1. Ako je nebezpečné jarné slniečko?
To, že v lete sa musíte natierať krémom s UV ochranou, je už stará známa vec. Na jar však slnečnú ochranu podceňujete, myslíte si, že sila jarných lúčov nie je až taká veľká. Opak je pravdou! UV žiarenie poškodzuje pleť v každom ročnom počasí a pri každej teplote. Dokonca riziko škôd zo slnka je na jar vyššie ako v lete. Počas marca až mája je ozónová vrstva tenšia a UV lúče sú agresívnejšie.

2. Pleť je nepripravená
Po pochmúrnych zimných mesiacoch je pleť menej pigmentovaná a zvlášť citlivá na svetlo. Zároveň jej chýba vlastná ochranná vrstva, ktorú si vytvára pomocou UVB žiarenia.

3. Postupné opaľovanie
Ak sa chcete vyhnúť spáleniu a trvalým škodám na pokožke (vrásky, pigmentové škvrny, rakovina kože a iné), siahnite po kréme s ochranným faktorom už pri najbližšom pobyte na slniečku. Pleť si musí postupne zvyknúť. Čím je koža svetlejšia, tým je citlivejšia na slnečné lúče. Preto je po dlhej zime riziko spálenia sa skutočné vysoké.

4. Nezabudnite na toto:

  • Ak plánujete byť na vzduchu celý deň, či už na túre, alebo v záhrade, natrite sa ochranným krémom už doma.
  • Veľkú pozornosť venujte miestam, ktoré sú extra vystavené slnku: čelo, nos a uši. Siahnite po prípravkoch určených na tvár, ktoré pleť zmatnia a zároveň ju hydratujú.
  • Na celodenný výlet si zabaľte do ruksaku krém so sebou. Ak sa počas bicyklovania spotíte, krém s faktorom stečie, preto treba ochranný film aplikovať opakovane každé 2 hodiny.
  • Prirodzená ochrana kože znásobená ochranným faktorom je maximálny čas, ktorý môžete tráviť na slnku bez rizika spálenia. Tak napríklad svetlá pleť má vlastný ochranný čas 10 minút. Ak použijete krém s faktorom 30, predĺžite ochranu na 300 minút. No to platí iba, ak použijete dostatočné množstvo krému.
  • Ak použijete otvorený krém z minulého leta skontrolujte jeho trvanlivosť. Na obale je uvedený otvorený téglik s číslom, ktoré predstavuje trvanlivosť a účinnosť v počte mesiacov od prvého použitia.