Príznaky mnohých závažných ochorení začínajú nevinne kašľom, zápchou či obyčajným svrbením pokožky. Lymfóm je rakovina lymfatického systému. Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému a pomáha odfiltrovať baktérie, vírusy a iné nežiaduce látky. Väčšina ľudí si nevšíma fungovanie svojich lymfatických systémov, až keď im nabehnú zdurené uzliny.
Novinky, kde na nás číha rakovina
To sa často stáva, keď je človek chorý. Je to znamenie, že lymfatický systém tvrdo pracuje na odfiltrovaní škodlivých látok z tela von. Non-Hodgkinov lymfóm (NHL) je ochorenie, pri ktorom sa rakovinové bunky tvoria v lymfatickom systéme a začnú sa nekontrolovane množiť.
Existuje niekoľko rôznych typov lymfómov
Niektoré zahŕňajú určitý druh buniek, tie sú zoskupené pod hlavičkou Hodgkinov lymfóm. Všetky ostatné formy lymfómu spadajú do non-Hodgkinovho zoskupenia. Nikto skutočne nevie, čo spôsobuje NHL. Lekári určili niektoré rizikové faktory.
Patria medzi ne podmienky, ktoré oslabujú imunitný systém, napríklad AIDS, imunitu potláčajú lieky po transplantácii orgánov, ak je telo chronicky vystavené vírusom. Ľudia, ktorí majú v rodine toto ochorenie majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa objaví aj u nich. Lymfóm ale nie je nákazlivý, nemôžete ho niekomu dať, nemôže ho od vás nikto chytiť. Samozrejme, len preto, že ste mali transplantáciu orgánu, neznamená to, že budete mať túto chorobu.
Obyčajné svrbenie
Väčšina ľudí s NHL nemá dlho žiadne príznaky. Príznaky a symptómy sa líšia od človeka k človeku v závislosti od typu lymfómu a kde sa nádor nachádza. Niektorí ľudia môžu cítiť bolesť brucha, majú zápchu, zníženú chuť do jedla, alebo ich len občas zasvrbí pokožka! Iní môžu mať problémy s dýchaním, ťažkosti pri prehĺtaní, upozorní ich kašeľ, sipot alebo bolesť na hrudi.
Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:
• nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín
• horúčka, zimnica, alebo nočné potenie
• svrbenie kože
• chudnutie napriek normálnemu stravovaniu
• únava
• bolesť kostí alebo kĺbov
• opakujúce sa infekcie
Príznak, ktorý si najčastejšie ľudia všimnú je zdurenie lymfatických uzlín, zvyčajne v krku, podpazuší, alebo v trieslach. Ak má niekto opuchnuté lymfatické uzliny, môže lekár vykonať biopsiu, ak sa opuch nestratí po medikamentóznej liečbe.
Biopsia je typ testu, kde lekár odoberie malý kúsok tkaniva z tela a odošle ho do laboratória špecialistovi na posúdenie. Akonáhle lekár urobí diagnózu non-Hodgkinovho lymfómu, musí určiť stav, v akom sa choroba nachádza a aký má vplyv na telo. Vyhodnotenie fázy ochorenia pomáha lekárovi rozhodnúť o forme liečby.
Ako sa lieči?
Najčastejšia liečba je chemoterapia, ktorej úlohou je zabíjať alebo zastaviť rast rakovinových buniek. Lekári môžu vykonať transplantáciu kostnej drene alebo kmeňových buniek a nahradiť tak bunky poškodené liečbou.
V niekoľkých zvláštnych situáciách lekári používajú novú liečbu zvanú imunoterapia (alebo biologická liečba). Pri imunoterapii lekári používajú látky, ktoré sa vyskytujú prirodzene v tele. Hoci NHL je agresívna choroba, liečba sa v posledných rokoch zlepšila a vedci neustále vyvíjajú nové a vylepšené postupy na vyliečenie ochorenia. Úspechom je dnes 70% vyliečených pacientov z celkového počtu chorých.
Autor: Denisa