Uľavte si od bolesti: Pomôže tabletka, náplasť či gél?


Tabletka
Ak vás trápi akútna, čiže novovzniknutá bolesť, uľaví vám voľnopredajná tabletka s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ibuprofénu, naproxénu alebo paracetamolu. Účinné látky sa uvoľňujú v žalúdku a putujú priamo do krvného obehu. Tabletku si môžete dať pri bolesti hlavy, končatín, zubov alebo pri bolestiach v podbruší. Pri výbere tabletiek proti bolesti si dajte pozor, či sa môžu kombinovať s liekmi, ktoré užívate. A ak sa vám do 4 dní stav nezlepší, poraďte sa so svojím obvodným lekárom. Pomôže vám vyriešiť príčinu bolesti, prípadne vás odporučí k lekárovi špecialistovi.

Ak máte dlhotrvajúcu bolesť, čiže problém je chronický, neordinujte si lieky sama, ale navštívte špecialistu. Je potrebné hľadať príčinu bolesti a liečiť ju. Ak vás trápia migrény, neurológ vám predpíše lieky, ktoré zaberajú lepšie než voľnopredajné analgetiká. Pri bolestiach chrbta vám lekár predpíše lieky s obsahom guajfenezínu, ktorý uvoľňuje svalstvo. S pretrvávajúcimi bolesťami žalúdka netreba dlho čakať, ale ísť k lekárovi. Ak vás žalúdok bolieva po jedle, môže ísť o vredovú chorobu žalúdka, ak vás bolieva medzi jedlami, môžete mať vredovú chorobu dvanástnika.

Čapík
Čapíky sú pre vás vhodné, ak máte problémy s prehĺtaním tabletiek. Účinné látky prechádzajú cez črevo a rýchlo prenikajú do krvi, pričom obchádzajú pečeň. Čapíky sa odporúčajú hlavne bábätkám a deťom, keďže sú ľahšie oproti tabletkám a liekom vo forme sirupu. Nezabúdajte, keď čapík podávate deťom a potrebujete ho rozpoliť, polí sa pozdĺžne.

Uľavte si od bolesti: Pomôže tabletka, náplasť či gél?

Masť alebo gél
Maste a gély s obsahom látok potláčajúcich bolesť (napríklad diklofenak, ibuprofén, kyselina acetylsalicylová) majú menej vedľajších účinkov než tabletky. Zaberajú pri lokálnej bolesti, napríklad kĺbov, pri stuhnutí svalu alebo pri zranení. Účinné látky pôsobia na dotknutom mieste, pritom nezaťažujú žalúdok ani tráviaci trakt. Do krvného obehu sa dostanú len čiastočne. Nevýhoda takýchto liečiv je ich nižšia účinnosť než u tabletiek, preto sú vhodné pri jemných bolestiach, ale aj pri doplnkovej liečbe. Pred použitím si však prečítajte príbalovú informáciu.

Hrejivé náplasti
Pri napätí v chrbte sú tepelné náplasti ideálne. Zmierňujú bolesti pôsobením tepla počas niekoľkých hodín bez toho, aby zaťažovali organizmus tak ako tabletky. Ak máte citlivú pokožku, hrejivá náplasť vám ju môže podráždiť. Uľaviť vám môže aj obklad suchým teplom z nahriateho vankúšika alebo termoforu.

Masáž
Masírovanie je ideálne pri „svalovici“ alebo po fyzickej námahe. Ale keď vás sekne v chrbte, zabudnite na masáž, mohla by vám ešte viac uškodiť. Vtedy na postihnuté miesto zaberá suché teplo a pokoj.

Bylinky
Esenciálne oleje z bylín alebo bylinkové čaje vám bolesť neodstránia. Ale pri strese či po ťažkom dni vám pomôžu uvoľniť a upokojiť sa, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie. Doprajte si relaxačný kúpeľ s olejom z levandule alebo si pred spaním dajte kamilkový či medovkový čaj.

Uľavte si od bolesti: Pomôže tabletka, náplasť či gél?

Prevencia je najlepší liek
Mnohým zdravotným problémom, a teda aj bolesti, sa vyhnete úpravou životného štýlu. Zlá životospráva, slabý pitný režim, nedostatok pohybu, fajčenie a pitie alkoholu môžu byť príčinou aj vašich ťažkostí. Zaraďte do svojho jedálneho lístka viac zeleniny, ovocia, pite hlavne čistú vodu a viac sa hýbte na čerstvom vzduchu.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock