Symptómy, že vám chýba estrogén

Abnormálne hladiny by mohli signalizovať prítomnosť rakoviny vaječníkov alebo nadobličiek. U mladých žien sa môže vyskytnúť nízka hladina estrogénov z rôznych príčin, hladiny závisia napr. od rodinnej anamnézy.

Príznaky
Najčastejším príznakom je neskorý nástup menštruácie a oneskorenie pohlavného vývoja. Mladšie ženy, menej ako 40 rokov, s nízkou hladinou estrogénu môžu mať návaly horúčavy, nočné potenie a skorý nástup menopauzy.

Ženy môžu byť viac zábudlivé, trpieť nespavosťou, nedostatkom sexuálnej túžby a bolestivým pohlavným stykom. Objavuje sa aj nepravidelná menštruácia alebo absencia menštruácie, infekcie močového mechúra a bolesti hlavy.

Zmeny nálady, ktoré vedú k plaču, pocity depresie a podráždenosti. Dochádza tiež ku strate kostnej hmoty, čo často vedie k osteoporóze. Aj neschopnosť otehotnieť môže signalizovať nízku hladinu estrogénu u mladších žien.

Symptómy, že vám chýba estrogén
Estrogén je produkovaný predovšetkým vo vaječníkoch. Signály pre jeho tvorbu pochádzajú z hypofýzy a hladiny kolíšu v priebehu celého života. Estrogén je hormón, ktorý dáva ženám ich ženské vlastnosti.

Aj genetické ochorenie môže mať za následok nízku hladinu estrogénu u mladších žien. Turnerov syndróm je dedičné ochorenie, ktoré vedie k malému vzrastu a nedostatočnej ovulácii. Aj chemoterapia môže zasahovať do produkcie estrogénu, spolu s poruchami štítnej žľazy.

Iné príčiny
Ostatné dôvody, ktoré spôsobujú nízku hladinu estrogénu u mladších žien sú aj nadmerné cvičenie, poruchy príjmu potravy a príliš málo telesného tuku. Extrémny výkon, tesne pred a počas puberty, ako gymnastika a tanec, môže spôsobiť nízke hladiny estrogénov a oddialenie normálneho ženského vývoja.

Liečba
Vzhľadom k tomu, že príznaky nízkej hladiny estrogénov môžu signalizovať zásadných zdravotný problém, najmä u mladších žien, je dôležité navštíviť lekára a nechať sa kompletne vyšetriť.

Autor: Lena