Reklama

Trápia vás kŕčové žily? Kedy už musia ísť operačne von?

Hanbíte sa za neestetické kŕčové žily? Nepodceňujte varixy! Hrozí vám vážne NEBEZPEČENSTVO...

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak zlyhávajú všetky metódy nechirugickej liečby kŕčových žíl, operácia vás zrejme neminie. Aké máte možnosti?

Všetky operácie sa robia iba na povrchovom žilnom systéme. Ak je poškodený hlboký žilný systém, ktorý je zodpovedný za odtok krvi z dolných končatín, lieči sa pomocou liekov a kompresívnej terapie, teda elastických pančúch a obväzov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rýchle a ambulantné. Takto vyzerá odstraňovanie znamienka laserom
    Zdroj: Andrea Leitmannova

    Na dolných končatinách sa môžu vyskytnúť 3 druhy žilných poškodení: zhrubnuté a poškodené žily v oblasti hlavnej žily, rozšírené vetvičky žil hlavne na predkoleniach a stehnách a rozšírené koncové vlásočnice – venektázie.

    V minulosti sa pri poškodení hrubých hlavných žíl vyberala celá hlavná žila. Dnes sa chirurgovia snažia ušetriť hlavnú žilu, ak niektoré jej úseky nie sú zjavne poškodené. Je to preto, lebo táto žila sa dá použiť ako náhradná súčiastka pri operáciách koronárnych ciev, teda na bypassy.

    Veľké operácie

    Vyberanie hlavnej žily sa robí v nemocnici v celkovej anestézii dvoma spôsobmi. Pri prvej, klasickej metóde sa v oblasti slabín zavedie do žily pružný vodič, pretiahne sa cez žilu až do oblasti členka a celá žila sa vyberie von. Po operácii treba 2 až 6 týždňov nosiť elastickú pančuchu alebo obväz.

    Druhá možnosť je operácia pomocou lasera, ktorá sa takisto robí v nemocnici a v celkovej narkóze. Laserový vodič sa zavedie do žily a spáli žilu zvnútra. Laserom sa dajú operovať aj bočné cievy, ale hojenie je ešte dlhšie ako pri klasickej metóde, pretože žila ostane v nohe. Organizmus si však s tým postupne poradí.

    Ďalšou metódou je lokálne vyberanie žíl, najčastejšie na miestach, kde sú stvrdnuté a naplnené krvnou zrazeninou a kde hrozí rozsiahlejší zápal alebo hnisanie žily. Koža sa otvorí nad „hrčou“ a celá žila sa chirurgicky vyberie von. Je to pomerne starý spôsob a používa sa zriedkavo. Medzi novšie metódy patrí zatváranie spojok medzi povrchovým a hlbokým žilným systémom. Spojky sa vyhľadajú pomocou prístroja a prerušia sa.

    Doplnkovou operáciou pri prvej metóde je tzv. perkutálny striping. Z jednej i druhej strany žily sa urobia do kože malé dierky a pomocou tupej ihly sa žila omotá chirurgickým silónom a vytiahne sa cez dierku v koži von.

    Menšie zákroky

    Ak sa nevyberá hlavná žila, perkutálny striping sa dá použiť aj ambulantne. Rozsah operácie je však obmedzený množstvom umrtvujúcej látky, ktorú je pacient schopný zniesť bez komplikácií, ako sú bolesti hlavy a pokles krvného tlaku.

    V chirurgickej ambulancii sa najčastejšie odstraňujú rozšírené drobné vlásočnice – venektázie, ktoré vytvárajú na nohách nepekné červené fľaky. Existuje viac metód, ale najčastejšie sa používajú dve. Jedna je pomocou lasera, ktorý je citlivý na červenú farbu a dokáže poškodiť cievnu stenu týchto rozšírených kapilár. Operácia laserom je finančne náročná, preto sa vopred informujte, koľko budete za zákrok platiť.

    Pri druhej metóde, ktorá sa nazýva sklerotizácia, sa do tenkých cievok injekčne vstreknú sklerotizačné látky. Tieto látky poškodia povrchovú vrstvu buniek v tenkých cievach, ktoré potom odumrú a rozpustia sa.

    Pri oboch metódach je dôležité, aby miesto, kde sú cievy poškodené, nebolo zápalené. Zákrok sa totiž môže robiť až po vyliečení zápalu. Efekt týchto operácií nemusí byť stopercentný, preto ich niekedy treba zopakovať.