Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Tlak aj chudokrvnosť skúste naprv liečiť na prírodno!

Reklama

Čo urobíte, keď vás niečo trápi? Prehltnete nejaký liek, hoci viete, že má plno vedľajších účinkov? Skúste to najprv na prírodno.

Vylaďte si tlak
Vysoký krvný tlak nebolí, ale pomaly zabíja. Podľa odborníkov viac ako 40 percent ľudí chodí po svete s hypertenziou, menšia časť zas trpí príliš nízkym tlakom.

VYSOKÝ vs nízky
Presnú príčinu vysokého alebo nízkeho tlaku sa málokedy podarí zistiť. Podľa doteraj- ších poznatkov krvný tlak je spolovice daný geneticky, druhú polovicu ovplyvňuje životný štýl. Optimálna hodnota krvného tlaku u dospelého človeka je 120/80 mmHg. Za vysoký krvný tlak sa považujú hodnoty nad 140/90 mm H g.

Hypertenzia je nebezpečná preto, lebo si na ňu telo postupne zvyká. Ako nízky krvný tlak sa označujú hodnoty pod 100/60 mmHg. Hoci nie je bezprostredne nebezpečný, môže otravovať život nepríjemnými symptómami, ako je únava, slabosť, závraty či bolesti hlavy.

AKO NA zvýšený tlak
Ak máte zvýšený krvný tlak, v prvom rade sa treba úplne vzdať alkoholu a cigariet (ak fajčíte). Dostať tlak pod kontrolu pomôže zdravá životospráva. Z jedálneho lístka vyškrtnite mastné jedlá a údeniny. Nahraďte ich rybami, cereáliami, ovocím a zeleninou. Radikálne obmedzte solenie a dodržiavajte pitný režim, ktorého základom je čistá voda.

Z minerálok si vyberajte také, ktoré majú nízky obsah sodíka. Udržiavajte si normálnu telesnú hmotnosť, ak máte nadváhu, pokúste sa rozumne schudnúť a doprajte si dostatok pohybu. Pravidelná prechádzka v prírode odbúra stres, ktorý je pri zvýšenom tlaku veľmi nebezpečný. Ak sa vám tlak neupraví, zájdite za svojím lekárom.

AKO NA nízky tlak
Ak nízky tlak nie je sprievodným javom iné- ho ochorenia, nepredstavuje výrazné zdravotné riziko. Prvá pomoc na „zdvihnutie“ tlaku je šálka kávy alebo čierneho čaju, no zároveň nesmiete zabúdať na pitný režim. Pri veľmi nízkom tlaku by ste mali posilňovať srdce, aby usilovnejšie pumpovalo krv do celého tela, preto pravidelne športujte. Neodporúča sa kúpeľ v horúcej vode, dlhé státie ani prudké vstávanie. Skôr ako ráno vyjdete z postele, na chvíľu si vyložte nohy nad úroveň hlavy.

RAZ HORE, raz dole?
Určité kolísanie krvného tlaku, najmä rozdiely medzi dňom a nocou alebo pri psychickej a fyzickej záťaži, sú normálne. U žien sa môže objaviť aj na začiatku menopauzy v dôsledku hormonálnych zmien. Odporúča sa dodržiavať pitný režim, vyhýbať sa stresu a nezanedbávať pohyb.

Prírodný recept
Na nízky tlak vyskúšajte recept z babičkinej lekárničky – rozmarínové víno. Mierne zvýši tlak a podporí činnosť srdca. V litri bieleho vína nechajte asi týždeň lúhovať lístky čerstvého rozmarínu. Podľa potreby užite polievkovú lyžicu.

Overený prírodný recept na problémy s tlakom je extrakt z cesnaku, ktorý má schopnosť optimalizovať krvný tlak – nízky zvýšiť, vysoký znížiť. Nemusíte ho jesť surový, môžete si vybrať účinnejšiu a menej aromatickú alternatívu, napríklad cesnakovú tinktúru.

Chýba vám kyslík?
Ak sa neviete zbaviť únavy, hoci dosť odpočívate, možno trpíte anémiou. Anémia (málokrvnosť) môže mať viaceré príčiny – vrodené alebo získané. U nás sa najčastejšie vyskytuje anémia z nedostatku železa, ktorá sa môže prejaviť v akomkoľvek veku a bez ohľadu na pohlavie.

KAM MIZNE železo?
V ženskom tele sa nachádza okolo 2,5 gramu železa, v mužskom asi 4 gramy. Denne strácame asi 1 mg železa. Zvýšený úbytok u žien spôsobuje silná menštruácia, tehotenstvo, dojčenie. Ďalšou príčinou môžu byť choroby, ktoré sprevádza krvácanie, napríklad ochorenia žalúdka či hrubého čreva. Medzi prvé príznaky nedostatku železa patrí slabosť, únava, slabá výkonnosť, dýchavičnosť a búšenie srdca. Ďalšie symptómy: vypadávanie vlasov, krehké nechty, zápaly v ústach, zimomravosť.

DAJTE SI vyšetriť krv
Únavu môžete pripisovať práci, ale keď už máte závraty a cítite sa na odpadnutie, dajte si vyšetriť krvný obraz. Pre anémiu je charakteristický pokles krvného červeného farbiva – hemoglobínu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa za anémiu považuje pokles hladiny hemoglobínu u žien pod 120 g/l, u mužov pod 130 g/l.

Triky na lepšie VSTREBÁVANIE
Čo zvýši využiteľnosť železa z rastlinnej potravy? Šťava z citróna, limety a pomaranča obsahuje organické kyseliny, ktoré 4- až 5-násobne zvyšujú vstrebávanie železa. Využiteľnosť železa zvyšujú všetky potraviny bohaté na vitamín C, napríklad paprika. Z byliniek je na železo bohatý tymian – 10 g obsahuje 12 mg železa, čo je takmer denná odporúčaná dávka.

Autor: jb
Foto: Profimedia

Vyberáme pre vás niečo PLUS