Takto si odštupľujete zapchaté ušká
15. 4. 2016, 7:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:27)

Cestovanie je pre väčšinu z nás dobrodružstvo, pri ktorom sa cítime príjemne. Niektoré z dopravných prostriedkov nám však občas spôsobia menšie zdravotné nepohodlie, ako sú opuchnuté lýtka či zaľahnuté uši.

Zdroj: Ilya Andriyanov
Child listening
A práve takým z nich je aj lietadlo. Zatiaľ, čo lietadlo by malo sprostredkovať prevažne zábavný a vzrušujúci zážitok, je často menej ako dokonalé a niektoré veci môžu odvádzať pozornosť od cesty. Jednou z nich je samozrejme strach z nehody.
"Trhaviny" v uchu
Ďalšia vec, ktorá môže odvádzať pozornosť od letu je praskanie v ušiach alebo zaľahnutie. Niekedy bolí, a je všeobecne nepríjemné. Deje sa to, keď sme vo výške, ktorá má vplyv na tlak vzduchu a tlak v ušiach. Tým, že sa naše dutiny mierne rozšíria, môže to spôsobiť mierne bolesti. Našťastie existujú spôsoby, ako si pomôcť. Pozrite sa s nami na niektoré z techník, ako čeliť nepríjemnému tlaku v ušiach, aby ste mohli znova počuť a užiť si let s jasným sluchom.
Aj zívanie je skvelý spôsob, ako uvoľniť uši, keď letíte, dodajte viac vzduchu do hlavy a pretiahnite si čeľuste. Tak sa vám otvoria uši. Týmto spôsobom je možné uvoľniť tlak a dostať sluch po kontrolu.
vyskúšajte aj sanie. Pomáha otvárať Eustachovu trubicu, ktorá je medzi nosom a stredným uchom. Súčasne vytvára podtlak, ktorý môže odstrániť zachytený vzduch z nosových dutín.
Existujú lieky, ktoré sú navrhnuté tak, aby uvoľňovali dutiny. Buď ide o kvapky, tabletky alebo sprej. Postupujte podľa pokynov na obale, aby ich použitie viedlo k lepšiemu účinku. Tekutina zase spôsobuje, že prehĺtate, čo tlačí vzduch do stredu vašich uší. To potom zase tlačí vzduch do stredného ucha a tým vytláča vzduch, ktorý je tam v pasci. Mali by ste piť veľa vody pri každom lete, aj proti dehydratačným účinkom počas letu, aj suchej kabíne, ktorá môže spôsobiť bolesti hlavy a vysušenie kože.
Dýchacie cvičenie
Každý sme individuálny a čo platí na jedného, nemusí byť spoľahlivé u druhého. Skúste si napríklad pocvičiť dýchanie. Držte si nos a tlačte do neho vzduch. Nefúkajte však moc prudko, aby ste si nepoškodili sluch a ušné bubienky. Namiesto toho len ľahko cez zapchaný nos prefúknite.
Autor: Denisa