Reklama

Trápi vás často nesmrteľný vírus herpes? Toto vám pomôže

Tetovanie môže prebudiť herpes.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Prepadne vás herpes v najnevhodnejšej chvíli? Ako sa chrániť a čo robiť, aby čo najskôr zmizol?

Herpetické ochorenie trápi až 95 percent ľudí, pritom človek je jediným nositeľom i prenášačom vírusu, ktorý ho vyvoláva. Tento nezničiteľný vírus má často pôvod už v detstve. Stačí jediná infekcia, aby sa natrvalo usalašil v špecifických nervových bunkách, kde v spiacej forme čaká na svoju príležitosť. Aktivuje sa pri oslabení imunity, strese, hormonálnych zmenách, nedostatku spánku, pri zvýšenej teplote, zápale alebo počas menštruácie.

Kde sa vzal?

Prvý kontakt s infekciou prebieha väčšinou nenápadne. Od miesta napadnutia sa vírusy šíria nervami po tele bez toho, aby ich imunitný systém identifikoval a napadol. Ochorenie je tým horšie, čím skôr sa od prvého kontaktu s vírusom objavia príznaky.
Herpetické ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou alebo kontaktnou infekciou špiny na pokožku a sliznice pacienta. U detí sa infekcia začína dokonca už v maternici alebo počas pôrodu v pôrodných cestách. Najväčším postrachom je novorodenecká herpesová sepsa, ktorej sa dá zabrániť napríklad cisárskym rezom. Neskôr sú deti najviac ohrozené medzi prvým a piatym rokom života, keď sa infikovanie prejaví ako horúčka, mrzutosť, opuch lymfatických uzlín či afty v ústach.

Anketa

Mali ste niekedy herpes?

  • Áno93%
  • Nie6%

Hlasovanie bolo ukončené

Na celý život

Nepríjemný herpes simplex, opar alebo plazivec, má inkubačnú lehotu minimálne 10 až 12 dní, potom sa cez výbežky nervových buniek dostane na povrch pokožky. Toto obdobie však môže trvať aj niekoľko rokov. Infikované nervové bunky sú pre zákerný vírus dokonalým domovom po celý život.

Ak má vírus vhodné podmienky, začne sa množiť, čo sa prejavuje pocitom napätia, začervenaním alebo svrbiacimi či páliacimi pľuzgiermi, ktoré sa začnú napĺňať čírou tekutinou. Ide o reakciu imunitných buniek kože na prítomnosť vírusu. V tom čase pacient už vylučuje vírusové častice všetkými telesnými tekutinami. Najčastejšou cestou prenosu medzi ľuďmi sú sliny, no nie je to jediná cesta. Nepríjemné pľuzgiere určite netreba mechanicky narúšať. Hrozí totiž vysoké riziko, že sa vírus roznesie aj na ostatné časti tela.

Ako sa chrániť?

Počas aktívneho ochorenia sa treba vyhýbať konzumácii jedla a nápojov s použitím rovnakého riadu, kontaktu s tým istým uterákom a bozkávaniu. Prenos je možný aj kýchaním a kašľaním.

Základom liečby ohraničenej infekcie na pokožke a slizniciach je preventívne užívanie vitamínov B a C vo forme výživových doplnkov, pretože zlepšujú obnovu kožných buniek. Dokážu dokonca lokalizovať infikované miesto a zabrániť viditeľnému prejavu vírusu. Pacientom lekári často predpisujú aj antiherpetiká v podobe emulzií, gélov či mastí, ktoré vírus neliečia, ale zmierňujú jeho prejavy a virostatiká, ktoré vírus v bunkách takzvane uspia. Lokálne sa využíva aj zinková mixtúra. Hitom je aminokyselina lyzín vo forme kapsúl. Po prasknutí pľuzgierov sú vhodné špeciálne náplasti, ktoré urýchlia hojenie a zabránia šíreniu a vzniku lézií. Vo vážnejších prípadoch sa odporúčajú antibiotiká a lokálna dezinfekcia.

Pri ťažkých kožných prejavoch herpesu, komplikovanom hojení, krvácaní či horúčkach, radšej navštívte infektológa, dermatológa alebo imunológa.

Príznaky

- červené pľuzgieriky vyplnené čírou tekutinou väčšinou v oblasti úst, pier, líc, nosa, genitálií alebo análnych častí
- pálenie, svrbenie, začervenanie a zápal
- ťažkosti, ktoré pretrvávajú 7 až 10 dní, sa vždy začnú spontánne hojiť

Prevencia

1/ Obmedzte kontakt s osobou, ktorá má opar, keď máte na tele zranenie či otvorené ranky.
2/ Ak má niekto vyhodený herpes, treba zabrániť jeho kontaktu s novorodencom.
3/ Posilňujte imunitu, dodržiavajte zdravý životný štýl.
4/ Vyskúšajte prípravky z Aloe vera, zo šalvie a z červených morských rias, tea tree oil, prípravky na báze propolisu, hlivy ustricovitej či huby reiši.
5/ Odborníci odporúčajú včasnú liečbu a striedmosť pri striedaní sexuálnych partnerov.

Viete, že...

… pravdepodobnosť opätovnej aktivácie vírusu sa zmenšuje s časom?
… podľa lekárov je problém, ak sa herpes prejaví viac ako 4-krát do roka?
… v minulosti si ľudia aktívny herpes potierali strúčikom cesnaku?