Reklama

Šumenie v ušiach, praskajúci krk či škvŕkajúce brucho? POZOR, tieto zvuky signalizujú problém

V poriadku nie je ani pretrvávajúca bolesť brucha, kŕče a nepohodlie, najmä ak ho sprevádza nadúvanie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Bublanie v bruchu, syčanie v nose, praskanie v krku, prdenie či iné nie veľmi kontrolovateľné zvuky nášho tela sú niekedy príznakmi chorôb, ktorých by sme si mali byť vedomí.

V niektorých situáciách môže byť veľmi dôležité rozoznať, čo znamenajú nekontrolovateľné zvuky nášho tela. Zatiaľ čo väčšina je neškodná, za niektorých sa môžu skrývať choroby, ktoré netreba podceňovať, píše Zdravie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Módne okienko TOP outfity Janky Kovalčíkovej. Ktorý je naj?
    Zdroj: Žena

    Šumenie v ušiach

    Po dlhom dni v práci konečne zaspíte s hlavou na vankúši, keď zrazu začujete v ušiach zvláštny zvuk, niečo ako tupé škrípanie či rytmické pulzujúce šumenie. Ide o prechod krvi cez žilu a krčnú tepnu, ktorá sa nachádza za uchom. Je to počuť hlavne vtedy, keď vankúš blokuje prenikanie vonkajšieho hluku k vášmu uchu. Spravidla nejde o žiadny problém, ale kontrola na ORL nezaškodí, lebo niekedy za tým môže byť zúžená cieva.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračná foto

    Ak to počujete aj cez deň, môže to byť alergia alebo infekcia. Nosné kvapky na upokojenie sliznice v nose vám môžu pomôcť.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Módne okienko TOP outfity z finále Lets Dance! Ktorý bol najkrajší?
      Zdroj: Žena

      Praskajúci krk

      Buďte si istí, že praskavý zvuk, keď hýbete krkom, nie je znakom starnutia. Je to len vzduch zachytený v kĺboch, ktorý sa spája do bubliniek v kĺbovej tekutine a tie praskajú. Tohto hluku sa nemusíte obávať, pokiaľ nepociťujete bolesť. 

      Ak ale zacítite bolesť, najmä ak smeruje do ruky, v takom prípade sa poraďte s lekárom, aby ste sa uistili, že nervový koreň nie je pod tlakom.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Princezná Charlotte oslavuje narodeniny: TIETO FOTO rozkošného dievčatka ste možno nevideli!
        Zdroj: Žena.sk

        Škvŕkajúce brucho

        Zvuky z brucha, ktoré počujete po jedle, je zmesou vzduchu a tekutín, ktoré sa pohybujú tráviacim traktom.

        Ak je váš žalúdok prázdny, môže vytláčať zvyšky jedla a nápojov, alebo vám dáva najavo, že je čas jesť. Keď máte hlad, mozog vyšle signál do čreva, ktorý stimuluje rovnakú akciu.

        Ak sú ale tieto zvuky sprevádzané kŕčmi, bolesťou alebo nevoľnosťou, zvážte kontrolu u lekára, či nejde o čiastočnú črevnú obštrukciu, niekedy si vyžaduje chirurgický zákrok.

        Čkanie

        Za „štikútku“, ktorá sa prihlási v tých najnevhodnejších chvíľach, je zodpovedná bránica, sval pod pľúcami, ktorý nám pomáha dýchať. Keď jete príliš rýchlo, pijete príliš veľa alebo užívate určité lieky, nedobrovoľne sa stiahne a horná časť priedušnice sa uzavrie, čo spôsobí zvuk čkania.

        Štikútanie je úplne neškodné, ale znepokojujúce rozhodne začne byť, keď trvá viac ako 48 hodín.

        Pískajúci nos

        Viac či menej nápadné pískanie v nose je vo všeobecnosti znakom upchatia dýchacích ciest. Spôsobuje ho nadbytočný hlien pokrývajúci nosové priechody. Nosné kvapky pri prechladnutí alebo antihistaminikum pri alergii môže pomôcť vyrovnať sa s ním. 

        Ak sa tieto sipoty vyskytnú po zranení nosa, poraďte sa s lekárom, pretože by to mohlo súvisieť s trhlinou v chrupavke či posunutou nosnou prepážkou.

        Kašeľ so sipotom

        Sipot medzi záchvatmi kašľa môže byť príznakom astmy. Tento zápal dýchacích ciest obťažuje každý deň, najmä ak športujete.

        Navštívte lekára, ak pri kašli aj sipíte, ak váš kašeľ trvá dlhšie ako štyri týždne alebo vás kašeľ v noci budí.  

        Unikanie vetrov

        Vypúšťanie plynov ritným otvorom je úplne prirodzený jav a je jedno, či je tiché alebo hlučné, bez zápachu či smredľavé. Každý z nás denne vypustí množstvo vetrov a prdnúť aj dvanásťkrát je v poriadku.

        Ak však spozorujete, že máte s vetrami väčšie problémy po niektorých jedlách, môže ísť o signál, že na ne máte intoleranciu a stojí za úvahu vylúčiť ich z jedálnička alebo aspoň obmedziť.