Musíte užívať viac liekov naraz? Alebo potrebujete k vášmu bežnému lieku pridať ďalší a obávate sa, ako sa spolu znesú? Sú nejaké potraviny, ktoré môžu nevhodne ovplyvniť účinok vašich liekov?
Tieto aj ďalšie otázky spojené s liekovými a liekovo-potravinovými kombináciami by vám mala dokázať zodpovedať bezplatná internetová aplikácia vytvorená odborníkmi presne pre toto, píše Zdravie.

Internetová aplikácia vám pri vzájomnom nevhodnom ovplyvňovaní sa vašich liekov prináša odporúčané postupy riešenia. Pri vyššom riziku vám ponúkne možnosť konzultácie v niektorej z lekární, ktoré sú zapojené do tohoto projektu. „Našou snahou je, aby pacienti užívali lieky správne, aby bola bezpečnosť pacienta na prvom mieste a aby sme zvyšovali povedomie o všetkých stránkach farmakoterapie,“ vraví prezident Slovenskej farmaceutickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ.
Účinok liekov ovplyvňujú aj potraviny a nápoje
Aplikácia hodnotí nielen vzájomné ovplyvňovanie sa liekov a možné zmeny ich účinkov, ale aj to či vaše lieky nejako neovplyvňujú niektoré potraviny či ich zložky, tiež nápoje, koreniny, alebo výživové doplnky. Riziko liekových interakcií prirodzene narastá, ak užívate viacero liekov súčasne.
„Takmer 16 % liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych. Práve farmaceut je prvým konzultantom problematiky liekových interakcií a lekárne sú zdrojom akýchkoľvek informácií o liekoch,“ zdôrazňuje PharmDr. Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.
Samozrejme, predpísanú liečbu od vášho lekára treba v každom prípade dodržať, aj keď v aplikácii zistíte, že vaše lieky majú vzájomné interakcie. Niektoré sú vyriešené už pri predpisovaní lieku, napríklad úpravou jeho dávky, či časovým odstupom pri užívaní liekov.
Zdroj: Shutterstock
Poradiť sa o užívaní liekov a ich možnom vzájomnom pôsobení je najlepšie s lekárnikom, ktorý má k dispozícii aj odborné štúdie.
Webový portál interakcieliekov.sk na sledovanie a vyhodnotenie liekových interakcií vám ukáže celkovú mieru rizika a pokiaľ je zvýšené, odporučí navštíviť niektorú zo zapojených lekární, ktorých adresy vám poskytne. Farmaceut v lekárni bude mať k dispozícii podrobný popis danej interakcie aj s úplnou dokumentáciou, takže bude vedieť odborne poradiť, ako postupovať.
Častý je bežne dostupný paracetamol
Napríklad bežne používaný paracetamol nemá závažné liekové interakcie, ale môže zosilňovať hepatotoxický účinok (poškodzujúci pečeň) niektorých liekov či ovplyvniť biologickú dostupnosť niektorých onkologických liekov. Okrem toho, keďže sa paracetamol nachádza vo viacerých liekoch s odlišnými názvami, je tiež častým predmetom duplicít a nevedomého či zbytočného zvýšeného dávkovania.
Pozor na grep aj citrusy
Známe sú interakcie grepovej šťavy s liekmi ako bisfosfonáty, statíny, hypotenzíva, antialergiká, či antidepresíva. Je nutné venovať pozornosť aj tomu, či potravinový doplnok neobsahuje extrakty grepov. Už jeden pohár grapefruitového džúsu alebo jeden grep v prírodnej forme dokáže veľmi zásadne ovplyvniť účinnosť liečiv.
Zdroj: Shutterstock
Citrusy sú síce veľmi zdravé, no zároveň ovplyvňujú viaceré lieky, čo môže viesť až k poškodzovaniu svalov.
Furanokumaríny z grepov, ale aj iných citrusových plodov, blokujú činnosť pečeňových enzýmov, čím znižujú odbúravanie liečiv. Napríklad podstatne zvyšuje hladinu troch najpoužívanejších statínov v krvi, čím sa tiež podstatne zvyšuje riziko rabdomyolýzy - rozkladu svalového tkaniva, alebo významne ovplyvňuje účinok liekov na vysoký krvný tlak alebo srdcový rytmus.
Ľubovník ohrozuje účinok HAK
Naopak ľubovník bodkovaný je súčasťou mnohých doplnkov výživy s upokojujúcim a antidepresívnym účinkom. Jeho účinné látky urýchľujú metabolizmus mnohých liekov, čím znižuje ich účinok. napríklad aj hormonálnej antikoncepcie, čo môže vyústiť až do zlyhania antikoncepčného účinku.
Užívanie liekov proti bolesti spolu s alkoholom môže zvýšiť riziko poškodenia pečene a žalúdočných problémov, lieky na uvoľnenie svalstva zosilňujú účinok liekov na vysoký tlak, niektoré bežné antibiotiká zvyšujú toxicitu iných liekov rovnako ako grep ovplyvnením pečeňových enzýmov.
Slovenská lekárnická komora dôrazne odporúča všetkým pacientom, aby sa pri užívaní liekov vždy poradili s farmaceutom a využívali tiež webový portál interakcieliekov.sk na sledovanie a vyhodnotenie toho, či a ako sa vaše lieky ovplyvňujú.