Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Toxíny: Identifikujte nepriateľov!

Reklama

Spravili ste si jarný detox? Len jednorazová očista tela nestačí. Z prílevu energie, dobrého zdravia a báječného pocitu zo života sa budete tešiť maximálne niekoľko dní, potom však bude všetko preč. Je možné utiecť pred toxínmi a škodlivinami, ktoré na nás útočia z každej strany? Áno, skutočne sa to dá!

Ak ste podstúpili detox, alebo menšiu očistnú kúru, ste na najlepšej ceste za životom oslobodeným od týchto škodlivín. Je ich mnoho a dokonca všade okolo nás, avšak niektorým sa môžete bez problémov vyhýbať, a tým znižovať riziká, ktorá plynú pre vaše zdravie z tých škodlivín, pred ktorými neutečiete.

Jeden krát nestačí
Podstúpiť detox raz za niekoľko rokov, či len raz za život prináša len veľmi málo pozitívnych účinkov z dlhodobého hľadiska. Ak ste si všimli, že pomizli vaše zdravotné problémy, alebo sa aspoň zmiernili, trpíte menej stresom, lepšie spíte, zlepšilo sa vám trávenie a máte viac chute do života, znamená to, že ste detox nielen potrebovali, ale že vám aj výrazne pomohol.

Aby ste si však zachovali jeho priaznivé účinky a dlhodobo z neho mali úžitok, mali by ste si zvyknúť na pravidelné očistné kúry. Týždennú očistnú kúru môžete podstúpiť štyri krát do roka, teda v každom ročnom období. Okrem toho zaraďte aj pravidelné pôstne obdobia, stačia aj určité dni v mesiaci, alebo jeden deň v týždni. Pre zaneprázdnených sú ideálne minihladovky.

Čo spraviť pre zdravie?
Avšak o svoju stravu by ste sa mali zaujímať neustále. Vyberajte si starostlivo, vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám, konzervačným látkam, umelým dochucovadlám, hotovým dressingom, fast foodu, vyprážaným a ťažkým pokrmom, ale aj konzervovanému ovociu a zelenine. Z nápojov sú nevhodné tie sladené a kofeínové, zvyknite si viac piť čistú vodu, bylinkové, zelené a ovocné čaje.

Vnútorná očista by sa mala prejaviť aj na vašej imunite a zdraví. Bolesti neznámeho pôvodu by mali ustúpiť. Rozhodne nepodceňujte užívanie voľno predajných liekov, štatistiky uvádzajú, že napríklad lieky proti bolesti užívajú mnohé ženy v omnoho väčšej miere než je potrebné. To zbytočne zaťažuje váš organizmus. Keď k tomu pridáte ešte aj ďalšie liečivá ako antikoncepčné tablety, lieky na pálenie záhy a podobné prostriedky, zistíte, že zaťažujete úplne zbytočne nielen svoju pečeň, ale celý tráviaci trakt.

Chce to viac pohybu
Cvičte, hýbte sa a buďte na čerstvom vzduchu. Toto je spôsob ako bez jedinej vynaloženej koruny získať nielen štíhlu postavu, ale aj pevné zdravie. Malý strečing si možno spraviť kdekoľvek, aj večer pri filme a nehovorte, že si za celý deň nenájdete 15 minút na malú prechádzku. Je to čas, ktorý venujete sebe, tak sa o neho neukráťte.

Ak sa nájde času viac, nebojte sa pustiť aj do športov, pri ktorých sa zapotíte. Posilňujte svoju kondíciu a imunitu, oceníte to nielen v zime. Pravidelné cvičenie sa ukáže nielen na hmotnosti, ale hlavne na pevnejšej postave. Potenie si doprajte raz za čas aj v saune.

Menej je niekedy viac
A to platí nielen pri jedle, ale pri každom aspekte nášho života. Nakupujte kvalitné potraviny, a radšej si za rovnakú cenu doprajte menej, ale kvalitného, ako veľa a nezdravého. Začnite klásť vo svojom živote dôraz na kvalitu. Aj keď máte málo času, využite ho maximálne. Relaxovať sa dá aj päť minút, nikoho tým neochudobníte.

Kde číhajú toxíny?
Najčastejšie je to prach, dym a baktérie, ktoré sa k vám dostanú z ovzdušia, ale tiež čistiace prostriedky, ktoré používate práve na zbavenie týchto nečistôt, ďalej rôzne nátery, farbivá, lepidlá a podobné prípravky. Škodlivé môžu byť aj postreky a pesticídy, ktoré používate napríklad na ochranu domácich kvetín pred škodcami.

Umelé osviežovače vzduchu sú síce na prvý pohľad skutočne príjemné, avšak ich časté používanie znamená neustálu prítomnosť chemických dráždidiel vo vašom byte. Ak trpíte alergiami, máte malé dieťa, ste tehotná, či máte astmu, alebo choré priedušky, mali by ste na takéto umelé vône zabudnúť úplne. Koniec koncov, zlý vzduch netreba prekrývať, ale radšej vyvetrať.

Pasívne fajčenie je rovnako, ak nie viac nebezpečné ako samotné fajčenie, navyše sa zamoruje dymom vaše obydlie. Do závesov, pohovky, kobercov, nábytku a ostatného zariadenia sa dostávajú látky, ktoré sa menia na nebezpečné toxíny, ktoré sa vám potom dostávajú do vášho organizmu aj celé roky po poslednej cigaretke.

Autor: Cole

Vyberáme pre vás niečo PLUS