Za váš hrb môže popraskaný mozog
17. 9. 2011, 8:15 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:32)

Odborne sa ohnutiu chrbta hovorí hrudná kyfóza. Dôvodov na jeho vznik je niekoľko. Najčastejšie je to dlhé sedenie v nesprávnej polohe. Viete, čo prekvapivé hrbatý chrbát ešte spôsobuje?
Keď dlho vysedávate na nepohodlnej stoličke, postupne vám začnú klesať ramená a začnete sa hrbiť. Keď sa to viacnásobne opakuje, môže sa vám takáto poloha stať prirodzenou.
Ak sa vám začína robiť „hrb“, musíte držanie svojho tela ovládať vedome. Vystrite sa vždy, keď máte pocit, že vám opadli ramená alebo že akosi nízko skláňate hlavu. Uvoľnite ho a začnite s cvikmi na chrbát.
Cvičenie je dobré dopĺňať rýchlou chôdzou, pri ktorej budete vystretí a takisto plávaním, ktoré ideálne uvoľňuje a formuje telo. Ak si neviete poradiť sami, skúste vyhľadať dobrého rehabilitačného odborníka, ktorý vám poradí a pomôže, ako správne cvičiť a ktoré cviky sú pre vás najvhodnejšie.
Primárnym dôsledkom hrudnej kyfózy je bolesť najčastejšie medzi šiestym až ôsmym hrudným stavcom. Bolesť ale tiež môže vystreľovať až pod hrudnú kosť a keďže v chrbtici je uložená miecha, nesprávne držanie tela ovplyvňuje aj radu iných neduhov, napríklad bolesť hlavy.
Hrbenie trochu inak
Nielen nepohodlné sedenie môže spôsobiť hrbenie sa, ale aj poškodenie mozgových ciev! Podľa posledného výskumu americkí vedci študovali mozgy zosnulých pacientov. Drobné zrazeniny, ktoré sa za ich života nepodarilo nájsť sa neskôr zobrazili. Išlo o drobné poškodenie mozgu. Pacienti boli väčšinou slabí, často sa hrbili, pretože mali bolesti.
Začali byť nadmieru imobilní. Zhrbená postava im spôsobovala nepríjemné známky starnutia a obmedzovala ich aj v pohybe. Stuhnutosť, pomalosť sa vekom prehlbujú a prispievajú k tomu aj zmeny v mozgu a motorike.
Ak sa dokážu podchytiť včas, nemusia sa prehĺbiť, ani vaše ramená by nemuseli zbytočne nízko klesnúť. Je množstvo techník na odhalenie poškodenia mozgových ciev. Sú bežné a hradené poisťovňou.
Autor: Simona