Tŕpne vám ruka? Máte v nej mravce? Hlási sa tak preťažené zápästie ale aj...
8. 7. 2024, 10:00

Zdroj: Robo Hubač
Ak v zápästiach pociťujte brnenie treba spozornieť a konať. V opačnom prípade riskujete chronické bolesti, ale i zápal šliach.
Koľkokrát ste si dnes uvoľnili zápästie? Kedy ste si s nim cielene zacvičili? Časté používanie elektroniky patrí k súčasnému životnému štýlu, píše magazín Zdravie. Písanie na klávesnici, používanie myši, ale i šúchanie prstami po obrazovke mobilu, sa môže postupne skončiť preťažením zápästia alebo palca. Spomeniete si naň až keď vás zabolí. K ťažkostiam prispieva i fakt, že pri práci s počítačom často držíte ruku v nesprávnej pozícii.
Je preťažené?
Ak nebudete venovať zápästiam pozornosť, začnú sa hlásiť. Preťaženie môže mať rozličné prejavy. „Medzi najčastejšie patrí tupá, pulzujúca alebo bodavá bolesť. Rovnako i opuch v oblasti zápästia, ktorý môže sprevádzať pocit stuhnutosti. Ďalej môže dôjsť k obmedzeniu hybnosti zápästia. Časté býva i mravenčenie, brnenie, necitlivosť ruky a prstov alebo svalová slabosť,“ vymenováva fyzioterapeutka Mgr. Denisa Matějková. Pokiaľ budete tieto signály ignorovať, môžete sa dopracovať ku chronickým ťažkostiam, ktoré vás už budú limitovať aj pri vykonávaní bežných denných aktivít. Možnými komplikáciami sú zápal, obmedzenie hybnosti či prenesenie bolesti na iné časti tela v rámci kompenzačných pohybov. „Chronické bolesti môžu zvýšiť riziko rozvoja ďalších komplikácii ako je napríklad syndróm karpálneho tunela, tendinitída, teda zápal šliach, artritída a podobne. Bolesť preto nezanedbávajte a riešte ich s odborníkom včas,“ zdôrazňuje odborníčka.
Čo zápästiam najviac škodí?
- dlhodobo opakované pohyby, napríklad v rámci pracovnej činnosti
- neprirodzená poloha zápästia
- nedostatočná ergonomická podpora zápästia pri práci
- nadmerné zdvíhanie ťažkých predmetov
- nesprávna manipulácia
- zranenia a zápalové ochorenia
Hlási sa bolesť?
„Určite reagujte na pocit nepohodlia, bolesť alebo únavu a to nielen v oblasti zápästia a rúk,“ prízvukuje fyzioterapeutka. „Pokiaľ sa objavia nepríjemné príznaky, je hodné dopriať si prestávku. Mala by trvať asi 5 až 10 minút, počas ktorých zmeňte polohu rúk a doprajte si krátke cvičenie na natiahnutie, uvoľnenie či posilnenie svalov zápästia a ruky.“ Uvoľníte tak napätie a obnovíte krvný obeh v danej oblasti. Zmeňte polohu tela a urobte si krátku prechádzku. Najdôležitejšie je nájsť rovnováhu medzi prácou a odpočinkom. Toto jednoduché pravidlo minimalizuje riziko vzniku preťaženia, ktoré sa môže objaviť aj pri dlhodobej práci s počítačom.
Ohrození záhradkári
Problematická však nemusí byť len sedavá práca pri počítači či ustavičné šúchanie po obrazovke mobilu. Na pozore by mali byť aj zanietení záhradkári. Zápästie si môžete preťažiť aj pri opakovaných pohyboch či používaní nástrojov, ktoré si vyžadujú pevné zovretie rúk ako sú napríklad nožnice, lopata, rýľ, sekera alebo hrable. „Opakovaný stres na zápästie a ruky môžu vyvolať i činnosti ako sadenie, vytrhávanie buriny, kopanie, rezanie, kosenie alebo manipulácia s ťažkými predmetmi,“ hovorí o ďalších činnostiach, ktoré sa môžu podpísať pod preťaženie zápästia fyzioterapeutka Denisa Matějková. „Najdôležitejšie je zvoliť pri práci správne nástroje, ktoré sú v dobrom stave. Snažte sa udržiavať rovnováhu záťaže pre obidve ruky a robte ergonomické pohyby pri zdvíhaní ťažkých predmetov.“
Počuli ste už náš podcast?
