Ako sa čo najskôr zbaviť chrípky? Prečítajte si pár bleskových tipov.
29. 10. 2010, 7:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:02)

Chrípka sa v priebehu života asi nevyhne nikomu z nás. Najnáchylnejší sú ľudia starší ako 65 rokov, zdravotníci, ktorí sa s ňou často stretávajú a tiež deti – predovšetkým tie, ktoré žijú vo veľkých mestách.
Niektoré z nich prekonajú silné nachladnutie alebo chrípku až 10-krát ročne! Ten, kto holduje nikotínu má tiež vyššiu šancu a oslabení sú i ľudia, ktorí sú často vystavení stresu.
Chrípkových vírusov je niekoľko, navzájom dokonca mutujú. Lekárska veda vyskúmala, že vo chvíli, keď sa nakazíme jedným typom chrípky, stávame sa voči tomuto typu imúnni. Takmer každý rok sa ale objavuje nový typ chrípky, a my môžeme ochorieť znova.
Väčšina ľudí sa spolieha na účinné lieky a už zmienenú vyhriatu postieľku, veľa tekutín, lieky proti horúčke. Užívať pri chrípke antibiotiká nemá príliš veľký význam, testy preukázali, že na chrípku neúčinkujú, len na niektoré jej komplikácie.
Ako možno chrípku liečiť?
Liečba chrípky je v kompetencii lekárov. Ochorenie by sa ale v žiadnom prípade nemalo prechodiť, chorí by sa mali liečiť.
Medzi najrýchlejšie tipy liečby patrí hlavne zvýšený príjem tekutín, vitamínov, podávanie antipyretík a samozrejme pokoj na lôžku.
Najlepším a najprirodzenejším zdrojom vitamínov je pestrá strava s dostatkom ovocia a zeleniny. V priebehu chrípky je na mieste užívať hlavne vitamín C.
Pri chrípke treba zabudnúť na antibiotiká, nesnažte sa vyliečiť práve nimi, je to nebezpečné. Vedie to k získavaniu odolnosti baktérií. Pri bolestiach v hrdle kloktajte teplú vodu. Horúci kúpeľ nôh pomáha na bolesti hlavy.
Počas akútnej chrípkovej fázy používajte teplú, priliehavú nočnú bielizeň, ktorú po vypotení vyperiete. Snažte sa fajčiť čo najmenej, necvičte, šetrite si sily a nejedzte sladké, čo znižuje účinný imunitný systém.
Autor: Júlia