Reklama

Triky pre dokonalý účes: Ovládate pravidlá fénovania?

Ovládate pravidlá fénovania?

Zdroj: iStockphoto

Reklama

Odborníci radia, ako ideálne vysušiť vlasy, prečo je dôležité nenechať ich voľne schnúť a aká kefa je najlepšia.

S nadstavcom či bez

Je dôležité, aby ste používali predlžovaciu dýzu na féne. Veľa ľudí ju nepoužíva, čo je škoda, pretože dýza usmerňuje prúd vzduchu a povrch vlasu lepšie vyhladzuje. Zároveň uzatvára vlasovú kutikulu. Fénovanie je tiež jeden z ďalších spôsobov, ako mať vlasy lesklé, hladké a zdravé. Ak dýzu nepoužívate, vzduch prúdi do všetkých strán a vlasy pôsobia neupravene.

PODĽA ČOHO vyberať?
Ideálny fén by mal byť tichý a ľahký, s výkonným motorom, dostatočne dlhým káblom, ionizačnou technológiou a možnosťou regulácie teploty. Regulácia teploty je v mnohých profesionálnych fénoch na vlasy automatická. Teplota vzduchu sa mení počas procesu fénovania podľa potreby, aby zostala vlasová pokožka nepoškodená.

Ako si vybrať sušič vlasov?

Ako si vybrať fén?

PROFESIONÁLNY FÉN MÁ ZVÄČŠA SILNEJŠÍ VÝKON, A TAK VYSUŠENIE VLASOV TRVÁ CHVÍĽU. JEHO NEVÝHODOU BÝVA VYŠŠIA CENA. OPROTI TOMU BEŽNÝM FÉNOM SO SLABŠÍM VÝKONOM SUŠÍTE VLASY DLHŠIE, ZBYTOČNE TAK VLAS ZAŤAŽUJETE A TAKÝTO FÉN SA ZVYČAJNE AJ ČASTO PREHRIEVA.

Kefa na fénovanie

Vo všeobecnosti platí, že kefy na vlasy z dreva a so štetinami živočíšneho pôvodu sú k vlasom šetrnejšie. Najčastejšie sa používajú štetiny z diviaka. Na jemnejšie a krehkejšie vlasy odporúčajú odborníci prírodné materiály, na tie silné zase odolné umelé kefy, ktoré dobre fixujú teplo. Kefy na vlasy s prírodnými štetinami sú určené na vyrovnávanie a vyhladzovanie suchých, nepoddajných a kučeravých vlasov. Vlny vo vlasoch sú potom prirodzenejšie, jemnejšie ako s použitím keramickej kefy, ktorá sa zase lepšie hodí na vytváranie objemu. Vďaka kovovej hlavici dokáže lepšie prijať a udržať teplo, preto je ideálna na tvarovanie vlasov.

Zdroj: Shutterstock

Starajte sa o vlasy s láskou

Máte lupiny? Fénujte sa!

Je chyba ísť spať s mokrou hlavou? Obrovská chyba vo vzťahu k vlasovej pokožke, ktorá sa veľmi ťažko napráva. Vlhké prostredie je ideálne na tvorbu mykózy. Je to, akoby ste išli do bazéna, opláchli sa, utreli uterákom a ten nechali v taške ležať týždeň. Čo sa stane? Uterák zatuchne, začne sa na ňom tvoriť pleseň. To isté sa odohráva aj na vašej hlave. Veľa ľudí si myslí, že ísť spať s mokrou hlavou je zdravšie, ako si vlasy vyfénovať. V tomto prípade to neplatí a urobíte si viac škody ako úžitku. Okrem spomínanej mykózy sú vlasy náchylnejšie na lámanie, je to škodlivé pre vlasovú pokožku, nehovoriac o tom, v akom stave máte účes, keď sa ráno zobudíte. Ak si vlasy fénujete správnym spôsobom, je to oveľa zdravšie, ako keď ich necháte prirodzene uschnúť.

Anketa

Fénujete si vlasy?

  • Áno87%
  • Nie12%

Hlasovanie bolo ukončené

Nechať vlasy voľne vyschnúť?

Hovorí sa, že najzdravší spôsob, ako vysušiť vlasy, je nechať ich voľne vyschnúť pri izbovej teplote. Nie je to úplne pravda, pretože mokré vlasy predstavujú väčšiu záťaž a dobre viete, že vyčarovať účes s voľne vysušenými vlasmi je poriadna fuška. Odborníci tvrdia, že najideálnejšie je vlasy nechať chvíľu voľne vysušiť, potom siahnuť po féne so studeným vzduchom a vysušiť ich s odstupom 15 centimetrov. Je to vraj najzdravšia a najšetrnejšia metóda.

Báječný tip!

Radu „vlasy po umytí nedrhnúť uterákom“ poznáte, ale aj zabalením do turbanu sa dajú poškodiť. Keď ich uväzníte na dlhšie ako päť minút, začnú sa presušovať a lámať. Takisto uterák veľmi neuťahujte, skontrolujete to tak, že podeň viete ľahko zastrčiť malíček.

Zdroj: Shutterstock

Vždy používajte nadstavcovú dýzu, ktorá vyhladzuje povrch vlasov

Horúci vs Studený vzduch

Kombinovanie teplého a studeného vzduchu je dôležité. Zatiaľ čo teplý slúži na tvarovanie, tak studený vzduch vlasy zafixuje a uzatvorí ich kutikuly, čím dodá účesu lesk

Zdroj: iStockphoto

Ovládate pravidlá fénovania?

Správny uhol

  • Dodržiavajte fén od vlasov aspoň v 15 cm vzdialenosti, aby ste zabránili ich presušeniu a spáleniu.
  • Pri fénovaní vlasov držte fén v 45-stupňovom uhle, čo znižuje riziko priameho tepelného poškodenia.