Ruka prináša prostredníctvom nervových vlákien a siete senzorov a proprioreceptorov do mozgu množstvo informácií. „Na sprostredkovaní súhry ľudského mozgu a ruky sa asi v sedemdesiatich percentách podieľa stredový nerv, nervus medianus, dokonale skrytý a chránený v karpálnom kanáli. Probém nastane, ak sú nervové vlákna stredového nervu utláčané alebo postihnuté iným ochorením alebo úrazom,“ vysvetľuje MUDr. Jaroslav Cigaňák, špecialista na chirurgiu ruky. K najčastejším ochoreniam zápästia a ruky patrí syndróm karpálneho tunela, inak úžinový syndróm. Zasahuje palec, ukazovák, prostredník, polovicu prstenníka aj dlaňovú časť zápästia a ruky.
Neudržíte pohár?
Spočiatku sa prejavuje nenápadne, na postihnutých miestach vnímate tŕpnutie, mravčenie. Neskôr cítite pálčivú, pichľavú bolesť, najmä v noci a skoro ráno, ktorá prerastá do zníženej citlivosti. Postupne prestávate koordinovať jemné pohyby. Z ruky vám vypadáva pohár, musíte pustiť tašku s nákupom a vytriasť si ju, neviete si zapnúť gombík či zips, zamknúť dvere, uchopiť počítačovú myš. Môže vám opúchať zápästie, máte pocit natiahnutej rukavičky. Ak pracujete v profesii, pri ktorej využívate najmä úchopovú funkciu ruky, môžete o ňu prísť, prípadne vám hrozí invalidita. Na príčine je opakované každodenné preťažovanie rúk bez pravidelnej regenerácie.
Karpálny tunel je oválna anatomická štruktúra veľmi pevne zrastených kostí a väzov zápästia. „Cez tento kanál vedie k prstom deväť šliach ohýbačov z predlaktia so šľachovými obalmi a tesne pod priečnym karpálnym väzom aj veľmi jemný stredový nerv. Práve na ňom sa ‚vyvŕši‘ chorobne zvýšený tlak v karpálnom tuneli alebo iné chorobné procesy v tesnom okolí. V medicíne sme zatiaľ nenašli iba jednu príčinu uvedených symptómov, preto sú zhrnuté v názve syndróm karpálneho tunela,“ konštatuje Jaroslav Cigaňák.
Ak vám lekár potvrdí túto diagnózu, pravdepodobne vám najprv odporučí konzervatívnu liečbu – plávanie, hydroterapiu, bandážovanie, dlahovanie, užívanie vitamínov skupiny B, analgetík či aplikáciu niektorých antiflogistických gélov. „Operáciu pomôže oddialiť pravidelná rehabilitácia. Fyzioterapeut vám pripraví vhodné cviky podľa toho, ako tolerujete bolesť a aká je hybnosť vašej ruky. Najprv ich bude precvičovať s vami, neskôr ich môžete robiť sami doma,“ radí fyzioterapeutka Gabriela Dudová.
Aká je prevencia?
Vhodnou podpornou terapiou je tejping. „Odľahčí štruktúry, ktoré zužujú karpálny tunel, a zároveň poskytne zápästiu fixáciu. Pôsobí proti opuchu a podporuje cirkuláciu krvi. Tejpingové pásky sa lepia na kožu na štyri až päť dní, môžete sa s ním aj sprchovať,“ ubezpečuje fyzioterapeutka. Ako prevencia je dôležitá ergonómia. „Ak pracujete v kancelárii, mali by ste mať ergonomickú klávesnicu a myš, gélovú podložku, nastaviteľnú stoličku a stôl. Robte si prestávky a precvičujte nielen zápästia a ruky, ale aj krčnú chrbticu. To isté platí, keď pracujete ako kaderníčka alebo v akejkoľvek profesii, pri ktorej často niečo uchopujete, zdvíhate, stískate. Pozor, necvičte s loptičkou. Tú uchopujete, čo znamená, že ešte viac podporujete ohýbanie zápästia a sťahovanie prstov. Naopak, vyberajte si kompenzačné cviky, pri ktorých prsty, dlane a zápästia pretláčate či naťahujete do protismeru a ohýbate do bokov.“
Keď máte exponovanú profesiu, napríklad pracujete za pásom alebo so zbíjačkou, či s vŕtačkou, váš zamestnávateľ by sa mal postarať o ergonomické pomôcky a pravidelné prestávky na fyzioterapeutické cvičenia. „Mnohí zamestnávatelia už pochopili, že je lepšie do zamestnanca investovať, ako mu platiť pracovný úraz a evidovať ho ako dlhodobo pracovne neschopného.“