Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Takto sa chráňte pri RTG vyšetrení

Reklama

Pacienti sa vždy pri vyšetrovaní obávali röntgenových lúčov. Stále viac sa ľudia zaoberajú otázkou možných škodlivých účinkov ožiarenia napríklad pri RTG zubov. Mnoho z nich sa dokonca rozhoduje odmietnuť podrobiť sa röntgenovému vyšetrenie. Ako bezpečné alebo nebezpečné sú tieto lúče v medicíne?



Príliš veľa žiarenia na jednom mieste tela môže spôsobiť ochorenie kože pripomínajúce ťažké popáleniny alebo lokálnu rakovinu. Široko spektrálne ožiarenie po celom tele preniká do kostnej drene.

Röntgenové žiarenie je forma ionizačného žiarenia, ktoré je potenciálne veľmi nebezpečné. Rozptýlené žiarenie má zníženú intenzitu a predstavuje oveľa menšie zdravotné riziko ako koncentrované.

Existuje niekoľko vlastností röntgenového žiarenia, ktoré robia tento typ žiarenia zvlášť nebezpečné pre použitie v laboratóriu. Niektorí ľudia dokonca pociťujú brnenie na koži, keď sú vyšetrovaní röntgenom.

Cítia nabité častice, ktoré vznikajú vzduchovou interakciou. Ak máte aj vy pocit pálenie pri práci s nejakým podobným strojom s RTG lúčmi, okamžite prístroj vypnite. Keď boli staršie zariadenia testované na tesnosť žiarenia, zistilo sa, že občas vyšli potenciálne nebezpečné lúče z prístroja neočakávaným smerom.

Aj keď röntgenové prístroje majú potenciál byť nebezpečné, ak sú používané správne, nepredstavujú riziko. Inak môžu poškodzovať bunky. Pri vyšetrovaní sú najviac citlivé orgány nasýtené krvou, ako pohlavné orgány alebo tráviace ústrojenstvo. V čase vystavenia tela žiareniu pri vyšetrení človek necíti žiadnu bolesť, avšak zhruba po troch hodinách sa môže u niekoho dostaviť tupá bolesť vo všetkých exponovaných tkanivách.

Rovnako ako u všetkých typov ionizujúceho žiarenia, röntgenové žiarenie spôsobí najväčšie škody na rýchlo rastúcich nediferencovaných bunkách. Preto ženy, ktoré sú tehotné musia chrániť plod, najmä v prvom trimestri a toto vyšetrenie neabsolvovať.

Olovená zástera na krk
V poslednej dobe sa hľadá súvislosť medzi röntgenovým vyšetrením a rakovinou štítnej žľazy. Lekári situáciu vysvetľujú tým, že pri snímkovaní zubov, ktoré sa vykonáva v niektorých prípadoch aj päťkrát ročne, nie je nijako chránený dôležitý orgán, akým je štítna žľaza. Olovená vesta, ktorá chráni zvyšok tela pred žiarením sa umiestňuje iba na hrudník. Aj preto odborníci radia, zakrývať si krk pri RTG zubov. Požiadať o zvýšenie úrovne ochrannej vesty až pod bradu.

Autor: Simona

Vyberáme pre vás niečo PLUS