Každá minúta na slnku, počas ktorej sa vystavujete slnečným lúčom bez dostatočnej ochrany, pre vás môže znamenať ďalší krok ku vzniku nebezpečnej pliagy, ktorá na celom svete ročne postihuje milióny ľudí.
Patrí do prvej päťky najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín a je zákernou, tichou a nebezpečnou nástrahou, ktorá vás v živote môže postretnúť. Rakovina kože.
Rakovín kože je niekoľko druhov. Najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov sa dajú diferencovať do troch druhov: bazalióm, epidermologický karcinóm a malígny melanóm.
Ako spoznať rakovinu kože
Znamienka rôznej farby a veľkosti vo forme škvŕn či hrbolčekov, väčšie i tie najnenápadnejšie nám môžu poriadne zmeniť život. Rakovina kože je chorobu tridsiatnikov, ale vhodnou prevenciou a včasnou diagnostikou sa nemusí skončiť tragicky.
Aj keď sa každý deň sprchujeme, natierame krémami a obzeráme sa v zrkadle, hnedým bodkám na našom tele venujeme príliš málo pozornosti. Keby sme ich aspoň z času na čas skontrolovali, vyhli by sme sa dlhodobej liečbe s pesimistickými výhliadkami.
Maligný melanóm
Je to zhubný nádor, ktorý vzniká z materského znamienka, ale aj na zdravej, nezmenej koži. Z bežných pigmentových znamienok vzniká iba občas. Viac ako polovica prípadov sa tvorí na klinicky zdravej koži. Veľkoplošné pigmentové znamienka sú základom 10-20 % prípadov maligného melanómu, preto sa odporúča ich včasné chirurgicke odstránenie.
Najrizikovejšiu skupinu tvoria ľudia v strednom veku, zriedkavejšie mladí pred pubertou. U mužov sa nachádza najčastejšie na trupe, u žien na končatinách. Podnetom rakovinového bujnenia môže byť spálenie kože, používanie solárií, ale dôležitú úlohu tu zohráva i dedičnosť.
Čo si všímať?
Pozornosť treba zbystriť v momente, keď znamienko nemá symetrický tvar, jeho okraje nie sú okrúhle alebo oválne. Podozrivé je aj to, ak jeho hranica nie je ostro ohraničená, ale splýva s okolitou kožou, respektíve sa v nej úplne stráca. Opatrní by ste mali byť pri príliš tmavých znamienkach, alebo nepravidelne pigmentovaných, hlavne ak ich priemer presahuje 5 - 6 mm. Lekára vyhľadajte i v prípade, ak vás znamienko dlhodo svrbí, alebo sa zapáli.
Ste náchylní na rakovinu?
Riziko ochorenia zvyšuje niekoľko faktorov. Opatrní by mali byť hlavne ľudia so svetlou pokožkou, oslabeným imunitným systémom. Zdvihnutým prstom je aj to, keď sa už v rodine rakovina vyskytla, alebo ste rakovinu kože už raz prekonali. So svojim zdravím hazardujú aj ľudia, ktorí často navštevujú solária, alebo holdujú strave s nadmerným obsahom tukov a nízkym zastúpením vitamínov.
Prevencia pred rakovinou
Chráňte kožu pred spálením, ak sa nechcete vzdať slnenia, natierajte sa krémom s vysokým ochranným faktorom, prípadné zmeny na koži pravidelne sledujte a znamienka chráňte pred mechanickým dráždením - pred trením odevom, spodnou bielizňou, hrebeňom a vyvarujte sa aj vytrhávaniu chĺpkou zo znamienka. Ak si ho niekedy poraníte, navštívne lekára a dajte si ho ihneď skontrolovať, alebo vybrať. Zhubný nádor môže potvrdiť iba hystologické vyšetrenie.
Autor:Táňa