Trpíte osteoporózou? Čo vašim kostiam naozaj kradne vápnik?
20. 12. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Osteoporóza, čiže rednutie kostného tkaniva postihuje nielen ženy, ale aj každého šiesteho muža po päťdesiatke. Vyvíja sa potichu, nenápadne a bez varovných príznakov. Kosti sa stávajú krehkými, pórovitými, často sa lámu. Ako tomu predídete?

Zdroj: Žena
Začnite včas
Telo potrebuje vápnik. Bez neho by sme sa nepostavili na nohy, ani nedokázali rozhrýzť potravu, pretože tento biogénny prvok tvorí základ kostí a zubov. Okrem toho je nevyhnutný na prenášanie nervových impulzov, zrážanie krvi aj činnosť svalov vrátane srdcového. Ak má vaša mama osteoporózu, o svoje kosti by ste sa mali viac starať už od tridsiatky!
Ste riziková?
Rednutie kostnej hmoty vám hrozí:
* z dedičných príčin
* pri nedostatku fyzickej aktivity
* pri nízkej hladine pohlavných hormónov
* pri nedostatočnom príjme vápnika a vitamínu D
* po menopauze
* po odstránení vaječníka
* pri dlhodobom užívaní niektorých liekov
* pri dlhodobom pripútaní na lôžko
Pozor na chyby
Hoci máte v strave dostatok vápnika, prípadne užívate nejaký výživový doplnok, váš organizmus nemusí všetok prijatý vápnik využiť a jednoducho sa ho zbaví. Vápnik sa najlepšie vstrebáva spolu s horčíkom, keď sú v ideálnom pomere 2 : 1. Dobrú absorpciu a využitie vápnika podporuje aj vitamín D.
Naopak, vstrebávanie vápnika najviac zhoršujú radikálne redukčné diéty a užívanie preháňadiel. Často k tomu môže prispieť aj jednostranná alebo nevhodná skladba stravy. Niektoré potraviny sa totiž správajú doslova ako zlodeji vápnika.
POZOR!
Najobávanejším následkom osteoporózy je zlomenina krčka stehennej kosti, po ktorej až tretina postihnutých do roka zomiera a ďalšia tretina je odkázaná na opateru druhých. Riziko úmrtia po tejto zlomenine je u päťdesiatročnej ženy rovnako vysoké ako úmrtie na rakovinu prsníka.
3 tipy na pevné kosti
Osteoporózu môžete účinne brzdiť aj prevenciou. Zdravo sa stravujte, obmedzte alkohol a kofeín, nefajčite a začnite športovať.
Hľadajte vápnik
Čím silnejšie sú kosti pred menopauzou, tým menej sa oslabia vo vyššom veku. Jedálny lístok upravte tak, aby ste v ňom mali dostatok vápnika, horčíka a vitamínu D. Nemalo by v ňom chýbať polotučné mlieko, jogurt, tvaroh, syr cottage a tvrdé syry, listová a hlúbová zelenina, strukoviny, sója, mak, sardinky. Menej vhodné sú topené syry, pretože obsahujú fosforečnany, ktoré znižujú využiteľnosť vápnika v organizme.
Chytajte slnko
Vaše telo dokáže vápnik využiť len vtedy, keď má dostatok vitamínu D. Približne 80 percent vitamínu D by ste mali získať zo slnečného žiarenia, zvyšok z niektorých potravín živočíšneho pôvodu. Čo to znamená? Denne by ste mali stráviť na slnku 15 minút a nezabúdajte jesť ryby, pečeň, vajcia a mlieko. Rastlinná potrava vitamín D neobsahuje.
Rozhýbte sa
Pravidelný pohyb pomáha udržiavať hustotu kostí, preto je prirodzenou prevenciou osteoporózy. Zároveň tým zvýšite výdaj energie a posilníte srdce. Okrem toho pri cvičení sa z tela vyplavujú endorfíny, ktoré vyvolávajú príjemné pocity. Začnite rýchlou chôdzou pol hodiny denne. Po týždni pridajte štvrťhodinu, potom ďalšiu. Utieranie prachu ani krúženie okolo sporáka sa nepočíta.