Reklama

Trpíte bolesťami chrbtice? Toto jej škodí najviac!

Bolesť chrbtice

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Sedavé zamestnanie a málo pohybu sú dve z hlavných príčin bolestí chrbtice. Bohužiaľ, zvyčajne ide o celoživotný problém. Vedeli ste, že zablokovaný nerv je vlastne obranný mechanizmus nášho tela?

V článku sa dozviete:

  • Prečo vznikajú funkčné spazmy.
  • Ako kompenzovať sedavé zamestnanie.
  • Ktoré športy sú najvhodnejšie.
  • Akú obuv nosiť.
  • Aký vplyv má matrac.

Chrbtica je centrálna os ľudského tela, ktorá prepája rôzne časti pohybového aparátu a nesie váhu nášho tela. Tvorí ju 33 až 34 stavcov rozdelených do piatich hlavných častí. Zakrivenie chrbtice nám umožňuje držať rovnováhu, stáť vzpriamene a niesť našu telesnú váhu. Niekedy stačí jeden neopatrný pohyb a dôjde k stiahnutiu svalov, zablokovaniu medzistavcových kĺbov a tým aj k akútnej bolesti.

Zdroj: Shutterstock

Chrbtica nesie celú váhu nášho tela.

Ako informuje Zdravie, bolesti chrbta pacientom výrazne znižujú kvalitu života a ich pracovný výkon, vo vyspelých krajinách patria medzi najčastejšie príčiny práceneschopnosti. Chrbtici podľa neurochirurga MUDr. Tomáša Slobodu najviac škodí jednostranné preťažovanie, nedostatok zdravého pohybu, ale aj nesprávna výživa.

Bolesť chrbta – celoživotné trápenie?

Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je to tak. Bolesť chrbtice je skôr chronické ochorenie a má tendenciu sa vracať. Neurochirurgovia sa zvyčajne stretávajú s pacientmi, ktorí opakovanie trpia bolesťami už roky. „Zo skúseností, ktoré máme, je to väčšinou o tom, že pacienti majú lepšie a horšie obdobie,“ uviedol lekár. Ataky bolesti sa ale podľa neho dajú znížiť správnym systémom cvičenia a životosprávy.

Zdroj: Shutterstock.com

Ak bolesti chrbtice neprestávajú, treba navštíviť odborníka.

Kam s bolesťami chrbta

Kroky pacienta by mali najprv smerovať k obvodnému lekárovi, prípadne pracovnému lekárovi, ten vie základnou medikáciou zmierniť akútny stav.

V prípade, že sa bolesť opakuje častejšie, napríklad v priebehu dvoch – troch mesiacov, je dobré navštíviť neurológa alebo ortopéda. Tam sa už vykonajú podrobnejšie vyšetrenia, aby sa identifikovalo presnejšie, čo je príčinou takýchto ťažkostí.

Funkčné spazmy

Ide o takzvaný zablokovaný nerv a zvyčajne si myslíme, že spazmus je príčinou našich problémov. V podstate je ale skôr ich následkom. „Väčšinou je to reakcia na nejakú zmenu v tom organizme. U mladých ľudí, kde nemáme degeneratívne zmeny, to môžu byť práve poruchy postavenia. Ten organizmus vie, že mu to vadí, istým spôsobom sa bráni a vtedy vzniknú tie funkčné spazmy, ktoré majú za úlohu zastabilizovať ten chrbát,“ vysvetlil lekár.

Pravda je, že spazmy sa spájajú s bolesťou. Základnou prevenciou je správne sedenie v odporúčanej dĺžke a cvičenie.

Ak nám už boli identifikované nejaké zmeny na chrbtici, ideálne je cvičením a za pomoci fyzioterapeuta posilniť dotyčný svalový úsek, aby nereagoval na záťaž spazmami. Ak chcete vyhľadať maséra, mal by byť riadne vyškolený, skúsený a informovaný o vašich nálezoch, aby tomu prispôsobil masáž a neublížil vám.

Zdroj: shutterstock

Pri bolesti chrbta nie je vhodná úplne každá masáž.

