Nemuseli ste ani prekonať kovid, veľký podiel má na tom aj rok života naruby a obavy z budúcnosti. Vyskúšajte overené metódy na reštart mozgových funkcií.

mozog zdravie pamäť
Zdroj: Shutterstock

Čo zistila veda
Zatiaľ neexistuje jednoznačné vysvetlenie, prečo mozog starne. Isté je, že starnutie mozgu prebieha u každého iným tempom a jednotlivé časti zasahuje rôznym spôsobom. Donedávna sa tvrdilo, že za to môže úbytok nervových buniek. Vedci však zistili, že počas života stratíme iba 10 percent neurónov a nové nervové bunky sa tvoria aj v starobe. Podľa niektorých teórií za starnutie mozgu môžu špeciálne gény, iné to pripisujú genetickým mutáciám, imunitnému systému, negatívnym vplyvom hormónov či voľných radikálov.

Nikdy nie je neskoro
Dobrá pamäť závisí od zdravia a vitality mozgu. Podľa nových vedeckých poznatkov má mozog neuveriteľnú schopnosť adaptovať sa a formovať aj vo vyššom veku. Táto schopnosť sa nazýva neuroplasticita a je to mechanizmus, pomocou ktorého mozog prijíma a spracúva informácie, pričom sa sám prispôsobuje a mení. Pri správnej stimulácii si mozog vytvára nové nervové dráhy a obnovuje existujúce spojenia. Zachováva si tak schopnosť učiť sa a zapamätať si. Čo teda mozog potrebuje?

Koniec leňošeniu!
Mozog miluje cvičenie. Čím menej ho používate, tým je lenivejší. Najsilnejším utlmovačom mozgovej činnosti je vraj sledovanie televízie. Mozog poškodzuje aj nadmerný a dlhodobý stres, pretože vysoká koncentrácia stresových hormónov – glukokortikoidov – zabíja neuróny. Naopak, všetko nové a neznáme cibrí mozgové bunky. Pri dennom precvičovaní mozog vytvára nové spojenia medzi neurónmi a zlepšuje svoje funkcie.