Reklama

Upchatý nos: Pozrite, čo všetko dokáže spôsobiť telu!

Reklama

Príčiny upchaného nosa bývajú rôznorodé, či už je to nádcha, alebo rôzne infekcie dýchacích ciest. Nos sa upcháva aj v prekúrenom prostredí, kde je vzduch automaticky suchší. Mnohí to ani nevedia, ale ťažkosti pociťujú z dôvodu deformácie nosovej priehradky, alebo im ich spôsobuje zväčšená nosohltanová mandľa.



Dôvodom môžu byť aj nosové polypy, alebo hormonálne vplyvy, napríklad v období tehotenstva. Upozornila však aj na možnosť, že príčiny upchaného nosa môžu súvisieť s nádormi, no ide skôr o ojedinelé prípady. Nádcha obťažuje ľudí po celom svete a hoci sa lieči asi sedem dní, s upchaným nosom sa človek zle vyspí, ťažko sa mu pracuje, deti zasa vyrušuje pri učení.

Nie je nádcha ako nádcha
Odborníci odlišujú akútnu infekčnú a chronickú nádchu. Prvá z nich je najčastejšie vírusového pôvodu a doba inkubácie je jeden až štyri dni. Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri kýchaní, smrkaní a podobne. Prejavuje sa pocitom upchaného nosa, keď dôjde k prekrveniu a opuchu sliznice, výtokom z nosa, svrbením v nose a očiach.

Navyše, ochorenie sprevádzajú aj záchvaty kýchania. Medzi celkové príznaky patria únava, bolesť hlavy, svalov, malátnosť, nechutenstvo, pocit chladu, tepla, zvýšenie teploty. Infekcia sa ešte lepšie šíri napríklad pri zmenách teploty. Závažnejší priebeh nádchy sa týka batoliat a dojčiat. Nepokojne spia, sú plačlivé, vracajú, mávajú teploty. Ťažko sa u nich odsáva nosový sekrét.

Nebezpečenstvo zápalu
Chronická nádcha býva alergická, hypertrofická, atrofická a vazomotorická. Prvá z nich je najčastejším alergickým ochorením populácie. Postihuje až dvadsať percent ľudí a v 30 až 50 percentách prípadov je považovaná za predastmatický stav. Prejavuje sa hlienovou až hlienovo-hnisovou sekréciou. Hypertrofickú nádchu charakterizuje suchá sliznica a tvorba polypov. Ľuďom s ňou hrozí nebezpečenstvo rozvoja zápalu hltanu a dolných dýchacích ciest.

Ako ju liečiť?
Atrofická nádcha je skôr vzácna, vyvinie sa zväčša u ľudí pracujúcich v prostredí s vysokou koncentráciou chemikálií, alebo v prašnom prostredí. Stenčí a oslabí sa im sliznica a priľahlá kosť, sliznica začne vysychať. Vazomotorická alergia sa objavuje po prechode napríklad z chladného do teplého prostredia a opačne, pri fyzickej a psychickej záťaži, či pri dráždičoch ako je dym.

Nádcha sa lieči rôzne, napríklad lokálnymi sympatomimetikami, ktoré majú výrazný, ale prechodný účinok na opuch nosovej sliznice. Päť až desať minút po aplikácii, veľmi nedráždia nosové sliznice a neovplyvňujú nosovú sekréciu. Lieči sa nimi krátkodobo - týždeň. Pri dlhodobej aplikácii hrozí nebezpečenstvo vzniku reaktívnej rekongescie (výrazné zhoršenie obštrukcie).

Proti nádche sa užívajú aj lokálne a celkové antihistaminiká. Liečia sa nimi sezónna a celoročná alergická nádcha. Ďalšiu skupinu tvoria antiseptiká a lokálne antibiotiká. Tie pomáhajú pri vírusovom a bakteriálnom zápale nosovej sliznice, obnovujú priechodnosť nosa, pôsobia preventívne pred komplikáciami zápalu.

Využívajú sa aj roztoky solí - morská voda a minerálne vody
Látka v nich obsiahnutá - Natrium hyaluronát má hojivý a zvláčňujúci účinok a pomáha pri obnovení funkcie riasinkového epitelu. V boji proti nádche sa začína používať aj kyselina hyaluronová, známa z plastickej chirurgie, kde má podobnú funkciu ako botulotoxín. Po prvý raz sa ju podarilo izolovať z kohútích hrebeňov. V ľudskom tele sa vyskytuje napríklad v medzibunkovej hmote spojivového tkaniva v oblasti šliach, väzov, sliznici či v očnom sklovci.

Táto kyselina dokáže na seba viazať vodu, čo je významné pre to, že dokáže zvlhčiť prostredie, v ktorom pôsobí. Kyselina hyaluronová, ktorá vplýva na biele krvinky a preto bráni vývoju superinfekcie, urýchľuje hojenie a znižuje opuch. Aj preto sa dnes používa i v očnom lekárstve, stomatológii, ortopédii a kozmetickom priemysle. Jej nedostatkom je, že sa spolupodieľa na vzniku jaziev v tehotenstve.

Autor: bb
Foto: Shutterstock