 35 % chrípkových ochorení prejde do bakteriálnej infekcie, ktorá môže viesť k hospitalizácii.

    Náročná liečba

    Zápal pľúc postihuje 35 000 Slovákov ročne. Je jednou z najčastejších príčin hospitalizácie u nás a zároveň patrí medzi ochorenia s najdlhšou ošetrovacou dobou v nemocnici.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ako od trápenia k plnohodnotnému planku? Vysvetlíme základy cviku

      Rizikoví sú seniori a chronicky chorí pacienti trpiaci na chronické respiračné ochorenia, ochorenia pečene a obličiek, poruchy imunitného systému, onkologické ochorenia, poruchy metabolického systému a kardiovaskulárne ochorenia.

      Liečba je často komplikovaná a málo účinná. „V súvislosti s neustále sa zvyšujúcou rezistenciou baktérií na antibiotiká sa komplikuje aj liečba pneumokokového zápalu pľúc, najmä u rizikových skupín. Kvôli ich zhoršenej imunitnej schopnosti hrozia komplikácie, ktoré môžu viesť k hospitalizácii alebo úmrtiam," hovorí pneumologička MUDr. Katarína Dostálová.

      Riziko hospitalizácie na pneumokokovú pneumóniu stúpa priamo úmerne s vekom. U ľudí nad 80 rokov je výskyt takmer 6-krát vyšší, než u ľudí do 64 rokov. V porovnaní so zdravými ľuďmi sa riziko pneumokokovej pneumónie priamo úmerne zvyšuje s každou ďalšou komorbiditou,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Soňa Ostrovská.

      Pred týmito následkami je však možné sa chrániť.

      Dvojité očkovanie

      Pneumokokovej pneumónii je možné zabrániť očkovaním. „Očkovanie proti pneumokokovým infekciám chráni pred nebezpečným priebehom zápalu pľúc a nie je viazané na ročné obdobie. Apelujeme najmä na seniorov a chronicky chorých pacientov, aby využili túto účinnú, plne hradenú formu prevencie,“ dodáva MUDr. Ostrovská.

      Pokiaľ sa títo ľudia očkujú, vytvorí sa dostatočná imunitná odpoveď na to, aby ochorenie aj v prípade, že sa nakazia, prekonali s miernejším priebehom. V odborných kruhoch existuje konsenzus, že je lepšie pneumokokovej pneumónii predchádzať, než sa spoliehať na liečbu.

      V období chrípkovej očkovacej sezóny je možné podať vakcínu proti chrípke súbežne s vakcínou proti pneumokokom, počas jednej návštevy lekára, každú do iného ramena. Očkovanie proti pneumokokom je však možné absolvovať kedykoľvek počas celého roka.