Trápi vás padanie vlasov? Lekárka vám poradí, ako to zastaviť!
12. 2. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Rednutie vlasov sa dá buď zvrátiť, zastaviť, alebo aspoň opticky zmierniť. Ak chcete o vlasy zabojovať, oplatí sa navštíviť lekára čím skôr.
Geneticky podmienená androgenetická alopécia, čiže vypadávanie vlasov, sa pomerne často začína už u štrnásťročných chlapcov a okolo 20. roku života je úbytok vlasov väčšinou rozoznateľný. Asi u štvrtiny belochov dochádza k zreteľnému preriedeniu vlasov okolo 25. roku a ich úbytok je viditeľný u polovice päťdesiatnikov. Úbytkom vlasov trpia aj ženy. Rednutie vlasov a plešivosť sa týkajú aj každej desiatej mladej ženy a vo vyššom veku viditeľne padajú polovici až trom štvrtinám, píše portál Zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná foto
Nejde síce o vážny zdravotný problém, no psychicky dokáže veľmi potrápiť. „Alopécia, teda vypadávanie vlasov, môže byť genetická, autoimunitná, zápalová, hormonálna alebo je výsledkom pôsobenia liekov či traumy. Niekedy je kombináciou rôznych faktorov,“ vraví dermatologička MUDr. Alexandra Viestová.
Norma je 50 až 100
Priemerne nám denne vypadne 50 až 100 vlasov. Ide o súčasť prirodzeného cyklu rastu vlasov a na mieste tých, ktoré vypadli, začínajú rásť nové vlasy. Preto si takýto denný úbytok na svojom účese ani nevšimnete. Ak ich je ale viac a radi by ste si vlasy zachovali, je na mieste návšteva kožného lekára.
Prečo rednú?
K častejším príčinám vypadávania vlasov patria ochorenia štítnej žľazy, anémia, chemoterapia, používanie nesprávnych dioptrií, ale aj stres, chýbajúce vitamíny a najmä genetické predispozície. U žien môže viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov aj tehotenstvo. U mužov je najbežnejšou príčinou plešivosti dedičné ochorenie androgenetická alopécia, ktorá sa môže vyskytnúť aj u žien. Kým u mužov sa väčšinou začína v kútoch, neskôr začnú ustupovať vlasy z čela a postupne vzniká plešina i na temene, u žien vypadávanie vlasov zriedka prechádza do rozsiahlej plešivosti. Priebeh alopécie je skôr taký, že vlasy sú postupne čoraz tenšie, kratšie, strácajú farbu, až vlasová cibuľka úplne zanikne a časom pomedzi vlasmi začne presvitať pokožka.
Vyšetrenie hľadá príčinu
„Pred samotným liečením alopécie alebo podstúpením zákroku na obnovu rastu vlasov, treba vyšetriť pacienta, pokožku jeho hlavy, vlasy a určiť, o aký druh alopécie ide,“ vraví kožná lekárka. V rámci trichologického vyšetrenia sa porozprávate o zdravotnom stave, rodinnej anamnéze, lekár vám vizuálne vyšetrí vlasy a vlasovú pokožku, prípadne ich prezrie dermatoskopom. „Niekedy je potrebné vykonať aj laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré dokáže odhaliť niektoré príčiny vypadávania vlasov. Najčastejšie však vlasy vypadávajú z akútneho horúčkovitého ochorenia, ktoré ste prekonali pred 2 až 6 mesiacmi, a netrvá dlhšie ako pol roka. Pokiaľ vám vlasy vypadávajú dlhšie ako šesť mesiacov, odporúčam navštíviť dermatológa,“ konštatuje odborníčka. Kým niektoré príčiny sa po odhalení dajú odstrániť a vlasy vám budú opäť rásť, alopécia podmienená dedične je nezvratná. Možno ju však spomaliť, až takmer zastaviť. Ako?
Možnosti liečby
„Životnosť dokážeme predĺžiť len pri tých vlasoch, ktoré sú prítomné. Tie už vypadnuté zachrániť nevieme,“ upozorňuje doktorka Viestová. Pri androgenetickej alopécii má podľa jej slov liečba najlepší efekt vtedy, ak vypadávanie vlasov netrvá dlhšie ako osem rokov. Okrem lokálnych prípravkov, prípadne užívania liekov, u žien pomáha aj antikoncepcia, zaberá pri tomto takzvanom mužskom type vypadávania vlasov laserové ošetrenie pokožky hlavy.
„Zabraňuje ďalšiemu vypadávaniu, podporuje stimuláciu ich rastu, zvyšuje hustotu a pevnosť. Laserové impulzy spustia regeneračné procesy v pokožke a podporujú aj rast nových vlasových folikulov,“ vysvetľuje lekárka a dodáva: „Ak však na mieste vypadnutých vlasov už nie sú zachované otvorčeky, odkiaľ vlasy vyrastajú, nemožno tam naštartovať rast vlasu.“
Optické maskovanie
Okrem spomalenia padania či povzbudenia rastu vlasov možno dosiahnuť opticky lepší stav účesu rôznymi sprejmi a špeciálnymi kamuflážami, ktoré zafarbia pokožku hlavy, prípadne obsahujú jemné vlákna. Trvalejším riešením je permanentný mejkap. „Ide o tetovanie vlasových folikulov, tisícov malých bodiek na pokožke hlavy. Táto technika umožňuje vytvoriť ilúziu hustejších vlasov alebo zakryť plešiny,“ vraví odborníčka na permanentný mejkap Jana Svarínová. „Odtieň pigmentu sa volí podľa fototypu, farby pokožky a vlasov klienta či klientky tak, aby bol finálny výsledok čo najprirodzenejší. V prípade postupujúceho rednutia a ubúdania vlasov možno procedúru po čase podstúpiť znova na doplnenie a zahustenie týchto oblastí,“ dodáva. Pre lepšiu výdrž tetovania, ktorého intenzita farby sa postupne vytráca, je dôležité chrániť pokožku hlavy pred slnečným žiarením a používať krémy s ochranným faktorom.
Čo je trichologické vyšetrenie?
Ide o lekárske vyšetrenie, ktoré sa zameriava na vlasy, vlasovú pokožku a problémy, ktoré sa s nimi spájajú. Môže pomôcť určiť príčinu problémov s vlasmi a odporučiť vhodnú liečbu. Zvyčajne prebieha v troch až štyroch krokoch:
Anamnéza
Rozhovor o vašom zdravotnom stave, rodinnej anamnéze a o tom, ako dlho sa objavujú problémy s vlasmi.
Vizuálne vyšetrenie
Odborník si prezrie vaše vlasy a vlasovú pokožku. Často už pohľadom môže určiť, či je vypadávanie vlasov normálne alebo abnormálne.
Trichoskopické vyšetrenie
S použitím trichoskopu, dermatoskopu, špeciálneho prístroja, ktorý dokáže zväčšiť obraz až 10-násobne, si odborník podrobnejšie prezrie vaše vlasy a vlasovú pokožku.
Laboratórne vyšetrenie
V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať aj laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré môže pomôcť určiť príčinu vypadávania vlasov.