Reklama

Vaginálna mykóza a pohlavný styk

Reklama

...môžem mať pohlavný styk, pokiaľ som infikovaná vaginálnou mykózou, bez toho aby som nakazila partnera? Ako mám liečiť partnera?

S ochorením vaginálnej mykózy sa podľa prieskumov stretne minimálne raz za život približne 1 260 000 slovenských žien, pričom opakované problémy má až polovica z nich. Ochorenie spôsobuje kvasinka Candida. Bežne sa nachádza v tráviacom ústrojenstve a v pošve.

Narušenie prirodzenej mikroflóry v ľudskom organizme však môže spôsobiť jej premnoženie, a tým aj problémy v podobe nepríjemnej bolesti, svrbenia či pálenia. Ochorenie ľahko spoznáte aj podľa bieleho, tvarohovitého výtoku bez zápachu. Varovným signálom však môže byť práve bolesť pri pohlavnom styku, či opuch rodidiel, začervenanie pošvy a rodidiel.

Ako sa vaginálna mykóza lieči?
Na Slovenskom trhu sú dostupné voľnopredajné lieky, ktoré dokážu s problémom vaginálnej infekcie bojovať. Väčšine žien prinesú rýchlu a spoľahlivú úľavu. Pokiaľ sa však mykóza opakuje, liečbu by ste mali radšej zveriť do rúk odborníka. Najrozšírenejšou formou liečby mykózy je lokálna liečba prípravkami Canesten. Obsahujú aktívnu liečivú látku klotrimazol, ktorá pôsobí na široké spektrum mikroorganizmov. Liečivá látka sa aplikuje priamo na oblasť genitálií a sliznicu pošvy. Používajú sa vaginálne tablety, či krémy.

Druhou formou je celková liečba mykózy, pri ktorej sa perorálne užívajú tabletky. Účinkujú v celom organizme a dostanú sa aj do hlbokých vrstiev tkanív, kam lokálna liečba neprenikne. Tento typ liečby však musí zvážiť a predpísať gynekológ. Využíva sa napríklad pri chronickej forme ochorenia.

Je možná liečba počas menštruácie?
Napriek tomu, že Canesten prípravky sú bezpečným liekom proti vaginálnym infekciám i v priebehu menštruácie, v tomto období sa neodporúčajú. Liečba by mala byť ukončená pred začatím menštruácie.

Je nutné liečiť partnera?
Muž by mal liečbu podstúpiť aj napriek tomu, že možno nepociťuje žiadne príznaky. Len tak je možné zastaviť kolotoč opakujúcich sa infekcií. Aby sa znížilo riziko nakazenia partnera, používajte kondóm. Pamätajte si však, že vaginálne antimykotické lieky znižujú účinnosť kondomu a pesaru! V každom prípade preventívna liečba partnera (napr. Canesten® krémom) je namieste.

Odporúča sa pohlavná zdržanlivosť? Na ako dlho?
Áno, odporúča sa. Dĺžka odporúčanej sexuálnej abstinencie je individuálna, minimálne počas trvania lokálnej liečby.

Môže konzumácia sladkostí zhoršiť priebeh liečby vaginálnej mykózy?
Pri vaginálnych mykózach hlavne opakovaných, sa na ich vzniku spolupodieľajú rôzne rizikové faktory, medzi ktoré patrí aj prejedanie sa, zvýšená konzumácia najmä jednoduchých cukrov napr. vo forme sladkostí, alkohol, fajčenie, nevyvážená strava, všeobecne zlá životospráva týkajúca sa stresu, nedostatku spánku.

Platená reklama

Vyberáme pre vás niečo PLUS