Reklama

Tajomné skratky v lekárskej správe

Reklama

Ste vždy zvedavá na papierik, ktorý vám vyplní lekár pri špeciálnom vyšetrení? No aj keď máte text v rukách, neviete sa v odborných výrazoch a lekárskych pojmoch zorientovať. Naučte sa čítať lekárske správy s nami.

Či sme unavení alebo máme energie na rozdávanie, vieme posúdiť aj sami. Príčiny, ktoré spôsobujú naše zmeny nálad sú nám však často skryté. Aktivity nášho tela a pátranie po dôvodoch bolesti, neschopnosti dýchať, rozprávať či vôbec rozmýšľať, merajú špeciálne prístroje. Kardiaci alebo migrénici ich už verne poznajú.

Vyšetrenie:

EEG – encefalografia (snímanie mozgu)
Skúma našu mozgovú aktivitu. Ak je spomalená, niečo sa s nami deje. Mení sa nám vekom, počas chorôb, v spánku. Keď máte v lekárskej správe odporúčanie na EEG, idete na vyšetrenie neurológovi.

Vyšetrenie sa prevádza nielen pri migrenóznych stavoch alebo po úrazoch. EEG je nutné urobiť pri podozrení na Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu a iné. Ak je vaše dieťa neustále ospalé, už vám párkrát skolabovalo, trpí nechutenstvom, máva nočné mory a nechce sa pred vami vyzliekať, je najlepšie s ním ísť na EEG, ktoré by okrem krvných testov potvrdilo jeho drogovú závislosť a následky na mozgu.

EKG – elektrokardiograf (snímanie srdca)
Záznam môže ukázať elektrickú aktivitu srdca, jej odchýlky, poruchy rytmu, upozorní na chybné okysličovanie. Rovnako ide o nebolestivé vyšetrenie. Ak ste ešte neboli na EKG, je to jednoduchá procedúra. Na telo vám priložia niekoľko elektród na hrudník a končatiny. Na vyšetrenie sa nemusíte nijako zvlášť pripravovať. Musíte však uviesť lieky, ktoré užívate.

Upozornenie: Z vyšetrenia na lôžko!
Ak špecialista zistí veľké odchýlky od normálu a výsledky sú pre vaše zdravie rizikom, odporučí vám okamžitú hospitalizáciu. Ak mávate so srdcom stále komplikovanejšie problémy, pri najbližšom EKG si vezmite so sebou radšej aj papučky.

CT - počítačová tomografia
Ide o neinvazívne vyšetrenie postavené na metóde röntgenu. Do tela sa podáva kontrastná látka, ktorá má odhaliť postihnuté miesta v tele. CT urobí obrazový rez vaším telom. Musíte prísť vždy nalačno.

Vyšetrenie prebieha v akomsi „tunely“, kam vás počítač na lôžku zasunie. V miestnosti ste kvôli rtg žiareniu sami a komunikujete so špecialistom cez mikrofóny.
Ak vás lekár odporučí na CT vyšetrenie, môže mať podozrenie na nádor, problémy s kĺbmi, kosťami či svalmi.

Reakcie pacientov
Hoci ide o neinvazívne metódy vyšetrovania, napriek tomu dochádza k nepríjemnostiam pri precitlivených pacientoch. Pri CT môžete dostať alergiu na kontrastnú látku, elektródy pri vyšetrení srdca niekoho nepríjemne svrbia.

Mnohí majú fóbie z uzavretých priestorov a tak im polhodinový pobyt v „tunely“ pri CT nerobí dobrú vyšetrovaciu kulisu. Tieto problémy sú však zanedbateľné popri tom, čo všetko dokážu moderné vyšetrovacie metódy preskúmať a odhaliť.

Autor: Saša

Vyberáme pre vás niečo PLUS