Na takúto menštruáciu ženy pozor!
5. 6. 2016, 7:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:11)

Raz sa čas sa to stane každej z nás. Príde priskoro, je príliš silná, slabá, bolesti nás paralyzujú, nedajú sa vydržať. Alebo nepríde vôbec. Odchýlky od normálneho menštruačného cyklu má z času na čas mnoho žien.
Môžu byť spôsobené prekonaným či pretrvávajúcim ochorením, veľkých psychickým vypätím, aktuálnym stresom, silným nachladnutím, zmenou prostredia. Jedno je však zásadné – nesmú pretrvať.
Ak sú naše problémy s cyklom na mesačnom poriadku, je treba ich definovať a v niektorých prípadoch aj liečiť. V prvom rade lekári diagnostikou vylúčia vážnejšie ochorenia, ktoré sa symptómami na menštruácii prejavujú.
Tradičné krvácanie trvá tak štyri a päť dní a vyjde z nás počas neho okolo 30 mililitrov krvi. Najintenzívnejší menzes nie je v prvý deň, akoby sa zdalo, ale až na druhý. Bežný menštruačný cyklus byť mal trvať 28 dní, no vraj len 10 percent žien to má presne toľko. Ostatné krvácajú v 25-dňových aj v 35-dňových intervaloch, čo sú hraničné body.
Poruchy cyklu môže prísť s jeho nepravidelnosťou, bolestivosťou, absenciou aj intenzitou, podľa týchto charakteristík sa aj diagnostikujú.
Dysmenorea
Alebo príliš bolestivé krvácanie. Sprevádzajú ho kŕče ústiace až do práceneschopnosti, niekedy aj migréna, vracanie, hnačka, úzkosti. Prsia sú mimoriadne boľavé a cítime svalstvo. Toto postihnutie prichádza už pred spustením krvácania a môže súvisieť s deformáciou sliznice maternice, s jej zlým umiestnením, zápalmi pohlavných orgánov či zlým pomerom hormónov.
Takéto prejavy spolu s ďalšími môžu značiť ochorenie endometriózou, ktoré postihuje ženy v plodnom veku. Sliznica maternice sa pri nej odlupuje a usádza na nesprávnych miestach, vo vajíčkovodoch, v pošve, na vaječníkoch a môže tam spôsobovať cysty či útvary. Veľké percento žien s neliečenou endometriózou sa stáva neplodným, preto pomáhajú preventívne prehliadky už pri prvých príznakoch.
Hypermenorea
Pri tejto anomálii krvácame príliš silno. Porovnajte si s kamarátkami spotrebu vložiek a tampónov, ak musíte meniť pomaly každú hodinu a častejšie, a na hygienických potrebách nachádzate krvné zhromaždeniny, máte diagnózu. Príčinou sú vo veľkom percente prípadov disproporcie pohlavných orgánov – polypy či zápaly, aj iné nepohlavné choroby. Napríklad celkové problémy s krvou, obličkami, srdcom.
Hypomenorea
Pri hypomenorei krácame naopak, príliš slabo. Môže mať viacero príčin. Hormonálnych, psychologických aj „mechanických“. Môže naznačovať poruchu vaječníkov, nedostatočné odchádzanie sliznice maternice z tela alebo nedostatočnú činnosť hormónov a neschopnosť otehotnieť. V tomto prípade sa lieči hormonálne.
Oligomenorea
Je poruchou cyklu, ktorý je dlhší, prestávka medzi krvácaniami môže trvať až mesiac a pol. Zväčša s ňou nie sú iné problémy a lieči sa hormonálne alebo vôbec. Prekážkou sa stáva pri plánovanom otehotnení.
Polymenorea
Spôsobuje pričastú menštruáciu, čiže menej než 25-dňový cyklus. Zväčša sa nevyskytujú iné následky, niekedy takého zvýšené odchádzanie krvi môže spôsobiť nevoľnosť. Polymenorea značí zlý hormonálny obeh a teda lieči sa hormonálne.
Amenorea (sekundárna)
Znamená vynechanie krvácania. Sekundárna je, ak už máme za sebou menarché. Môže tkvieť v chromozómoch aj vývojových chybách pohlavných orgánov. Rovnako tiež v hormonálnych poruchách. Krátkodobú môže spôsobiť nervová porucha, ochorenie či cestovanie, spomínané vyššie. Taktiež výrazná zmena telesnej hmotnosti. Je potrebné zistiť, či má strata krvácania takéto tradičné alebo vážnejšie zdravotné príčiny.
Autor: Mirka