Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Rany, afty či boláky v ústach: Vylieči ich kloktanie soľou?

Reklama

Podľa štatistík, ženy majú afty oveľa častejšie ako muži. Vyskytujú sa väčšinou vo veku od 10 do 40 rokov. Sú spôsobené vírusom herpes simplex typu 1.

Boláky, alebo vredy v ústach, aftózna stomatitída, afty alebo ulcerózna stomatitída ovplyvňujú ďasná, jazyk, aj vnútorné pery a líca. Majú zvyčajne pod 1 cm v priemere, ale niekedy môžu byť väčšie. Objavujú sa ako rany, často sa opakujú, ale nie na rovnakom mieste. Keď sa afty objavia, zvyčajne má človek pocit pálenia, brnenia v oblasti. Čoskoro sa plocha zväčší do červenej hrčky, ktorá sa vyvinie do otvoreného vredu. Niektorým sa zduria aj lymfatické uzliny, objaví sa horúčka a pocity nepokoja. Doba hojenia je zvyčajne jeden až tri týždne.

Liečba soľou
Niektoré lieky používajú soľ, ktorá má znížiť bolesť a urýchľuje hojenie vredu. Odporúča sa kloktanie s 1 lyžičkou soli rozpustenej v šálke teplej vody. Vyplachujte si ústa trikrát až štyrikrát denne. Liečba je pomerne lacná, preto to stojí za to vyskúšať. Pomáha tiež obmedziť niektoré druhy potravín, najmä dráždivé jedlo, treba si dávať na afty aj ľad a striedať výplachy soľou so zriedeným peroxidom vodíka.

Čo hovorí dermatológ?
Ak chcete svoj problém s aftami a kútikami dotiahnuť do úspešného konca, nechajte sa vyšetriť u zubného lekára, pretože niekedy stačí malý kaz a problém je na svete. Následne by to malo byť vyšetrenie krvného obrazu, železa v sére, hladiny cukru. Ak tieto základné vyšetrenia budú negatívne, určite je potrebne pátrať po problémoch zažívania, alebo to môžu byť problémy s imunitou. Určite si doprajte vitamíny skupiny B a C.

V lokálnej liečbe užívajte prípravky na dezifekciu kože a na kútiky skúste antibitiotickú masť. Dutinu ústnu vyplachujte prípravkami, ktoré dezinfikujú (vhodné sú čaje z repíka, šalvie lekárskej...). V lekárni tiež dostane celú škálu prípravkov na afty, ktoré obsahujú aj zložku, ktorá vám zmierni nepríjemné pocity bolesti.

Vyberáme pre vás niečo PLUS