Sedavé zamestnanie

V dnešnej dobe sú mnohí ľudia zavretí v kancelárii a celý deň sedia za stolom s počítačom. Pri sedavých zamestnaniach je dôležité, či si vieme počas pracovného dňa nájsť prestávku na nejaký pohyb a vystretie sa. Neurochirurg upozorňuje, že by sme nemali sedieť dlhšie ako hodinu a pol až dve hodiny v kuse.

Zdroj: Shutterstock

Bolesť chrbta sa často ohlási aj po dlhom sedení.

A ideálne je kompenzovať kancelársky život pohybom. Pacienti sa často pýtajú na možnosti športovania. „Odporúčame väčšinou športy, kde máme kontrolovaný pohyb bez výraznejších otrasov, čiže nordic walking, bicykel, či plávanie, kde to máme celé odľahčené tým vztlakom vody,“ uviedol lekár pár príkladov.

Ako však dodal, vo všeobecnosti nezakazuje žiaden pohyb. Vždy je totiž lepšie sa hýbať a vykompenzovať sedavé zamestnanie, ako sa nehýbať.

Prečo cvičiť

Cvičenie prináša benefity hlavne v dlhšom horizonte – preventívne aj do budúcnosti. „Veľakrát, keď aj ľudia nevidia výsledky v prvých mesiacoch pri cvičení, tak ten benefit ocenia o pár rokov,“ poznamenal doktor Sloboda.

Zdroj: Shutterstock

Pohyb a vhodné cvičenie sú dobrou prevenciou.

Ako uviedol z praxe, starší ľudia s bolesťami sú často ochotnejší začať s navrhovaným cvičením než mladší pacienti. Časom však všetci oceňujú prínos pohybu. „Keď sa im to vysvetlí, keď sa to robí pod dozorom tak, aby ich to nebolelo, väčšinou si už sami nájdu nejaký režim a niekedy aj sami doma potom cvičia. Keď vidia, že im to pomáha, máme s tým dobrú skúsenosť,“ povedal lekár.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bolesť CHRBTICE mení život. Ako sa jej zbaviť prezradí neurochirurg
    Zdroj: Canva

    Vplyv obuvi

    Na chrbtici sa prejavuje aj to, akú obuv nosíme. To, či máme nižší či vyšší podpätok, sa prenáša na celý pohybový aparát a určuje, ako máme postavenú panvu. A postavenie panvy ovplyvňuje to, ako držíme chrbát.

    Pri nevhodnej obuvi máme teda neprirodzene zakrivený chrbát. „A to potom urýchľuje možné degeneratívne zmeny a preťaženie platničiek a stavcov. Môže to neskôr spôsobovať také degeneratívne stavy, ktoré nás môžu už obmedzovať aj bolesťami,“ hovorí odborník.

    Zdroj: Shutterstock

    Nájsť presný zdroj bolesti chrbtice nie je úplne jednoduché.

    Samotný neurochirurg uznáva, že sú udalosti, ktoré si vyžadujú aj trochu nepohodlnejšie obutie. Bežne by sme však mali nosiť mäkšiu obuv s rovnou podrážkou – bez vysokých opätkov. „Dobré je, aby držala klenbu, lebo aj od klenby závisí potom preťaženie kĺbov a tým aj chrbtice,“ upozorňuje Mudr. Sloboda. Vhodné sú aj ortopedické vložky do topánok.

    Spánok a matrac

    Zlá poloha pri spaní a preležaný matrac môžu ovplyvňovať chrbticu. Počas spánku sme uvoľnení a svalstvo nie je v takom napätí, takže napríklad porucha fyziologického zakrivenia chrbtice sa môže ešte zvýrazniť.

    Zdroj: Shutterstock

    Aj matrac má svoj vplyv na chrbticu.

    Je preto dobré venovať čas výberu vhodného matraca. A tiež rešpektovať jeho životnosť. „Keď pri dlhšom používaní matraca pociťujeme ťažkosti, napríklad ráno vstávame stuhnutí, ubolení, so stiahnutou šijou a podobne, bolo by vhodné s tým matracom niečo urobiť,“ upozorňuje neurochirurg.

    Počuli ste už náš podcast?